Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Německé stadiony jsou bezpečné

15 2006
Berlín - Dvanáct německých fotbalových stadionů, na nichž se letos od 9. června do 9. července budou hrát zápasy mistrovství světa, jsou bezpečné a vyhovují nejpřísnějším normám. K tomuto závěru došli zástupci Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) po společné poradě s německými vládními bezpečnostními orgány.

"Jsme šťastní, že máme tady v Německu dobré stadiony, které jsou vybaveny kompletní bezpečnostní infrastrukturou. Jsem více než spokojen," prohlásil Walter Gagg, ředitel příslušného oddělení FIFA.

Představitel Mezinárodní fotbalové federace tak podpořil organizátory šampionátu po kritice, která se na ně snesla ze strany organizace na ochranu spotřebitelů. Ta vyjádřila o bezpečnosti stadionů vážné pochybnosti.

ˇŠlo o firmu, která se nejspíš chtěla zviditelnit, a která se zabývá například kvalitou toaletního papíru," poznamenal s úsměvem šéf organizačního výboru světového šampionátu Franz Beckenbauer při nedávné návštěvě Prahy.

Gagg zároveň zmírnil obavy z případného teroristického útoku v průběhu šampionátu. Svůj optimismus zdůvodnil především tím, že fotbal se zatím nikdy nestal obětí podobné katastrofy.

"Fotbal na této úrovni - na rozdíl od olympijských her - dosud nikdy nebyl terčem teroristického útoku. Jsme přesvědčeni, že ani tentokrát nedojde při mistrovství světa k žádné teroristické akci," prohlásil Gagg.

Šéf pro otázky bezpečnosti při německém organizačním výboru šampionátu Willy Kösling potvrdil, že organizátoři nemají zatím žádné konkrétní informace o případných teroristických hrozbách. Zdůraznil však, že je nelze nikdy zcela vyloučit.

Spíše než o bezpečnost na stadionech mají organizátoři podle něj obavy z udržení bezpečnosti a pořádku na desítkách veřejných prostranství, kde bude možné sledovat zápasy šampionátu na obřích obrazovkách. Tato shromáždění, která se mohou stát cílem útoků kriminálních živlů nebo výtržníků, bude podle Köslinga obtížné udržet pod kontrolou.

Porada byla věnována i otázce případného nasazení německé armády při zajišťování bezpečnosti mistrovství. Tato otázka se stala v posledních dnech v Německu značně citlivou.

Gagg prohlásil, že FIFA nemá nic proti tomu, aby policii podpořili případně i vojáci, pokud to pořadatelská země bude považovat za potřebné. Poukázal přitom na probíhající zimní olympijské hry v Turíně, kde se podle něj ke všeobecné spokojenosti příslušníci armády podílejí na organizování her.
 
Pro nasazení vojáků při fotbalovém šampionátu se nedávno vyslovil německý ministr vnitra Wolfgang Schäuble, vyvolal však protichůdné reakce. Mnozí politici jej obviňují, že si chce dopředu zajistit, aby v případě nějakého vážného bezpečnostního problému nepadla plná odpovědnost na policii a další složky ministerstva vnitra.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze