Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Němcům jde proti Portugalsku o vše

19 2000
R o t t e r d a m - Pro Portugalce je úterní zápas s německými fotbalisty pouhou formalitou, protože o prvenství ve skupině A je na mistrovství Evropy nepřipraví ani vysoká porážka. Zato pro Němce a zvlášť pro Lothara Matthäuse a trenéra Ericha Ribbecka má utkání nejvyšší stupeň důležitosti. Matthäus totiž plánuje odejít po turnaji z národního týmu, Ribbecka v případě neúspěchu čeká také odchod.

Němci ale nemají vlastní osud ve svých rukou. Poté, co po 23 letech podlehli Anglii, musejí k postupu zdolat Portugalsko a navíc spoléhat na to, že Rumuni jejich posledního přemožitele porazí menším rozdílem, než vyhrají oni. Spletitá cesta do čtvrtfinále neubrala v německém táboře na optimismu.

"Situace není tak špatná a beznadějná, jak si mnoho lidí myslí," ujišťoval novináře kouč Ribbeck, pro nějž může být zápas loučením s funkcí. Němcům svítá postupová naděje ještě v tom případě, že Evropská fotbalová unie vyloučila Anglii kvůli řádění jejích fanoušků. Němečtí funkcionáři ale vyjádřili anglické straně sympatie a myšlenkou pomoci ze strany unie se odmítli zabývat.

"Jednoznačně o tom odmítáme spekulovat," prohlásil rezolutně mluvčí německého svazu Wolfgang Niersbach.  Němci nastoupí ve stejné sestavě jako proti Anglii, jen v útoku nahradí Kirstena zřejmě Rink. Kirsten ale o svůj jubilejní stý zápas v národním týmu v úterý nepřijde, neboť by měl jako první být připraven na střídání. Dalším jubilantem bude Matthäus, jenž svůj rekordní součet mezinárodních startů zakulatí na 150 zápasů a možná tím jeho bilance i skončí.

Němcům po šestnácti letech hrozí brzký odchod ze soutěže a historikové připomínají, že se jim to na naposledy stalo na ME ve Francii, kde rovněž obhajovali titul. Přestože portugalský kouč Humberto Coelho zprvu prohlašoval, že proti Němcům postaví všechny hvězdy, postupem času rozhodnutí opravil. "Je přirozené, že někteří hráči dostanou volno. Kdo to bude, se rozhodnu až po tréninku," nechal si změny pro sebe.
 
Němečtí žurnalisté však předpokládají, že na lavičce zůstanou Figo i Rui Costa a sestava se oproti té, která končila souboj s Rumunskem, bude lišit na pěti postech. Figo a Joao Pinto si prý z utkání odnesli drobné šrámy a Coelho je chce mít na sobotní čtvrtfinále úplně zdravé.

Portugalci se nikdy netajili tím, že nejtěžším protivníkem jim ve skupině budou Rumuni a za tím si stojí i nyní. Přílišná taktická svázanost na straně Němců prý dává volnost jejich brejkům, ale v předzápasových výrocích byli k soupeři shovívaví. "Němci jsou vždycky silní, nikdy se nevyplácí je odepisovat," varoval gólman Vítor Baía.

Zápas v Rotterdamu začne ve 20:45 a řídit jej bude Nizozemec Dick Jol.

Pravděpodobné sestavy:
Německo: Kahn - Matthäus - Babbel, Nowotny - Deisler, Hamann, Jeremies, Scholl, Ziege - Jancker, Rink (Kirsten).
Portugalsko: Baía - Costinha, F. Couto, Beto, Rui Jorge -  S.Conceicao, Vidigal, Sousa, Capucho - Pauleta, Sá Pinto.


 

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze