Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Němce trápí zácpy, chuligáni i černý trh

23 2006
Berlín, Praha - Do největší sportovní akce roku zbývá 137 dní; pak začne mistrovství světa ve fotbale. Němci slibují: Bude to nejkrásnější šampionát v dějinách. Přitom kritici jim důrazně vyčítají: Některé stadiony nejsou bezpečné, čachrujete s lístky a nezvládnete dopravní zácpy.

Nahrává jim i fraška se zrušením zahajovacího ceremoniálu a vážná hrozba železničářů, kteří nevyloučili, že budou během turnaje stávkovat.

Přitom právě vlaky mají být v dopravě fanoušků nejdůležitější. Nastane tedy kolaps? Při německé preciznosti je takřka vyloučen. Selhání by se spíš měla obávat Itálie, kde za dva měsíce startují zimní olympijské hry.

Německo je na monstrózní akci připraveno, i když problémy se vyloučit nedají.

Němci: Bojíme se chuligánů

Sami Němci se nejvíc bojí policejních manévrů, chaosu v dopravě a běsnících chuligánů. Výzkum institutu TNS Emnid dokonce dokázal, že téměř polovina Němců je přesvědčena o hrozbě teroristického útoku během turnaje.

Žádnou paniku, tvrdí v Německu
Všech dvanáct stadionů pro mistrovství světa považujeme za bezpečné, vzkazují šéfové organizačního výboru. "Nedělejme paniku, neplašme fanoušky. Podobné zprávy jen poškozují image pořadatelské země," řekl místopředseda Horst R. Schmidt pro MF DNES.

Takže není pravda, že Němci mají problémy se stadiony?
Ne! Každý ze stadionů musí obstát v testu a obdrží licenci o bezpečnosti.
Vše je v naprostém pořádku. Divákům při šampionátu nic nehrozí.

A dostanou se na něj vůbec? 
S prodejem lístků jsou velké potíže.
Ano, prodej vstupenek zůstává nejsložitější. Potřebovali bychom 30 milionů lístků, máme tři. Hlavně z okolních zemí, které se kvalifikovaly, dostáváme jasné poselství: Potřebujeme víc! Je nám líto.

Ještě větší neplechu nadělala studie renomované firmy Stiftung Warentest, která tvrdila, že na stadionech v Berlíně, Lipsku, Kaiserslauternu a Gelsenkirchenu našla závažné bezpečnostní nedostatky.

"Mám už dost těch zástupů vejtahů, kteří všechno vědí líp. Možná se vyznají v pleťové kosmetice, olivovém oleji a vysavačích. U toho by měli zůstat," nakvašeně reagoval šéf organizačního výboru Franz Beckenbauer.

Ke zvýšenému zájmu o bezpečnost staveb přispěla i nedávná tragédie v Bavorsku, kde pod ruinami zřícené střechy bruslařské haly zemřelo patnáct lidí.

Kontroverzní studie například tvrdí, že konstrukce stadionu v Berlíně, mimochodem arény pro finále šampionátu, by nemusela odolat davům v případě, že by v ochozech vypukla panika.

"Je to prostě nepřijatelné. Organizace, která se specializuje na kontroly cen pro spotřebitele, si najednou myslí, že může přijít na stadiony a posuzovat, zda jsou způsobilé pro mistrovství světa," čílil se Sepp Blatter, první muž světového fotbalu.

Dejte nám lístky, prosí svět

Mezi fanoušky se především mluví o vstupenkách, protože je jich zatraceně málo. Zájem o lístky převyšuje čtyřiadvacetkrát jejich reálný počet! O neprůhledné distribuci lístků se dokonce jednalo na půdě parlamentu Evropské unie.

"Potřebovali bychom 30 milionů lístků, ale máme jenom tři. Je to velká potíž," přiznal místopředseda organizačního výboru Horst R. Schmidt.

Během šampionátu se proto dá očekávat rozsáhlý prodej lístků na černém trhu. A k tomu také dopravní zácpy, problémy s agresivními fanoušky nebo fronty u bezpečnostních rámů u stadionů.

9. června to všechno vypukne.

Rady pro fanoušky
■ Především! Na šampionát nejezděte bez platné vstupenky.
Nespoléhejte, že ji koupíte až na místě, protože naději máte mizivou.
■ Máte poslední šanci, jak lístky legálně získat. Svazový internet www.fotbal.cz přijímá objednávky do 6. února. Pokud bude žádostí víc, což se předpokládá, rozhodne o držitelích vstupenek losování.
■ Pozor na černý trh. Předloni na mistrovství Evropy byli 2 Češi zadrženi. Lístky jsou na jméno, při vstupu na stadion pořadatelé smějí kontrolovat vaši totožnost.
■ Počítejte s přeplněnými cestami i parkovišti. Zapomeňte na to, že zaparkujete u stadionů.
■ Ubytujte se v okolí dějiště zápasu. Volte levnější penziony, kde také nechte váš automobil.
Na stadion dojeďte městskou hromadnou dopravou. Češi hrají 12. června v Gelsenkirchenu s USA, 17. června v Kolíně s Ghanou a 22. června v Hamburku s Itálií.
■ Pokud chcete letět, v létě budou posíleny levnější linky z Prahy do osmi německých měst. O vypravení zvláštních vlaků uvažují také České dráhy.
■ Na stadion nenoste plechovky s nápoji, nože, hole nebo další věci, které mohou být považovány za nebezpečné.
V nejlepším případě vám je pořadatelé vezmou, ale klidně vás nemusí do arény vůbec pustit.
■ Pokud máte jakýkoli dotaz, kontaktujte Německou centrálu pro turistiku v Praze v ulici Na Příkopě 24, telefon 224422912.

Sál v Lipsku před losování mistrovství světa

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze