Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Německo propadlo před MS fotbalu

8 2006
Berlín - (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Trávníky ve městech dostaly zástřih jako ty fotbalové a keře připomínají míč. V jeho tvaru se peče chléb, prodávají se tašky i spodní prádlo, je na obalech léků a dalších tisících produktů včetně záchodového prkénka i erotického zboží. Pár hodin před zahájením mistrovství světa v zemi kulminuje fotbalová horečka.

Vypadá to, že pořadatelé v čele s Franzem Beckenbauerem dokonce poručili i chladnému deštivému počasí, které je hodinu od hodiny ukázněnější.

Zejména metropole už zažila leccos, ovšem šílenství, jaké prožívá nyní, si nezadá ani s deseti technoparty Loveparade či s vášnivými oslavami milénia.

A protože slavnostní otevření turnaje proběhne zítra v Mnichově, udělala si včera večer metropole vlastní party za 2,5 milionu eur za účasti Pelého, Charltona, Metalliky či Bocelliho.

Berlín, domov fanoušků

Fanoušci z celého světa mají od včerejška svůj "domov" na největší "fandící třídě", dlouhé 2,5 kilometru, která vede od Pařížského náměstí u Braniborské brány až po Vítězný sloup. Uprostřed zelené čtvrtě Tiergarten, kde se během turnaje nesmí grilovat, vyrostlo fotbalové městečko, kde lze zdarma sledovat zápasy na pěti velkoplošných obrazovkách, jíst, tančit a bavit se.

Co nechat doma...
(aneb na stadion vás nepustí, pokud budete mít)

zbraně, spreje, pyrotechniku
lahve či sklenice
alkoholické nápoje
nahrávací techniku (obraz i zvuk)
veškerá zavazadla
jakákoli zvířata
vlajky a transparenty delší než metr

... a co se též nesmí
(aneb co byste s sebou na stadion asi ani nevzali)

propagaci politiky či náboženství
rasistické či xenofobní letáky
megafony
laserová ukazovátka
žebříky, židle (ani sklápěcí)

Fotbalová horečka zasáhla také galerie a divadla. Originální výstavu nabízí berlínské "medicínské" muzeum nemocnice Charité – náplasti na rány, jež utrpěli hráči při svých hlavičkách či střetech s rivaly.

Dějin fotbalu se po svém zhostila Komická opera ve Fotbalovém oratoriu. V rámci autentičnosti v ní zaznívá i fotbalový žargon, například nezapomenutelné monology italského trenéra Trapattoniho "Utíkej, ty líná svině", které se vracejí v podobě árie.

Festival piva i čokolády

Můžete zvolit i kulinářskou expedici: zajít do restaurací či ochutnat čokoládu z Pobřeží slonoviny s "kakaovým" Didierem Drogbou na obalu.

A pak je tu pivní prodejna Biere International. V regálech najdete český budvar, mexickou coronu či nizozemský heineken, ale i brazilský mok Brahma, karibský ležák z Trinidadu a Tobaga či ukrajinský obolon.

Sháníte nocleh? Možná ho najdete i za basu piva

Berlín  (zis) - Pokud patříte k desetitisícům fanoušků hledajících v Německu střechu na hlavou, vůbec nejste bez šance. Pod lehce poupraveným oficiálním heslem turnaje "Svět na návštěvě u tebe doma"  totiž před zahájením turnaje přibývá soukromých osob, jež fanouškům z celého světa nabízejí bydlení.

Přes pět tisíc ubytovacích možností najdete na portálu organizace fanoušků www.edff.net, bez poplatku si zde můžete rezervovat bydlení a jeho cena bude záviset na domluvě s pronajímatelem. "Pokud máte štěstí, může to být třeba za basu českého piva nebo za pozvání k vám," řekl jeden z iniciátorů akce Marc Bialojahn.

"Přímý kontakt mezi národy je tou nejlepší reklamou pro Německo," je přesvědčena Alexandra Tippenhauerová z internetové burzy www.host-a-fan.de z Hamburku. Na této webové adrese je k dispozici na 1200 adres soukromých pronajímatelů z celého Německa. Registrace přijde na 9,90 eura, cena za nocleh by neměla přesáhnout 40 eur. "Většině majitelů nejde o byznys, ale o to, poznat lidi z různých končin světa."

Široký přehled najdete též pod www.wm-zimmer-2006.de.

Důležitý tip: detaily o ubytování v soukromí včetně platby a případné kauce dojednejte předem a žádejte vždy písemnou smlouvu.

Připravte se na přísné kontroly

Berlín  (zis) - Cestujete-li na šampionát do Německa, připravte se na přísné kontroly na hranicích i na stadionech – ty budou třístupňové! Jak to bude celé probíhat? Nejdříve projdete takzvanou vizuální kontrolou, kde příslušnému pracovníkovi předložíte platnou vstupenku (mějte u sebe vždy doklad totožnosti, na který byl lístek vystaven).

Druhá kontrola je elektronickým ověřením vstupenky, která bude v automatu orazítkována, a návštěvník bude prověřen podruhé.

Pak přijde třetí, poslední kontrola, při níž bude přezkoumána platnost vstupenky.

Podezřelí návštěvníci mohou být podrobeni osobní kontrole. Hrací plochu dělí od diváků dvojí oplocení, takzvaný vnější a vnitřní bezpečnostní kruh, snímané kamerami.

Pořadatelská země apeluje na fanoušky, aby na stadionech nekouřili. Zapovězeno to ovšem nebude.
Během mistrovství bude k dispozici také více než 7000 vojáků německé armády a přes 300 policistů ze zemí, které se šampionátu zúčastní. Ti budou ve svých národních uniformách moci zakročit přímo proti násilníkům ze zúčastněných zemí.

Celkem na 40 tisíc policistů nebude tolerovat násilné chování, ať už pod vlivem alkoholu či bez něho. I německá justice vyhlásila nekompromisní přístup: žalobci i soudci budou přímo na stadionech nachystáni na bleskové procesy.

Bezpečnost turnaje mají ze vzduchu chránit letouny NATO.

Kam ještě na fotbal

(Kde také najdete velké obrazovky mimo stadiony)

Berlín,
Sony, Postupimské náměstí
Dortmund, Friedenplatz
Frankfurt nad Mohanem, MainArena
Gelsenkirchen, závodiště Glückauf
Hamburk, Heiligengeistfeld u Reeperbahn
Kolín nad Rýnem, náměstí Roncalliplatz u Domu
Lipsko, Fan Fest Augustusplatz u opery
Mnichov, Olympiapark u jezera
Norimberk, u Franckého stadionu
Stuttgart, náměstí Schlossplatz v centru

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze