Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Největší chybu zatím udělal rozhodčí Poll

28 2006
Berlín - Přestože Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) delegovala na mistrovství světa v Německu ty nejkvalitnější rozhodčí, jaké mají jednotlivé kontinentální asociace k dipozici, ani to nezabraňuje chybám, kterých se fotbaloví arbitři na světové scéně dopouštějí. Jaké tedy jsou jejich dosavadní největší přehmaty?

Nejvýraznější prohřešek si připsal anglický rozhodčí Poll v utkání základní skupiny Chorvatsko - Austrálie (2:2). Ten si v závěrečném zmatku nevšiml, že už má chorvatský fotbalista Šimunič dvě žluté karty. Nechal ho ještě několik minut běhat po hřišti a vyloučil ho až po třetím karetním napomenutí.

Všeobecná kritika se snesla na hlavu ruského sudího Ivanova, který se v osmifinálovém zápase Nizozemsko - Portugalsko (0:1) postaral o rekordní zápis udělením šestnácti žlutých karet, přičemž ve čtyřech případech následovala po druhé žluté karta červená. Zápas skončil v naprostém chaosu. Mnoho žlutých karet dal podle odborníků zbytečně, naopak vyloučit mohl nizozemského hráče Boulahrouze za likvidační zákrok na Cristiana Ronalda nebo portugalského režiséra Figa za úder hlavou.

Kámen ze srdce musel spadnout egyptskému sudímu Fatáhovi, když Australané otočili zápas základní skupiny proti Japonsku (z 0:1 na 3:1). Úvodní branky totiž Japonci docílili poté, co byl faulován australský brankář Schwarzer. Za neodpískaný faul se mu rozhodčí ještě v poločase omluvil.

Šéf českých rozhodčích
Macela k Ivanovovi

Když se podívám, za co všechno se v Německu dávají žluté karty, přijde mi to nesmyslné. Rozhodčí jsou někdy hodně úzkoprsí a to byl právě i problém Ivanova. To byl takový symbolický výkon. Ivanov u některých žlutých karet nejprve mohl jenom slovně pohrozit a až při následném prohřešku trestat. Na druhou stranu třeba likvidační zákrok Boulahrouze na Cristiana Ronalda rovnou červenou kartou nepotrestal. To je právě o tom citu. Ale samozřejmě nevím, jaké pokyny rozhodčí od FIFA před šampionátem dostali.

Velmi rozhněvaní na španělského sudího Cantaleja budou ještě asi dlouho Australané. Itálie je v osmifinále vyřadila proměněnou penaltou v závěrečných sekundách zápasu poté, co Grosso ochotně přepadl přes ležícího australského obránce Lucase Neilla.

Ivanov chyboval už v bezbrankovém utkání základní skupiny Francie - Švýcarsko. Obránce Müller evidentně zastavil střelu francouzského útočníka Henryho rukou v pokutovém území, ale Ivanov nechal ve hře pokračovat.

Švýcaři mohli děkovat paraguayskému rozhodčímu Amarillovi také v zápase základní skupiny proti Togu, který nakonec vyhráli 2:0. Obránce Müller fauloval v prvním poločase nejznámějšího hráče soupeřova hráče Adebayora a jelikož se vše odehrálo uvnitř pokutového území, měla se kopat penalta.

Dosud nevyšší vítězství na šampionátu zaznamenala Argentina v souboji s odevzdaným výběrem Srbska a Černé Hory. Debakl 6:0 mohl být v základní skupině ještě výraznější, kdyby italský rozhodčí Rosetti uznal regulérní Crespův gól. Argentinec navíc dostal za pokračování v akci žlutou kartu.

Spíše než na hlavním arbitrovi leží vina za neuznaný gól Francie do sítě Korejců na jednom z jeho asistentů. Ve 32. minutě za stavu 1:0 pro Francii zastavil korejský gólman Vieirovu hlavičku zjevně až za brankovou čarou, ale gól nebyl uznán. Favorit nakonec vedení neudržel a utkání základní skupiny skončilo smírně 1:1.

Rozhodčí Ivanov ukazuje červenou kartu Portugalci Decovi.

Autoři: ,


Takový normální porod
Takový normální porod

O porodu s časovým odstupem, nadhledem a snad i s vtipným podextem píše uživatelka eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze