Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Němeček: Francouze táhli Zidane a Ribéry

28 2006
Praha - Favorizoval spíš španělské fotbalisty, ale nakonec musel smeknout před znamenitým výkonem Francouzů. "Abych řekl pravdu, po těch rozpačitých zápasech v základní skupině jsem Francouzům moc nevěřil," říká internacionál Václav Němeček. "Ale asi všichni pak museli uznat, že francouzští hráči dali do úterního souboje víc srdce i odvahy než soupeř."

Šedesátinásobný reprezentant Němeček, účastník mistrovství světa 1990 v Itálii a majitel stříbrné medaile z evropského šampionátu 1996 v Anglii, se ohlíží za osmifinálovým duelem Francie se Španělskem, v němž si francouzští fotbalisté vítězstvím 3:1 zajistili postup do čtvrtfinále mistrovství světa.

"Přes všechny předcházející kritické hlasy Francouzi v osmifinále dokázali, že jejich mužstvo je pořád ještě moc a moc silné. Nebudu dělat chytrého, taky jsem jim nevěřil. Ale těžko hodnotit, proč tenhle tým hrál v základní skupině tak nevýrazně. Možná hráči měli nějaké problémy mezi sebou, prostě úplně v pořádku to nebylo. A na hřišti to samozřejmě bylo znát.

Ale do osmifinále už přišli úplně jiní Francouzi. V úterním zápase se představilo vyspělé a sebevědomé mužstvo. A odolné i psychicky, protože dokázalo nepříznivě se vyvíjející zápas otočit. Přitom Španělé podle mého názoru měli jedno z nejlepších mužstev, které kdy na mistrovství světa hrálo. O to je obdivuhodnější, jak zdatně se Francouzi se silným soupeřem vypořádali.

Jejich vítězství bylo naprosto zasloužené. Jak už jsem říkal, dali do zápasu víc, bojovali, měli po výhře větší vůli a to všechno podložili i výborným fotbalem. Samozřejmě, že ke kvalitě zápasu přispěli i Španělé, oba soupeři preferovali útočné herní pojetí, takže nakonec z toho bylo jedno z nejlepších utkání, které jsem zatím na mistrovství viděli.

Z individualit mě upoutaly dvě ústřední postavy vítězného mužstva. Jednak Zidane, který i ve čtyřiatřiceti ukázal, že je pořád velký hráčem pro velká mužstva a velké turnaje. Míče, které spoluhráčům rozdával celý zápas, to se jen tak nevidí, to tedy klobouk dolů. A nakonec výhru svého mužstva jedním gólem potvrdil.

Druhým mým mužem je o jedenáct let mladší Ribéry. Fotbalista s úžasným herním přehledem, technik, taky už režisér, navíc neúnavný bojovník k neutahání. Tenhle fotbalista je pro Francii obrovským příslibem a pokud se o něm začíná mluvit jako o Zidanovu nástupci, k těmhle hlasům bych se klidně přidal.

Už se teď moc těším na čtvrtfinále, ve kterém Francouzi v sobotu hrají s Brazílií. Výhodou Jihoameričanů je, že mají mužstvo mladší a na některých postech nebezpečnější individuality. Ale když se tak na všechny čtvrtfinalisty dívám, vychází mi z nich právě jediná Francie, která by Brazilce mohla zastavit.

A doufám že tenhle sobotní duel bude podobně strhující, jako stejné čtvrtfinále na mistrovství světa 1986 v Mexiku. Ale tehdejší zápas, ve kterém francouzští fotbalisté přešli přes Brazílii až po penaltovém rozstřelu, už asi stejně nic nepřekoná."

Šťastného autora třetího gólu Zidaneho stíhá spoluhráč Ribéry, francouzský tým poráží v osmifinále MS Španělsko 3:1.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze