Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Neházejte vinu na Poláka, žádali hráči

Karel Brückner, Jan Polák - Kouč Karel Brückner dává pokyny Janu Polákovi před jeho vstupem do zápasu v Norsku. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

22 2006
Hamburk - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Jan Polák sklopil hlavu a mlčky prošel k autobusu. "Je smutný, nechte ho," prosil spoluhráč Radoslav Kováč. Pětadvacetiletý defenzivní záložník těžce nesl poslední zápas fotbalové reprezentace na mistrovství světa, kde Česko po porážce 0:2 s Itálií skončilo už v základní skupině.

Polák byl smutným hrdinou dvou nejdůležitějších okamžiků zápasu, který byl pro Česko na šampionátu rozhodující. Výhra znamenala postup, remíza naděje a porážka konec.

"Nebudeme na něj nic házet. Zodpovědnost neseme my starý," prohlásil Pavel Nedvěd.

Nesl kapitánskou pásku, kterou převzal od zraněného Tomáše Galáska. A Polák zaujal jeho místo.

Jenže ve 23. minutě prohrál vzdušný souboj s Materazzim, který po rohu dal klíčový první gól zápasu. A v závěru poločasu byl po druhé žluté kartě vyloučen.

"Výkonem Galáska nahradil, ale červená karta je šílená nezodpovědnost vůči mužstvu," zlobil se trenér Karel Brückner.

Polák hrál se žlutou kartou a v závěru poločasu, sedmdesát metrů od české branky zezadu "zajel" do Tottiho. "To nebyla nekázeň, ale hloupost," zuřil kouč. "Vyloučení je nepřípustné. Hráči na to byli upozornění, dokonce písemně."

"Nehanil bych ho," bránil ho Kováč. Honza je agresivní hráč a tady ty zákroky byly přísně posuzované."

"Určitě ví, že to byla chyba, ale to k fotbalu prostě patří. Vinu na něj házet nebudeme," prohlásil útočník Baroš.

Na deset bojovníků pak čekala složitá práce, v oslabení zápas otočit. Což nedokázali.

"Otočit zápas v deseti a proti Itálii? To neumím," řekl Brückner.

"Snažili jsem se i v deseti, ale nestačilo to. Je to velké zklamání," hlesl Tomáš Rosický. "Těžko můžeme myslet na úspěch, když hrajeme dvakrát za sebou v deseti."

Je to paradox. Čeští fotbalisté v kvalifikaci na šampionát patřili k nejslušnějším na světě, ve čtrnácti zápasech včetně baráže nasbírali v průměru jen jednu žlutou kartu na utkání, vyloučen nebyl nikdo.

Ale v Německu už v prvním zápase proti USA byli napomínáni Rosický, Rozehnal, Lokvenc a Grygera. V dalším zápase dostal žlutou kartu opět Lokvenc a Ujfaluši byl vyloučen. Oba nesměli proti Itálii nastoupit. A nedisciplinovanost korunoval Polák.

Je shodou okolností, že oba vyloučení hráči se podepsali také pod úvodní góly. Ujfaluši nedoskočil na pas Appiaha a nechal skórovat Gyana. Polák zase prohrál souboj s Materazzim.

"Vyloučení nás oslabilo, to je jasné. Ale bylo by fér a hloupé, mu něco vyčítat. Honza za nás odehrál spoustu vynikajících zápasů a ještě odehraje," dodal Baroš.Najdete na iDNES.czmobilní verze