Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejdřív kluci frajeřili, potom nesli vlajku

Čeští kluci s českou vlajkou - Díky vítězství v poháru školáků čeští kluci dostali možnost nést vlajku při utkání Česko - Itálie. | foto: Michal ŠulaMF DNES

23 2006
Hamburk - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Ještě tři hodiny před výkopem pózovali před mohutnou betonovou tribunou. V červených mikinách s kapucí frajeřili, šaškovali před sebou a předváděli se. Pár minut před čtvrtou však na ně čekal nejdůležitější úkol v životě. Nasadili vážné tváře, možná se i klepali strachem, aby nic nepokazili.

Dvanáct kluků z Bílovce u Ostravy neslo českou a italskou vlajku před bitvou o všechno. Za odměnu. Před výkopem stáli v tunelu, a když hráči skončili s rozcvičením, nastavovali jim dlaně, aby se jich aspoň dotkli – plácali si pro štěstí.

"Oni si to neuvědomují, ale za pět let budou mít na co vzpomínat. Pro většinu z nich to bude nejkrásnější fotbalový zážitek," vyprávěl Kamil Papuga, jejich třídní učitel, který hrával v mládežnických výběrech s budoucími reprezentanty Nečasem, Sieglem nebo Koubou.

Za Vítkovice si připsal 13 ligových startů. Před pěti lety začal učit a trénovat. Kluci z deváté třídy, kterou učí, mu dali dárek na rozloučenou.

Nejdřív před 14 dny vyhráli největší fotbalový projekt Coca-Cola Školský pohár, do nějž se letos zapojilo v Česku 1788 týmů, a za odměnu včera nesli vlajku.

"Nejdřív jsme to netušili. Jen jsme věděli, že vítěz se podívá na mistrovství světa. Tohle je bomba," vyprávěl Vojtěch Glonek z Klimkovic, než chytil cíp vlajky a vešel do rozbouřeného kotle stadionu.

V úterý se kluci vydali z Ostravy do Prahy, pak autobusem k Frankfurtu nad Mohanem do kempu pro vlajkonoše. Sešli se tam hoši z celého světa: Brazilci, Japonci, Američané a dvanáctka z Bílovce.

Po dvou dnech čekala další cesta do Hamburku. "Pořád jim opakuju: Buďte hrdí na to, co jste dokázali. Češi jsou sami na sebe málo hrdí," povídal Papuga.

Po prázdninách se mu kluci rozprchnou na střední školy a věkem přejdou do dorostu. Jen jeden sedmák a osmák, kteří doplnili deset deváťáků, zůstanou. Včera dopoledne byla zkouška.

Kluci museli nástup pětkrát opakovat, než jim to vyšlo pořádně. Dva nejmenší u dolního cípu vlajky sedí, dva jsou uprostřed a dva stojí. Odpoledne už se pochodovalo naostro.

"Snad přineseme hráčům štěstí. A pozdravujte Nedvěda, to je borec," halekal Martin Raszyk. "A taky Rosického. Jo a Galáska s Jankulovským, ti jsou od nás z Ostravy."

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze