Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejsme v žádné pohádce. Ještě ne, říká olomoucký kouč Psotka

Olomoucký trenér Zdeněk Psotka | foto: Luděk Peřina, MAFRA

28 2009
Sigma vítězí. "Normálně pracujeme pořád stejně," říká v úspěšném období její trenér Zdeněk Psotka. Na začátku jarní části ligy, když Sigma dlouho čekala na tři body, tvrdil totéž. "Pracujeme pořád stejně."

Do své první sezony v nejvyšší soutěži vstoupil 35letý kouč jakoby s páskou na očích. Zaslepen vírou ve svoji filozofii fotbalu. Urputně se snažil nevnímat kritiku ani chválu. Jenže úspěšné období Olomouce trvá.

A Psotka si uvědomuje, že magické slovo POHÁRY zazní na Hané opakovaně. V naději, že na konci sezony se stane sladkou realitou. "Evropě se nebráníme," prohlásil Psotka.

Není divu. Jeho svěřence po vítězství v Liberci dělí pět kol před koncem ligy od senzace jediný bod.
 
V médiích jste se dlouho útoku na poháry vyhýbali. Souhlasíte, že po výhře v Liberci by to už bylo alibistické?
My jsme nikdy neřekli, že o poháry nehrajeme. Dostávali jsme otázky, jestli na ně myslíme. A my jsme nemysleli. Vedení prezentovalo, že chce hrát o poháry už na jaře. My jsme chtěli jít zápas od zápasu, protože jsme něco budovali, přišli noví hráči. Chtěli jsme se prezentovat určitým stylem.

V poslední době se ale situace vyvinula tak, že už letos máme šanci hrát o vyšší příčky. Přáním každého trenéra je hrát poháry, vyzkoušet si kvalitu evropských mančaftů. Když tu šanci máme, tak o ni hrajeme.
 
Projevilo se prohlášení vedení, které chtělo poháry už na jaře, jako svazující? Na mysli mám špatný start Sigmy do druhé půlky soutěže.
Nedával bych to do souvislosti, i když to tak může působit. Vedení hru o poháry prezentovalo prostřednictvím medií. Nebyla žádná schůzka s hráči, na které by se změnil stanovený cíl z loňského léta. Úvod jara byl poznamenaný příchodem nových hráčů, ale paradoxně první tři utkání byla dobrá, jenže body nepřicházely. Kvůli tomu jsme trošku změnili styl hry - hrajeme víc defenzivněji, z většího bloku. Ofenziva je založena spíše na rychlém protiútoku, než na postupné rozehrávce. Začalo nám to přinášet body.

Olomouc - České Budějovice: Petr (vlevo) a Leština

Třikrát v řadě jste vyhráli venku. Lze to zdůvodnit právě změnou hry s hlubším blokem?
Určitě. Změnou stylu se výsledkům hodně napomohlo. Je víc pracovitosti, blok je posunutý níž. Přechodová fáze není pomalá, je mnohem rychlejší. Zabudovali jsme víc brejkových hráčů. Je to jeden z dílčích kroků.
 
A rázem máte velkou šanci dostat se po letech do evropských pohárů, což logicky vzbudilo řádný ohlas také u fanoušků.
Před třemi týdny jsme měli schůzku s fanoušky. A poháry zaznívaly často. Měli jsme úspěchy v Intertotu, ale v klasickém Poháru UEFA už je to hodně dlouho, téměř dvacet let. Když se řekne Sigma v pohárech, vzpomenu si na éru za trenéra Brücknera, kdy tady hráli Hapal, Maroši, Látal - super hráči. To už je velká historie.

Cítíte, že jste blízko k její oprášení i díky relativně slabšímu vylosování ve zbytku soutěže?
Jednoznačně. Šance tam je, ostatní týmy zaváhaly a my jeli do Liberce s cílem bodovat, abychom se dotáhli a o poháry mohli hrát.

A konkrétně k losu, který nezní příliš těžce?
Já tomu naprosto nerozumím. (zaníceně, zvýší hlas) Co je těžký a lehký los? Nerozumím tomu. Herně se nám daří v uvozovkách s lepšími týmy. Naopak v uvozovkách se slabšími se nám výsledkově nedaří. Já příznivý los nevidím. Liga je naprosto vyrovnaná, je jedno, s kým hrajete. Aktuální forma Kotěhůlek může být v březnu výborná, v lednu zase špatná. Půlka tabulky hraje o poháry, půlka o záchranu.

Jak říkáte, v uvozovkách se slabšími týmy se vám nedaří. Vysvětloval jste to tím, že nemáte kvalitu ve hře do plných. Kvalitu na poháry máte?
(chvíli přemýšlí) To je otázka, na to musíme přijít. Naše filozofie je výchova hráčů pro evropské poháry. Když hrajeme do plných, potřebujeme konstruktivní hráče schopné zvládat souboje jeden na jednoho. Takové máme, ale je jich málo.

V přípravě jsme se snažili domlouvat soupeře zvučných jmen - Levski Sofia, Crvena Zvezda Bělehrad, Vojvodina Novi Sad. Hru proti Evropě jsme si vyzkoušeli. Máme možnost do ní proniknout, porveme se o ni. Až to nastane, tak se budeme bavit, jestli máme kvalitu hrát v Evropě. Zatím nikde nejsme, nikam jsme se nedostali. Hrajeme v neděli zápas s Teplicemi.

Ve své první sezoně v nejvyšší soutěži atakujete poháry s týmem, který předchozí dva roky hrál o záchranu. Nezní vám to jako pohádka?
Kladli jsme si postupné cíle. Když jsme měli úspěch na podzim, já i mužstvo jsme se chovali pokorně a snažili se pracovat dál. To samé, když jsme měli na jaře krizi. Nebláznili jsme a pracujeme pořád dál. Nikam jsme se nedostali, nejsme v žádné pohádce. Zbývá nám pět kol. Po sezoně si řekneme, jestli jsme byli úspěšní, nebo ne.

Aktuálně dělí Olomouc od pohárů pouze bod. Byl byste hodně zklamaný, kdyby to nevyšlo?
To jsou hypotetické otázky.

Sportovní ředitel Sigmy Jiří Kubíček mi na ni odpověděl, že by nebyl. A vy?
Znovu to zopakuji: Chceme se o poháry porvat, protože šance je veliká. Po sezoně si můžeme říct víc.

Dovolte ještě jednu hypotetickou otázku. Kdyby vám někdo před sezonou řekl, že budete bojovat o poháry, uvěřil byste mu?
Já takhle nepřemýšlím. Do sezony jsem šel s nějakými vizemi. Podzim byl pro mě plynulým přechodem z práce, kterou jsem dělal, bez větších zásahů, stresů. Na jaře už musím říct, že vlivů a negativ je mnohem víc. Procitám a užívám si to. Nepřemýšlím, co by bylo, kdyby...

Za cíl jste si dal přitáhnout diváky, zapracovat odchovance, hrát atraktivní fotbal. Zmínka o pohárech při vašem nástupu neexistovala. Nepřeskočili jste v postupných krocích dobu?
Žádnou dobu jsme nepřeskočili. Pořád jsme na příčce, které poháry neznamenají.

Vnímají to tak i hráči? Nemusíte je krotit?
Nemusím. V kabině jsme si minulý týden řekli, že se o poháry pokusíme. Byli bychom sami proti sobě, kdybychom to nechtěli využít. Věřím, že to má spíš pozitivní účinek.

Koho považujete za největšího soupeře v boji o elitní čtyřku?
Slavii titul nikdo nesebere. Sparta, Liberec, Boleslav jsou jednoznačnými aspiranty, které mají poháry jako nutnost pro ekonomiku klubu. Ostatní týmy jako Teplice, Jablonec a my se pokusí jim to znepříjemnit.

Uznání si stále častěji zasluhuje i váš cit pro střídání. Už čtyřikrát rozhodl hráč, kterého jste poslal do hry. Opravdu je to jen o štěstí, jak pokaždé říkáte?
Asi jo. Maminka mi říká, že jsem se narodil v neděli ve 12 hodin, tak mám štěstí. (usmívá se)

Štěstí se přece tolikrát neopakuje.
Je to zase o týmu. Chceme, aby fungovalo 18 hráčů, kterých je připraveno. Každý může mužstvu nějak pomoc. Fotbal je rychlejší, fyzicky náročnější, prostě je do určité doby vyrovnaný.  Hráči, kteří přijdou čerství, mají výhodu. Většinou to tak bývá, že právě oni střílí branky.

Třikrát se takhle prosadil Tomáš Janotka. Nenecháváte si ho z pověrčivosti už raději na lavičce?
Já si pamatuji hráče, který dával góly pouze když střídal. Myslím, že je to dílem jenom náhody. Ale Tomáš je fotbalista vytrvalostně i rychlostně dobře vybavený. Je zrovna ten typ, který, když přijde na hřiště, ukáže rozdíl ve vyčerpanosti hráče.

Zatímco Janotka vám dělá radost, Goce Toleski stále zaostává...
...Goce dostal ve vašich mediích velký prostor říci své názory. V Liberci jsem mu dal šanci, protože v týdnu se mi poprvé zdálo, že ho netrápí zranění. Předváděl dobré výkony. Ale v zápase jsem s ním opět nebyl spokojený. V součinnosti s mužstvem nám to nefunguje. Když přišel Ordoš, hra byla jednoznačně lepší.

Sigma zvítězila v Liberci poprvé v historii. Může i to značit úspěšnou sezonu?
To jsou statistiky, které sledujete vy. Já je takhle nevnímám. Vítězství jsme šli naproti. Ve druhé půli jsme ukázali, že nechceme hrát jen na bod. Chtěli jsme být aktivní a vstřelit branku.

Když pročítám diskusní fóra, fanoušci úspěšnou sezonu Sigmy přičítají hlavně Zdeňku Psotkovi. Zvýšila se vám popularita?
Tohle jsem v životě neslyšel. Na jaře na diskusním fóru nacházím spíš negativní ohlasy.

Jestli to není tím, že ty vás víc zaujmou.
Ani bych neřekl. Klub udělal vstřícný krok, že fanouškům nabídl přímou konfrontaci. Jsem otevřený člověk, nebráním se žádné diskuzi. Ale v úvodu jara zaznívala na mě spousta negativních věcí. Každý měl představu, že jeho oblíbený hráč by měl hrát. Potřebuji mít čistou hlavou, takže se přiznám, že tolik ohlasy nevnímám, abych se neovlivňoval.

Jste ten typ trenéra, který přijde domů a od práce vypne?
Ano, mám rodinu, malé děti. U nich relaxuji. Mám rád přírodu. Ale když se daří - nedaří, rodina pozná i na mně, jestli je pohoda nebo ne.

Vypnout je cesta k udržení duševního zdraví?
Jednoznačně, vypnout musíte. (usmívá se).

Autor:


Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,95

Šimon Falta

Olomouc

Góly

7

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

5

Davis Ikaunieks

Jihlava

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 10 10 0 0 21:3 30
2. SK Slavia Praha 10 6 4 0 15:2 22
3. SK Sigma Olomouc 11 6 4 1 18:8 22
4. FK Jablonec 10 4 5 1 17:8 17
5. FC Slovan Liberec 10 5 2 3 14:10 17
6. Bohemians Praha 1905 11 4 4 3 11:10 16
7. AC Sparta Praha 10 4 3 3 9:7 15
8. Fastav Zlín 10 4 2 4 11:11 14
9. FK Teplice 10 3 4 3 14:15 13
10. Dukla Praha 11 3 3 5 11:19 12
11. 1. FC Slovácko 11 1 6 4 9:10 9
12. MFK Karviná 10 2 2 6 9:15 8
13. FC Baník Ostrava 11 1 5 5 15:23 8
14. FK Mladá Boleslav 10 2 2 6 9:18 8
15. Zbrojovka Brno 10 2 1 7 8:18 7
16. FC Vysočina Jihlava 11 2 1 8 10:24 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze