Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


25 let od výprasku s Československem: Američané porazili mistry světa

KAMARÁDI PROTI SOBĚ. Joachim Löw dřív dělal Jürgenu Klinsmannovi u německé reprezentace asistenta, po jeho odchodu převzal tým sám. A ve středu musel od bývalého kolegy skousnout porážku. | foto: Reuters

11 2015
Kalendář ukazoval 10. červen roku 1990, když americkým fotbalistům zhořkl návrat na světový šampionát po 40 letech: Československo je tehdy vypráskalo 5:1. Uteklo na den přesně 25 let a Američané slaví velký výsledek: porazili úřadující mistry světa z Německa!

Během čtvrtstoletí se něco změnilo, něco ne. Němci jsou znovu mistry světa, tak jako v roce 1990. Zato Američany, kterým tehdy v úvodním zápase skupiny nastřílel dva góly Skuhravý a po jednom Bílek, Hašek a Luhový, už nikdo za otloukánky nepovažuje. Dřív splašení Yankees se za 25 let proměnili v tým, který dokáže trápit favority. 

A často je i porazit: jako třeba ve středu večer.

Německo v přátelském utkání v  Kolíně nad Rýnem vedlo gólem Götzeho z 12. minuty a mělo hodně dalších šancí. Do konce první půle už ale další branku nepřidalo, naopak inkasovalo. Ve druhém poločase hosté zásluhou trefy Wooda z 87. minuty skóre otočili a slavili cenné vítězství.

Hodně specifickou chuť mělo pro německého trenéra Američanů Jürgena Klinsmanna. Ten dřív Německo vedl, před utkáním zpíval obě hymny. A po něm se radoval: „Za druhý poločas jsme si zasloužili vyhrát. Tenhle výsledek přitáhne k fotbalu ve Spojených státech ještě větší pozornost.“

Fotogalerie

Zato v Německu zavládly rozpaky. Na paniku je sice ještě hodně brzo, ale zvednout varovný prst je namístě. Úřadující mistři světa porážkou jen potvrdili, že od loňského šampionátu šla jejich forma znatelně dolů.

Je to vidět i z tabulky kvalifikační skupiny D. Němci jsou až třetí, před nimi se vyhřívá první Polsko a druhé Skotsko. Tým Joachima Löwa, bývalého Klinsmannova asistenta, už stačil nechat všechny body právě Polákům, ztratil také za domácí remízu s Irskem.

Teď Německo čeká další domácí zápas s Gibraltarem, což bude jistě snadná překážka. Zato zářijový dvojboj: doma Polsko, venku Skotsko, to bude jiný oříšek. Kouč Löw však zůstává v klidu.

„Ten výsledek je k naštvání. Ale když vezmeme v úvahu, že naši hráči už pár týdnů netrénují a nehrají zápasy, dá se s tím žít,“ prohlásil. „Byl jsem hodně spokojený s prvním poločasem, kdy jsme si vypracovali plno šancí a měli jsme vést 2:0 nebo 3:0. Pak už by Američané zápas těžko otáčeli.“

Jenže nakonec Němci odpadli, což uznal i Löw: „Chvílemi to vypadalo, že nám úplně došla energie. Američané víc chtěli, ve druhé půli byli lepší,“ nehledal výmluvy. „Je vidět, že kluci už potřebují prázdniny. Oddechneme si, až ve středu po utkání s Gibraltarem sezona skončí.“Najdete na iDNES.czmobilní verze