Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Polák uměl bavit. Aj vtáci chodia pešo, hlásil ze zamlženého stadionu

Karol Polák v Show Jana Krause | foto: FTV Prima

17 2016
Byl pohotový, rychle ho napadaly vtipné postřehy. Těmi pak Karol Polák kořenil televizní či rozhlasové přenosy a bavil diváky a posluchače, kteří si jeho hlášky i po dlouhých letech připomínají. Co všechno legendární slovenský komentátor během své kariéry pronesl?

Památné jsou třeba jeho výroky z fotbalového zápasu Československo - Anglie, který se hrál v roce 1975 na bratislavském Tehelném poli. Stadion byl zahalený do mlhy, což ztěžovalo práci jak hráčům, tak komentátorovi.

„Na ihrisku je taká hmla, že aj vtáci chodia pešo,“ vytasil se Polák s originálním přirovnáním.

Během zápasu pak měl občas problém rozpoznat, co se na hřišti děje, což divákům nijak netajil: „Nič nevidím...tam by mal niekde operovať náš Masný. Podľa ohlasu divákov je to gól, alebo rohový kop?“

Často měl náladu na legrácky a dokázal pobavit i při zápase, který příliš vzrušení nenabízel. “A beží, beží, kto nám to beží? Beží nám pätnásta minúta!“ rozesmál kdysi diváky.

Jindy si zase pohrál se jmény sportovců. Při fotbalovém utkání Slovenska s Ruskem ho zaujal ruský záložník Smertin, jehož příjmení si po svém přeložil do slovenštiny. Když byl u míče, volal: „Smrtník!“

Nejslavnější historka se ale váže k atletickému mítinku v Berlíně. Závod na 100 metrů tehdy vyhrál domácí sprinter Manfred Kokot - to byla pro Poláka výzva, zvlášť, když československým atletům se nedařilo.

“Nemecký šprinter Kokot bezkonkurenčne víťazí a kde sú naši? Ďaleko za ním. Bodaj by sme aj my mali takých Kokotov!”

Polák komentoval kromě fotbalu, atletiky či krasobruslení také hokej, i při něm dokázal vykouzlit památné věty.

„Vyhráli sme buly, puk sme posunuli na modrú čiaru, točíme Rusov. Liba, Pašek, opäť Liba, Pašek...Liba....Fetisov, Makarov, gól,“ popisoval rychlé zvraty ve vývoji utkání.

Občas pobavil i nechtěně. Třeba když během fotbalové kvalifikace o mistrovství světa 2006 prohlásil: „Čontofalský prihráva Škrtelovi, spoluhráči zo Zenitu Leningrad.“

Během jiného utkání se zase podivoval: „Nejako v druhom polčase nevidieť Vaščáka...” Spolukomentátor mu hned přispěchal na pomoc: “No možno preto, že striedal.”

V případě, že se zápas nepovedl, jako třeba zmíněná baráž o mistrovství světa, býval během komentování kritický. Na závěr ale prokázal nadhled, když divákům vzkázal: „Nevadí, život ide ďalej. A ja vám prajem, aby ste váš život hrali víťazne a aby ste ho nepresedeli na lavičke náhradníkov.“

Karol Polák byl v roce 2013 hostem Jana Krause. Zpíval:


Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze