Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejmíň fotbalistů postavil Brückner

13 2003
Praha - Trenér fotbalové reprezentace Karel Brückner nasadil do evropské kvalifikace třiadvacet hráčů. Je to nejméně ze všech jeho kolegů ve třetí skupině. V ní do bojů zasáhlo celkem 135 fotbalistů, ale jen čtyři z nich nechyběli ani minutu - Petr Čech, René Bolf, moldavský gólman Eugen Hmaruc a běloruský záložník Alexander Kulčij. Statistický rozbor nabízí i další zajímavosti.

HRÁČI
Těch, kdo odehráli všechny minuty, mohlo být ještě méně. Nebýt lehkého zranění třísel tak by český brankář Jaromír Blažek nahradil v závěrečném vystoupení v Rakousku Petra Čecha.

V českém týmu by plný počet minut nejspíš měl ještě Tomáš Ujfaluši, ale v sobotu ve Vídni nemohl hrát kvůli žlutým kartám. Do té doby na hřišti nechyběl.

Do všech zápasů zasáhlo celkem čtrnáct hráčů. U českého týmu to byl kromě Čecha a Bolfa ještě Jan Koller, u Bělorusů vedle Klučije ještě Kutuzov s Gurenkem, Nizozemci Kluivert se Stamem, Hmaruc, Olexici a Katinsus z Moldavska.

V jediném zápasu chyběli z českých hráčů kromě Ujfalušiho ještě Marek Jankulovski, Pavel Nedvěd, Karel Poborský (všichni kvůli trestu), Tomáš Rosický, Tomáš Galásek a Zdeňkem Grygerou kvůli zranění.

Nejvíc hráčů protočil rakouský trenér Hans Krankl, celkem třiatřicet. Moldavsko nasadilo devětadvacet hráčů, šestadvacet Nizozemsko, Bělorusko pak ještě o dva méně.

Nejméně minut odehrál v českém dresu Richard Dostálek, kterého hned v prvním kvalifikačním utkání vůbec poslal kouč v Moldavsku na hřiště na poslední tři minuty. Petr Voříšek si v sobotu v Rakousku zahrál minut šest a Jiří Jarošík 38. Ten je nasbíral ve dvou zápasech, v nichž zároveň obdržel žluté karty.  

GÓLY
Střelci z pěti týmů dali dohromady 64 gólů, z nichž nejvíc se činili Češi s třiadvaceti brankami. O tři méně vstřelili Nizozemci. Naopak jen čtyři branky dali Bělorusové a pět Moldavci.

Nejlepším střelcem celé kvalifikace byl slovinský útočník Šiljak s osmi zásahy.

Nejlepším střelcem třetí skupiny se stal český kanonýr Jan Koller, který dal šest gólů, druhý je nizozemský útočník Patrick Kluivert se čtyřmi trefami.

Koller si ke dvěma gólům pomohl z penalt. Stejný počet jich proměnil i Marek Jankulovski, třetí gól přidal v sobotu v Rakousku. Tři góly dali ještě Milan Baroš a Rafael van der Vaart. Nizozemský talent dokázal skórovat v každém z posledních tří zápasů. Byly to zároveň jeho premiérové zásahy v národním mužstvu.
 
Dvě branky z  českých hráčů dali ještě Pavel Nedvěd, Vladimír Šmicer, Karel Poborský a Vratislav Lokvenc. Ten dal oba góly v závěrečných dvou minutách domácího zápasu s Moldavskem a zvýraznil tak vítězství na 5:0.

Po jedné pak přidali Vachoušek a Štajner, o poslední třiadvacátou trefu se postaral Rosický.

Do střelecké listiny se celkem zapsalo 34 hráčů.

TRESTY
Ve dvaceti zápasech bylo jen šest vyloučených. Červenou kartu neviděl jediný český hráč, naopak čtyři hráči proti Brücknově týmu zápas nedokončili. Rakouští reprezentanti Kovacevic se Schoppem, nizozemský záložník Davids a Priganjuk z Moldavska. Ten byl nejtrestanějším hráčem vůbec, vedle jedné červené dostal ještě tři žluté stejně jako Hiden z Rakouska. Vyloučen byl ještě běloruský Luchvič.

Z českého týmu viděli dvě žluté karty Jarošík, Jankulovski, Poborský a Ujfaluši, za což dostali trest na jeden zápas.

Celkem sudí ve 3. skupině rozdali 47 žlutých karet. Kovalenko a Priganjuk z Moldavska, Romaščenko z Běloruska, Hiden z Rakouska a Nizozemec van Nistelrooij byli napomínáni třikrát.

DIVÁCI
Největší návštěva byla na zápase Nizozemsko - Česko. Rotterdamskou arénu zaplnilo padesát tisíc diváků. O tři tisíce méně přišlo do stánku Feyernoordu na Rakousko.

V Česku se sešla největší návštěva na zápas s Nizozemskem. Na Letné se tísnilo 18 356 diváků.

Čtyři domácí zápasy českého národního mužstva vidělo 60 453 diváků, v Nizozemsku dorazilo na stejný počet zápasů 151 000 diváků.

Reprezentační trenér Karel Brückner.

Autor:


Grafton Recruitment Praha
GENERAL LEDGER with Russian

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 40 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze