Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Německo, to je jedna velká party

Fanoušci Německa se jdou na osmifinále MS. V něm jejich tým nastoupí proti Švédsku. | foto: Andrea ComasReuters

27 2006
Berlín - (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Fanoušci v Německu nemohou dospat, jak silně s nimi cloumá fotbalová horečka. Už v sedm ráno se kolem parku Tiergarten mezi Postupimským náměstím a vládní čtvrtí v Berlíně shlukují skupinky vyšňořených příznivců.


Zátarasy u největšího centra s velkoplošnými obrazovkami v Německu se sice otevřou teprve za několik hodin, ale tito muži budou mezi prvními, kteří projdou kontrolou a v klidu si vyberou nejlepší místo. Asi jako když si turista na dovolené hodí už za svítání ručník na nejlepší lehátko u hotelu...

"Chodíme sem každý den, nemůžeme se nabažit té atmosféry. Kam se hrabe Silvestr," vypráví Jens, který má na sobě dres, obličej i ruce pomalované národními barvami a na hlavě paruku opět v trikoloře.

A takových jsou všude kolem miliony. Nejen v Berlíně, ale i v dalších přeplněných centrech ostatních měst šampionátu. Celá země tančí, zpívá a slaví fotbal i úspěchy německé jedenáctky.

Mohutné pouliční party předčily očekávání Mezinárodní fotbalové federace FIFA. První dva týdny turnaje sledovalo pod širým nebem přes 20 milionů lidí. Na stadiony se vešlo dosud zhruba 2,7 milionu lidí.
A to ještě nezačaly boje o medaile.

"Nedovedu si představit, co bude následovat. Další vlny fanoušků přijdou v ještě větší síle," míní policista Manfred. Přitom i obličej muže zákona zdobí tři čáry: černá, červená a žlutá. Německé národní barvy.

Manfred se s kolegy připravuje na další rekordní vlnu. A fanoušci se mohou těšit dokonce i na jistou toleranci. "Pokud se nic závažného nestane, nezasahujeme. A občas zahmouříme oko nad menším přestupkem, třeba špatným parkováním," připouští policista Ingo.

Celé Německo je na nohou, fotbalová klasika Německo - Argentina vypukne už v pátek na Olympijském stadionu v Berlíně. A prostřednictvím fanouškovských party v ulicích po celé zemi.

Duel si vyžádá nejenom větší policejní nasazení (dosud je to pět tisíc mužů), ale i další velkoplošné obrazovky. Poptávka po sledování zápasů enormně roste a mnozí si stěžují na nedostatek možností. Průběžné hlášení stavu utkání na nádražích či v samoobsluze nebo v autobusech MHD a metru nestačí.
"Přivezla jsem z domu naši druhou televizi. Je mi líto těch, co nemají vstupenky," říká Alexa z lékárny na Postupimském náměstí.

Na dohady s překupníky i na utrpení v tropickém vedru originálním způsobem vyzrálo třicet německých a rakouských horolezců, kteří osmifinále Německo - Švédsko sledovali ve výšce tři tisíce metrů nad mořem. Sobotní fotbal si užívali v horské chatě na Zugspitze. Zažili tak jistě zatím nejchladnější party letošního šampionátu.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze