Němci ztratili na Kypru, ale přeskočili Čechy

Miroslav Klose - Míčová ekvilibristika německého útočníka Miroslava Kloseho v kvalifikačním utkání Kypr-Německo. | foto: Reuters

15 2006
Praha - Čeští fotbalisté už kvalifikační skupinu D nevedou. V bojích o postup na Euro 2008 je o skóre přeskočili Němci, přesto neslaví. Bronzový tým ze světového šampionátu totiž ztratil body na Kypr za remízu 1:1. Kypr tak po vítězství nad Irskem zaskočil další tým. Irové doma zdolali San Marino 5:0, hattrickem se blýskl Keane.

Skupina A

Skupina A má překvapivého lídra, kterým jsou Finové. Povinné vítězství doma nad Arménií zařídil Nurmela v úvodu utkání.

Přímý souboj o třetí místo vyhráli v Belgii hostující Poláci. Jediný gól utkání dal v19. minutě Matusiak.

Portugalci si připsali očekávanou výhru 3:0 nad Kazachstánem. Jsou čtvrtí, ale na vedoucí Finsko ztrácejí čtyři body a mají utkání k dobru.

O branky se postarali oba krajní záložníci. Simao Sabrosa využil přihrávky Deka a tvrdou ranou trefil přesně roh branky. Záložník Manchesteru United Cristiano Ronaldo pak předvedl svou typickou samostatnou akci a neomylně zavěsil. Třetí trefu měl na svědomí opět Simao poté, co se k němu dostal míč po rohovém kopu.

Lahti: Finsko - Arménie 1:0 (1:0)
Branka: 10. Nurmela. Rozhodčí: Thompson (Skot.). Diváků: 10000.

Brusel: Belgie - Polsko 0:1 (0:1)
Branka:
19. Matusiak. Rozhodčí: Dougal (Skot.). Diváků: 46000.

Portugalsko - Kazachstán 3:0.
Branky: 9. a 84. Siamo Sabrosa, 30. Cristiano Ronaldo.

skupina D

Němci začali velmi dobře a rychle si vypracovali několik příležitostí, jejich aktivita vyústila v branku Ballacka. Německý kapitán se po rozehraném přímém kopu opřel do míče z 22 metrů a trefil se přesně k tyči.

Jenže Kypřané do poločasu vyrovnali nejen hru, ale i skóre. I na druhé straně se prosadil také kapitán, útočník Okkas. Ve druhé půli začali lépe domácí, ale rozhodnout mohly oba týmy. Ránu Schweinsteigera vykopli z brankové čáry domácí obránci a branka Kypřanů nebyla uznána kvůli předchozímu ofsajdu.

V Dublinu si první branku dali hosté sami, když Reidův přímý kop nešťastně tečoval obránce Simoncini. Ještě do poločasu Irové získali tříbrankové vedení díky Doylově zásahu hlavou a první trefě Keana, který zasunul míč do branky  podél gólmana. Po změně stran pak nejlepší střelec v historii irské reprezentace mířil přesně hned dvakrát. Nejprve proměnil pokutový kop a pět minut před koncem uzavřel hattrick hlavou po centru Reida.

Naturalizovaný Brazilec Eduardo pomohl Chorvatsku hned třemi zásahy k výhře
4:3 v Izraeli a vrátil svůj tým zpět na první místo skupiny E. Pro Izraelce to byla první soutěžní prohra po patnácti utkáních. Naposledy podlehli v roce 2003 Francii.

Eduardo začal úřadovat za stavu 1:1. Do vedení dostal hosty ještě v prvním poločase, když mířil přesně hlavou. Stejně se prosadil i podruhé a třetí branku přidal z voleje po snížení Benajuna. Tato branka se nakonec ukázala jako rozhodující, neboť těsně před koncem se prosadil podruhé v zápase domácí Colautti, ale na vyrovnání již Izraelci neměli dostatek času.

Rusové zvítězili v Makedonii zásluhou povedeného vstupu do zápasu, který rozhodli během první půlhodiny. Nejprve se prosadil svým prvním reprezentačním gólem záložník Bystrov a vedení pak potvrdil útočník Aršavin, když po průniku Biljaletdinova trefil horní roh branky.

Skopje: Makedonie - Rusko 0:2
Branky: 18. Bystrov, 32. Aršavin. Rozhodčí: Allaerts (Bel.). Diváků: 16500.

Tel Aviv: Izrael - Chorvatsko 3:4 (1:2)
Branky: 8. a 89. Colautti, 68. Benajun - 39., 54. a 73. Eduardo, 35. Srna z
pen.. Rozhodčí: Gonzáles (Šp.). Diváků: 45000.