Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejvíce zářil Figo

13 2000
P r a h a - Pondělní program evropského šampionátu přinesl kromě remízy Němců s Rumuny nádhernou podívanou v duelu Portugalska s Anglií. Skomírající naděje Portugalců oživil za stavu 0:2 parádním gólem z dálky Luis Figo. I v dalším průběhu zápasu patřil svým skvělým výkonem k hlavním strůjcům vítězství svého mužstva. Jeho vedení míče, schopnost prosadit se ve hře jeden na jednoho, chytré přihrávky i přesné zakončení z něj po zásluze dělají jednoho z nejlepších fotbalistů "starého kontinentu".

Celým jménem LUIS Filipe Madeira Caeiro známý ve fotbalovém světě pod jménem FIGO se narodil 4. 11. 1972. Začínal v klubu Os Pastilhas, ale brzy jej zlákali vyhledávači talentů do Sportingu Lisabon. Prvoligový dres jednoho ze tří nejpopulárnějších portugalských klubů oblékl už v 16 letech.

Jeho mimořádné fotbalové umění neuniklo pozornosti mocnějšího souseda na Pyrenejském poloostrově a tak v létě 1995 zamířil Figo do jednoho z nejslavnějších klubů světa FC Barcelona. Pádným doporučením mu byly i úspěchy v mládežnických kategoriích, z mistrovství světa dvacetiletých má zlato. Ještě mu nebylo devatenáct a už hrál za seniorskou reprezentaci proti Lucembursku.

Elegantní pravé křídlo měří 180 cm a váží 75 kg. Má dokonalou kopací techniku i razantní přesnou střelu. Imponuje nezdolnou bojovností a stálostí svých výkonů. Říká se o něm, že nikdy nezklame.   

Líbivý je jeho herní styl: znamenité přesné přihrávky a prudké sprinty po pravém křídle. Figo je naprosto přizpůsobivý hráč. V Barceloně přežil několik trenérských "režimů", což se jen tak někomu nepovedlo. Zvládl  útočný styl Cruyffa, dobu bezvládí Bobbyho Robsona i éru tvrdé ruky a strojové přesnosti Louise van Gaala.   

Startuje na druhém mistrovství Evropy. Před čtyřmi lety vsítil na závěrečném turnaji jeden gól, před jeho zahájením však věřil ve finále. To se mu může splnit letos po té, co i jeho zásluhou národní tým vstoupil do šampionátu vítězstvím nad Anglií.

O jeho oblibě a schopnostech svědčí i to, že už byl čtyřikrát vyhlášen portugalským fotbalistou roku. Když  se v minulém roce volili nejlepší hráči světa, obsadil v této anketě šesté místo. 

Zatímco při zápasech ho bývá celé hřiště, v soukromí vede zcela nenápadný život. Figo je od pohledu uctivý a uvážlivý muž, málokdy se usměje, jeho obličej je vážný. Žije se švédskou modelkou a ani jeden z nich netouží po přehnané publicitě. Tu však "žralokovi", jak je Figo také přezdíván, trvale zajišťují výkony na fotbalových trávnících.


 

Dva ze střelců branek ve vzájemném zápase - Portugalec Figo (vlevo) a Angličan Scholes.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze