Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejvyšší prémie z Ligy mistrů bral Manchester, vítěze Barcelonu přeskočil i Bayern

Barcelona: oslavy triumfu v Lize mistrů - Fotbalisté Barcelony, čerství vítězové Ligy mistrů, oslavují s pohárem u rohového praporku. | foto: Reuters

25 2009
Téměř miliardu korun vydělal Manchester United za uplynulý ročník Ligy mistrů na prémiích, která rozdává Evropská fotbalová unie (UEFA). Vítěz Barcelona získala až třetí nejvyšší částku, víc bral Bayern Mnichov, který Barcelona vyřadila ve čtvrtfinále.

Zatímco první místo Manchesteru se dalo vzhledem k účasti ve finále očekávat, překvapivé je, že Bayern vydělal o téměř čtyři miliony eur více než celkový vítěz Barcelona.

Důvodem je skutečnost, že Bayern získal 21,466 milionu eur v rámci své tržní hodnoty. Tu UEFA vypočítává z peněz, které získá za vysílací práva z různých zemí. A právě německá stanice Premiere patří k televizím, které platí nejvíce.

Naopak Barcelona díky televizím vyinkasovala jen 8,168 milionu eur, zbylých 22,8 milionu obdržela za sportovní úspěchy.

Prémie v Lize mistrů

Manchester United 37,79 Bayern Mnichov 34,566 Barcelona  - 30,968
Chelsea - 30,511

Poznámky: částky jsou v milionech eur

Do finančních odměn nejsou zahrnuty příjmy z prodeje vstupenek. Celkem UEFA rozdělila mezi 32 účastníků Ligy mistrů 581 milionů eur (asi 15,15 miliardy korun).

Naproti tomu v druhé nejprestižnější soutěži Poháru UEFA si účastníci rozebrali celkem 37 milionů eur (asi 964 milionů korun), tedy téměř šestnáctkrát méně.

Rozdíl mezi Ligou mistrů a Pohárem UEFA ukazuje i případ Brém. Německý celek vypadl v základní skupině Ligy mistrů, přesto za svých šest zápasů získal 22,272 milionu eur. Naopak za následný postup do finále Poháru UEFA inkasoval jen 7,055 milionu.

Právě tento rozdíl mezi oběma hlavními fotbalovými poháry v Evropě by měl zmírnit nový formát prezidenta UEFA Michela Platiniho, který místo Poháru UEFA prosadil zavedení Evropské ligy. Její příjmy by se měly více přiblížit Lize mistrů.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze