Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Němci tančí, Klinsmann je hrdina

21 2006
Berlín, Praha - Třetí zápas, třetí výhra. Němci včera porazili Ekvádor 3:0 a suverénně postupují do osmifinále jako vítěz skupiny A. Berlín se proměnil v rozdováděnou party milionů euforických fanoušků, kteří neúnavně skandovali: "Fi-nále, o-ho." Metropoli zaplnily slavící davy lidí a troubící auta. "Hrát doma je obrovský zážitek," pochvaluje si hvězda německého týmu Michael Ballack.

Dokonce i obvyklí potížisté, rowdies z Anglie, podlehli náladě. "To jsem nezažil. Jako by patřili do stejného mužstva," chválil je Olla Hansson, příznivec ze Švédska.

Vyhrát všechny tři zápasy ve skupině, to se Němcům povedlo naposledy v roce 1970. "Chtěli jsme být první ve skupině a zasloužili jsme si to," potěšilo kouče Jürgena Klinsmanna.

Jenže tehdy skončili v semifinále na Italech, letos chtějí dál. Ale tehdy také ve čtvrtfinále v prodloužení vyřadili Anglii, což by si zase klidně rádi zopakovali.

"Penalty ještě netrénujeme," vtipkoval už před vstupem do vyřazovací fáze Klinsmann. Penalty posunuly Němce na mistrovství světa už v semifinále 1982 a ve čtvrtfinále 1986.

A také v semifinále Eura 1996, tam dokonce proti Anglii! Jedenačtyřicetiletý Klinsmann se stává hrdinou národa. Podobné ovace sklízel naposledy za působení v Tottenhamu, kde pomáhal měnit image německého fotbalu v Anglii.

Teď prosí veřejně fanoušky i média, aby dali klid jeho rodině a vyhnuli se návštěvám Klinsmannova pekařství ve Stuttgartu.

Přitom ještě před startem šampionátu žil pod palbou kritiky a hovořilo se o jeho nástupci. Němcům vadilo, že trvale žije v Kalifornii, a nemůže proto hráče pořádně sledovat. Ale teď ho hájí veřejně i Michael Ballack. "Měl by zůstat u mužstva, které zkonsolidoval."

Klinsmann získal titul mistra světa jako hráč v roce 1990 v Itálii. Teď by se rád vrátil do Berlína na poslední den – 9. července je finále. Třeba by se vyrovnal šéfovi turnaje Franzi Beckenbauerovi. Ten zvedl Světový pohár nad hlavu také jako hráč i jako trenér.

Včera se i díky Klinsmannovi život v Berlíně soustředil do tří míst. Na stadion, k fanouškovské míli u Brandenburské brány nebo do obýváků s televizemi. Ulice se během zápasu vyprázdnily, také parlament ukončil předčasně rozpravu o rozpočtu.

Němečtí fotbalisté se radují z gólu v utkání s Ekvádorem.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze