Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


České podcenění a výborně připravení Dánové, hodnotí porážku Nehoda

David Limberský byl jedním z mála českých hráčů, který se za výkon proti Dánsku stydět nemusí | foto: Petr Janeček, MAFRA

23 2013
Za katastrofální výkon označil devadesátinásobný reprezentant Zdeněk Nehoda vystoupení českých fotbalistů v domácím kvalifikačním zápase s Dánskem. "Sestava sice byla laděná útočně, ale naše hra prostě ofenzivní nebyla," říká šedesátiletý bývalý reprezentant.

Podle Nehody rozhodly o tříbrankové porážce dva zásadní aspekty.

"Zaprvé jsme utkání jasně podcenili. Nálada hráčů i všech kolem byla až nezdravě optimistická, do zápasu se šlo s tím, že se soupeřem, který osmkrát za sebou nevyhrál, se nám nemůže nic stát. A zadruhé, Dánové se na nás perfektně připravili. Neměli v týmu slabinu a ukázali se jako soupeř nad naše síly," míní Nehoda.

Video: podívejte se na sestřih zápasu

Utkání Česko versus Dánsko ve videoreportáži

Internacionál dále soudí, že Českému celku chyběla jeho obvyklá útočná hra po stranách.

"Ze začátku to byly v tomto směru například od Vydry a Krejčího jen náznaky, ale to brzo ustalo. A podporu krajních obránců, na což jsme byli zvyklí jak zprava tak zleva, jsem zaregistroval jen u Limberského," pokračuje bývalý reprezentant. "Místo hry podél lajn jsme se dopředu tlačili středem, kde nás zastavovali výborní dánští stopeři. A Lafata na hrotu na kloudný míč čekal marně."

Fotogalerie

Nehoda dál uvádí: "Gebre Selassie tentokrát udělal pro podporu útočné fáze minimum. Na Jiráčkovi bylo vidět, že v Hamburku moc nehraje. Daridovi to mimořádně nešlo, Plašilova snaha nestačila a bylo evidentní, že s nečekanou absencí Rosického je mužstvo bez vůdce a bezradné."

Skutečnost, že kapitán a dirigent národního týmu zůstal na lavičce, Nehoda nechápe.

Chtělo to trochu srdce, říká Vízek k Rosickému

"Tomuhle tahu opravdu nerozumím. Ještě večer před zápasem Rosa tvrdil, že je v pořádku a trenérovi k dispozici. Když pak Rosický ve druhé půli do zápasu naskočil, hrál naplno bez jakýchkoli problémů a naši hru oživil a zrychlil. Ale takový fotbalista měl hrát od začátku a teprve až když by nemohl, vystřídal by. Alespoň za nás to takhle chodilo. S ním v základní sestavě by první poločas jistě dopadl jinak než bezbrankovou remízou. Ale kdoví, co v tom vlastně bylo," diví se internacionál.

Nehodův někdejší reprezentační spoluhráč Ladislav Vízek na adresu Rosického poznamenává: "Rosa měl být náš trumf a bez něj mužstvo zůstalo bez dirigenta. Když jsem pak viděl, jak mu to šlo po přestávce, jen bych k tomuto výjimečnému hráči dodal, že i fotbalista jeho kvalit musí mít taky srdíčko."

Na závěr hodnocení Nehoda říká: "Nedělal bych z téhle nečekané porážky vědu. Teď je zapotřebí vyčistit si hlavy a vyhrát v Arménii. To pro nás bude klíčový zápas a jen výhra nás udrží ve hře o druhé místo a tím pádem o baráž."Najdete na iDNES.czmobilní verze