Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejsme žádný tým Rosický, ale národní mužstvo, zdůraznil trenér Hašek

Ivan Hašek | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

31 2009
"Reprezentace nestojí na jednom hráči, nejsme tým Rosický, ale české národní mužstvo," řekl mimo jiné v den srazu fotbalových reprezentantů jejich trenér Ivan Hašek na pondělní tiskové konferenci.

Snažil se tak eliminovat spoustu dotazů směřujících k Tomáši Rosickému z Arsenalu, který se do národního mužstva vrací po vleklém zranění po téměř dvou letech.

Rosický naposled za reprezentaci nastoupil 17. listopadu 2007 v Praze proti Slovensku, kdy Češi kvalifikační duel vyhráli 3:1, a Rosický vstřelil třetí branku.

Nyní národní mužstvo čeká kvalifikační utkání v Bratislavě, proto Slovensku tým kouče Ivana Haška nastoupí v sobotu večer.

Bude hrát Rosický od začátku, nebo na hřiště přijde až jako střídající hráč? Jaký je jeho aktuální zdravotní stav, jak je na tom s kondicí a formou? Konzultoval Hašek jeho nominaci s trenérem Wengerem, který Rosického vede v Arsenalu?

"Tohle jsou většinou předčasné otázky. Výhodu máme ohledně Rosického v tom, že máme pět dnů na přípravu, takže při trénincích uvidíme, jak na tom Tomáš opravdu je. Čas nám prostě hraje do noty," řekl Hašek.

"A protože v Arsenalu normálně trénuje naplno s mužstvem, jeho zdravotní stav musí být v pořádku," uvedl Hašek, který v současné době působí v nelehké dvojroli: coby svazový šéf zároveň z trenérské pozice vede reprezentaci.

Rosický podle Haška nebude mít v tomto týdnu žádné úlevy, žádný individuální tréninkový plán.

"Tomáš je uzdravený a je plnohodnotným členem národního mužstva. Ale jak to s ním bude v sobotu, to se rozhodneme až ke konci týdne," pokračoval Hašek. "Jeho nominaci jsem s trenérem Wengerem neprobíral, konzultoval jsem ji hlavně s Rosickým. A když ten mě ujistil, že je v pohodě, povolal jsem ho."

Hašek chápe, že Wenger z toho žádnou radost mít nemusí.

"Jako klubový trenér jsem něco podobného leckdy zažil. Hráč po zranění za klub ještě nic neodehraje a už odletí na reprezentační sraz. Ale s tím nikdo nic nenadělá. Souhlasím však, že pro klubového kouče to jednoduché není."

Ivan Hašek Na dotaz, jestli bude Rosický součástí týmu i pro kvalifikaci se San Marinem, které Češi hostí ve středu 9. září v Uherském Hradišti, trenér Hašek odpověděl: "Teď se starám jen o zápas se Slovenskem."

A ten podle Haška jednoduchý nebude.

Když ho kouč měl srovnat s českou kvalifikační výhrou 3:0 na Slovensku na podzim 2006, jen poznamenal: "Uteklo hodně času, obě mužstva prošla změnami, prostě ten zápas bude jiný. Samozřejmě bych rád, aby se historie opakovala, ale tentokrát to pro nás bude mnohem těžší."

Řeč samozřejmě přišla i na dvoumetrového útočníka Jana Kollera, který se vrací týmu pomoci, přestože po loňském evropském šampionátu s reprezentací skončil.

"Koller by byl platným hráčem pro jakékoli mužstvo. Dnes jen můžu říct, že jsem moc rád, že tady je," komentoval návrat nejlepšího reprezentačního střelce české historie kouč Hašek.

A jestli trenéra těší slibná forma všech českých útočníků Kollera, Svěrkoše, Štajnera a Necida?

"Já bych byl moc rád, abychom ve formě byli úplně všichni. Nadcházející zápas v Bratislavě je strašně důležitý a tak si přeju, abychom tu správnou formu měli hlavně v sobotu večer."

Polákovo zranění reprezentačnímu kouči vrásky nezpůsobilo.

"Už jsem několikrát říkal, že na jednom či dvou hráčích národní mužstvo nestojí. Povolal jsem typově podobného záložníka Kováče, takže Polákova absence nás rozhodit nemůže."

Poradce Karel Brückner v sobotu usedne opět na tribuně, stejně jako v nedávném přípravném utkání v Teplicích s Belgií.

"Pan Brückner má z místa na tribuně mnohem lepší přehled a ve spojení samozřejmě budeme. S Belgií se nám to osvědčilo, takže pro Bratislavu není zapotřebí něco na tom měnit," uzavřel Hašek.Najdete na iDNES.czmobilní verze