Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nedvěd varuje: Ještě jsme nepostoupili

14 2006
Westerburg - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Velká slova od Pavla Nedvěda na mistrovství světa neuslyšíte. "Vyhráli jsme jeden zápas a se třemi body ještě nikdo ze skupiny nepostoupil. Ještě to nic neznamená," krotil třiatřicetiletý záložník euforii, která mezi českými fanoušky propukla po vítězství nad Spojenými státy.

Jste na mužstvo pyšný?
Asi jo. Byl to náš první zápas na mistrovství světa a myslím si, že jsme odvedli dobrou práci. Výsledek je dobrý, hra moc dobrá, teď ještě udělat další body. Musíme zůstat při zemi, ještě jsme nikam nepostoupili.
 
Jak jste viděl váš výkon?
Jsem spokojený s tím, jak to zatím jde. Že se mi daří, že jsem v mých letech schopný hrát s mladými.

Americký trenér řekl, že to byl Nedvědův zápas. Brückner zase zdůraznil, že jste jeden z nejlepší hráčů Evropy. Těší vás to?
Jo, to jo. Je mi skoro čtyřiatřicet a udržet si výkonnost není jednoduché. Stojí to dost sil a jsem rád, že ještě můžu pomoct, dokud mladým budu stačit. Už se mi to krátí.

Trenér Brückner říká, že nestárnete.
Ale jo, stárnu, cítím to na sobě. Jsem šťastný, že tu můžu hrát. Naši mladí mají velkou budoucnost a já jsem rád, že nás staré berou.

Vy jste šéfové.
Já bych to nerozděloval na šéfy. My jim můžeme ukázat, jak to děláme my. Oni se buď připojí, nebo ne. Ti kluci jsou natolik vyspělí a chytří, že si cestu najdou sami.

Co jste říkal Rosickému? Může to být jeho šampionát?
Určitě. Je mu pětadvacet a má ještě čas růst.

Když jste ho poslal do sóla, věděl jste, že z toho bude gól?
Věděl jsem, že už ho nikdy nechytí. On je strašně rychlý. Stačilo mu dát přihrávku ve správný moment. Byl to jeho velký zápas, i když ty největší ho teprv čekají.

Jak jste si premiéru na mistrovství světa užil?
Dobře, bylo hodně českých fanoušků, atmosféra výborná. Lepší než na Euru před dvěma lety. Na mistrovství světa jsou to ty nejhezčí zápasy, co fotbalista může hrát.

Byl to pro vás tedy největší zápas kariéry?
Co se týče důležitosti, tak asi ne. Baráž byla o dost důležitější. Nevěděli jsme, jestli sem pojedeme. Ale první zápas na turnaji je leckdy rozhodující.

Byli jste pod velkým tlakem, ale přitom jste to zvládli suverénně s chladnou hlavou.
S chladnou hlavou ne, ze všech se v tom šíleném vedru kouřilo. V takových podmínkách jsem dlouho nehrál. Fyzicky to bylo strašně náročné. Ale my hráli chytře.

Jak jste se během zápasu cítil?
Začátek jsem měl horší, ale pak se to zlepšovalo. Prvních dvacet minut bylo těžších než těch posledních. A na turnajích máme vždycky nejlepší druhý zápas, takže doufám, že to vyjde i tentokrát.

Když v sobotu Ghanu zvládnete, postoupíte to osmifinále. Už o tom přemýšlíte?
Spíš jsem se díval na šoty, jak Ghaňané hrajou. Mají za sebou výborný zápas, jsou moc dobří.

Ale vy jste lepší.
Jejich záložní řada je jedna z těch, která se nám může rovnat co se týče kvality a fyzické vyspělosti. Možná, že fyzické předpoklady mají větší.

Láká vás představa, že můžete ze skupiny postoupit už po dvou zápasech jako před dvěma lety Portugalsku?
Mě spíš láká představa, že vůbec postoupíme. Naše skupina je hrozně těžká, jedna z nejtěžších. Když postoupíme, budeme mít splněno. Co bude dál, je navíc.

Jak jste po zápase usínal.
Tentokrát dobře, i když s tím mívám problémy. Šel jsem do postele v jednu a v sedm už vstával. Byl jsem tak vyčerpaný, že jsem nemohl jíst.

Jak dlouho se po takovém zápase dáváte dohromady?
Když mi bylo o deset míň, tak za jeden den. Teď potřebuje dva tři, abych se z těch  bolestí dostal.Najdete na iDNES.czmobilní verze