Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nedvěd: Tohle mi Collina neměl dělat

12 2000
A m s t e r d a m (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Asi nejhůře nesl prohru s Nizozemskem v úvodním utkání na EURO 2000 fotbalový záložník Pavel Nedvěd. Ještě na trávníku se rozplakal a utěšovat ho musel kapitán celku Jiří Němec. Pořadatelé jej vyhlásili nejlepším hráčem českého mužstva, ale on na to jen reagoval hořkou poznámkou: "To je snad ironie, ať dají cenu panu Collinovi." Před holohlavým rozhodčím, kterého hráč Lazia Řím dobře zná z italské ligy, své spoluhráče varoval, ale nakonec to nebylo nic platné. Přísnou penaltou z 89. minuty tým prohrál 0:1.

iDNES: Před Collinou jste varoval, takže nakonec došlo na vaše slova, že?
Nedvěd:
Ne, ne, ne. Tohle jsem nečekal. To bylo něco strašného. Musel jsem brečet, protože jsem od Colliny čekal všechno, ale tohle ne. Tohle mi neměl dělat.

iDNES: Viděl jste Němcův souboj s Ronaldem de Boerem, po kterém se kopala penalta?
Nedvěd:
Jenom z dálky, ale penaltu asi viděl jenom pan Collina. Celý stadion byl stejně překvapený, jako my hráči. Ze začátku jsem vůbec nechtěl věřit, že by byl schopen zajít až tak daleko.

iDNES: Stejný muž vás už dvakrát vyloučil v italské lize, a vždy za protesty. Bylo těžké se v takovém zápase udržet a nedat mu další záminku?
Nedvěd:
Těžké to nebylo, protože odpískal docela dobrý zápas. Osmdesát devět minut pískal výborně, pak nás ale zařízl nevídaným způsobem. Za celý zápas jsme mu jsme neřekli ani slovo. Holanďani s ním mluvili, nadávali mu, a on se nakonec postaví k nim čelem a k nám zády. To mi nejde do hlavy. Mrzí mě to všechno kvůli fanoučkům, protože oni museli spolknout tu hořkost, a kvůli klukům, kteří v kabině brečeli. Není to dobré ani pro celý fotbal.

iDNES: Po utkání jste si neměnil dres s nikým z Nizozemců a raději jste ho běžel hodit mezi fanoušky, vy jste nestál u suvenýr z tohoto zápasu?
Nedvěd:
Nestál. Myslím si, že jsme byli hlavně ve druhém poločase lepší celek. Mohli jsme vyhrát, nebo v nejhorším případě aspoň remizovat, ale prohrát takovýmto způsobem, to mě strašně mrzí. To si naši fanoušci nezaslouží.

iDNES: Proč se mužstvu nedařilo proměňovat šance?
Nedvěd:
Měli jsme tři nebo čtyři gólovky, ale dneska to tam prostě nechtělo spadnout. Myslím, že to nebylo naše neumění, ale měli jsme smůlu, protože jsme ve druhém poločase Holanďany přehrávali.

iDNES: Po vaší hlavičce se míč do tyče přímo na brankovou čáru a mnozí už zvedali ruce...
Nedvěd:
Já taky, ono to snad ani nemohlo vyběhnout ven. Jsem přesvědčen, že zasáhla vyšší moc.

iDNES: Proč měl zápas dva tak rozdílné poločasy?
Nedvěd:
Myslím, že to tak bylo v pořádku. Čekali jsme od soupeře velký tlak, a tak jsme se chtěli v úvodu soustředit hlavně na defenzívu. Postupem času jsme zjistili, že jsou zranitelní a na konci poločase jsme už trochu vystrčili rohy. Do druhé půle jsme si řekli, že dáme tu naší strkačku, a viděli jste, že Holanďané neměli šanci.

iDNES: Jak se nyní může vyvíjet situace ve skupině?
Nedvěd:
Bod z dnešního zápasu nám bude moc chybět, zvlášť, když Francie vyhrála nad Dánskem. Teď bohužel musíme porazit mistry světa, a to není nic lehkého. Já si totiž myslím si, že jsou ještě lepší než Holanďani.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze