Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Neflámovali poprvé, proto takový trest, říká fotbalový svaz

8 2009
Když před dvěma lety fotbaloví reprezentanti flámovali během reprezentačního soustředění mezi kvalifikačními zápasy s Německem a Kyprem, dostali milionovou pokutu. Teď šest z nich bylo za nevázaný večírek po zápase se Slovenskem vyřazeno z národního mužstva.

V čem bylo nedávné provinění hráčů jiné než to v březnu 2007?

"V tom, že bylo druhé. Že se to opakovalo," prohlásil svazový místopředseda Jaroslav Vacek.

Vládci českého fotbalu při rozhodování o trestu nebrali v potaz polehčující okolnost, že fotbalisté se provinili až po oficiálním ukončení reprezentační akce.

"Hráči mají ve smlouvách i to, jak se mají chovat na veřejnosti. I když to bylo už po srazu, zvolili jsme toto řešení," přednesl svazový předseda Pavel Mokrý.

"Sraz byl ukončený rozchodem z kabiny. Ale pak je tu i morální stránka," upozornil místopředseda svazu Jiří Kubíček.

Vedení českého fotbalu ve středu po obědě kvůli neúspěšným výsledkům odvolalo reprezentačního kouče Petra Radu. A jeho bývalé svěřence Tomáše Ujfalušiho, Radoslava Kováče, Martina Fenina, Milana Baroše, Václava Svěrkoše a Marka Matějovského vyřadilo z kádru.

Co na trest říkají hráči?

Samotní fotbalisté se k trestu nechtěli vyjádřit. Až večer Marek Matějovský v rozhovoru pro agenturu ČTK uvedl: "Samozřejmě že mě to strašně moc mrzí. Vždycky jsem moc rád reprezentoval a snažil se odevzdat maximum pro národní tým. Nikdy jsem žádné takovéhle problémy neměl." Dále čtěte: Byl jsem v nesprávném čase na nesprávném místě, litoval Matějovský.

"Dohadovali jsme se, jestli trest uložit do určitého termínu, nebo neomezeně. Nakonec platí neomezeně," doplnil Mokrý.

Na večírek v jedné z pražských restaurací upozornil jako první deník Blesk, který přinesl fotografie fotbalistů a doplnil, že si večer zpestřili společností prostitutek.

"Rozhodli jsme na základě informací, které byly zveřejněny. Navíc útočník Fenin to potvrdil kolegovi Hrdličkovi z výkonného výboru," řekl Mokrý.

"Já jsem si zjistil, co se opravdu stalo a pak jsem hlasoval podle svého nejlepšího svědomí, tedy pro vyřazení," řekl místopředseda svazu Jiří Kubíček. "S Kováčem a Ujfalušim už jsem měl zkušenosti z Olomouce."

Potrestaní reprezentanti však mají šanci se brzy vrátit. Koncem června bude zvoleno nové svazové vedení i nový kouč. Je možné, že hříšníky vezme na milost. Vždyť středečním rozhodnutím tým přišel o tři stabilní útočníky.

Otázkou je, co bude s Ujfalušim, který se v předvečer rozhodnutí fotbalové exekutivy reprezentace sám vzdal. "Protože se dozvěděl, že hráči budou z týmu vyřazeni. Chtěl tomu předejít, tak prostě takhle reagoval," zdůraznil Kubíček.

Na svazu však dosud oficiální Ujfalušiho vyjádření nedostali. "Každopádně to, co udělal, je pro mě nepochopitelné. Není normální, aby před půlnocí zvedl telefon a zavolal do médií, že končí v reprezentaci. Budu mu volat a chci od něj slyšet vysvětlení," dodal Kubíček.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze