Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Němci si na MS v Jihoafrické republice nejspíš obléknou neprůstřelné vesty

JSME NA MS, POMOC! Mistrovství světa v Jihoafrické republice stráví Michael Ballack a spol. většinou v hotelu a na stadionu, jinak oblékne neprůstřelnou vestu. | foto: AP

25 2009
Už dnes se ukazuje, jaký nahání Jihoafrická republika (JAR) strach. Pořadatelská země mistrovství světa ve fotbale v roce 2010 je známá vysokou kriminalitou, kvůli které movitější obyvatelé raději vychází na ulici co nejméně.

Stejné obavy má i fotbalová reprezentace Německa.

Je pravděpodobné, že její hráči budou muset oblékat neprůstřelné vesty. Alespoň to doporučí bezpečnostní agentura BaySecur, kterou Německý fotbalový svaz pověřil průzkumem a přípravou případných míst pobytu.

"Možnost hráčů pohybovat se mimo hotel by měla být omezena na minimum," říká zástupce agentury Günter Schnelle. "Jinak budeme muset zařídit plnou ochranu: ozbrojené bodyguardy a neprůstřelné vesty pro hráče."

Myslíte, že takové kroky jsou přehnané?

Pak vězte, že loni zemřelo v JAR násilnou smrtí 18 tisíc lidí. Každý den zahyne při loupežných přepadeních přibližně 50 lidí. Bohatší občané opevňují své domy jako nedobytné pevnosti.

Podle policejní zprávy vzrostl od dubna 2008 do března 2009 počet loupežných přepadení v obchodech o 41,5 procent a počty vykradených domů se navýšily o 27,3 procent.

Proto se dali němečtí fotbaloví funkcionáři do práce raději už teď. Svazový zodpovědný pracovník za bezpečnost vyráží do Afriky obhlédnout situaci a vyvodit první závěry.

"Po semináři o bezpečnosti navazujícím na los dostane svaz více informací. Pak se rozhodneme, jestli a jaká výjimečná bezpečnostní opatření budou potřeba, abychom zlepšili bezpečnost národního týmu a realizačního týmu," uvedl svazový mluvčí.

Pozorně bude na hráče dohlížet i bývalý německý reprezenant Oliver Bierhoff, nynější vedoucí mužstva.

"Na toto mistrovství budeme muset určit jiná pravidla. Hráči se nebudou moci volně pohybovat jako na mistrovství 2006 v Německu nebo na EURO 2008 v Rakousku a Švýcarsku," prozrazuje, že na procházky mohou hráči zapomenout.

Německo je první země, která oznámila speciální bezpečnostní opatření pro své reprezentanty. Lze ovšem očekávat, že další účastníci ji budou následovat.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze