Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nedvěd si liboval, Frýdek se bál blesků

14 2003
Příbram - Promočený, se zplihlým blonďatým mikádem, trochu unavený, ale nadmíru spokojený. Právě takhle vyhlížel současný nejlepší český fotbalista Pavel Nedvěd, když sděloval dojmy bezprostředně po páteční exhibici v Příbrami. "Tvrdím, že tyhle exhibice mají pro popularizaci fotbalu obrovský význam," poznamenal. "Když můžu, jezdím na ně moc rád. A v sobotu jsem zase na nějakém olympijském dnu dětí v Litomyšli. Mám prostě rád akce, které se dělají pro dobrou věc."Dále čtěte: Ožila stará Sparta: Nedvěd, Siegl, Frýdek

V pátek 13. června si třicetiletý Nedvěd zahrál za české legionáře v exhibičním zápase proti ligovému výběru, který skončil remízou 5:5.

V jednom mužstvu s Martinem Frýdkem a Horstem Sieglem si zavzpomínal na své začátky ve Spartě, ale nezapomněl ani na sezony strávené v těhdejší pražské Dukle. "Na kluky ze Sparty se pochopitelně zapomenout nedá, ale dneska jsem si to na hřišti dával i s Pepikem Němcem, se kterým se nám před léty povedlo zachránit Duklu v první lize."

Josef Němec, který je ve třiceti oporou blšanského mužstva, měl z Nedvědovy účasti v exhibici velkou radost. "To víte, že jsme probrali všechno možné. Vzpomínám na naše zápasy na Julisce často a jsem rád, že na tyhle roky nezapomněl ani Pavel. Vidíte, hvězda Juventusu, má po nevídaně nabité sezoně a plácá se tady s náma v dešti. Zůstal prostě fajn klukem a kamarádem."

Nedvědovi průtrž mračen a bouřka vůbec nevadily. "I tohle k fotbalu patří, nejsme žádné baletky. Nikoho ani v tom největším lijáku nenapadlo, že by se to mělo přerušit. Škoda jen, že nás to takhle nepokropilo už před dvěma dny v Olomouci při zápase s Moldavskem," poznamenal.

Jenže čtyřiatřicetiletý Siegl, který dodnes střílí góly za prvoligovou Příbram, prozradil na dalšího bývalého sparťana a stejně starého Frýdka, že ten jediný měl chuť utéct do kabin. "Když to párkrát prásklo, Frýďas říká, ještě jednou a padám."

Frýdek potom po zápase přiznal, že hromy a blesky ho na trávníku děsí. "Déšť mi nevadí, ale jak to zahřmí, je ve mně malá dušička. Ale dneska jsem to nakonec docela ustál, že," smál se promočený na kost.

Exhibici si současný režisér hry druholigového Xaverova pochválil stejně jako ostatní. "Na bývalé spoluhráče ze Sparty jsem se těšil a na Pavla Nedvěda samozřejmě trochu víc, protože se Sigim se vídáme. A mám dojem, že my tři jsme se v jednom mužstvu sešli od těch dob, kdy jsme hráli za Spartu, vůbec poprvé."

Frýdek měl pravdu. Při těchto exhibičních zápasech, který se tentokrát v Příbrami hrál jubilejně podesáté, vždycky alespoň jeden z trojice Nedvěd, Siegl, Frýdek chyběl.

Nedvědovu účast ocenil samozřejmě i Siegl.

"Málokterý fotbalista na jeho úrovni by se sem harcoval po tak vyčerpávající sezoně. Tím spíš to potvrzuje, že je to pořád náš Méďa, jak jsme mu říkávali," zdůrazňuje. "A jestli mu my ostatní ten Juventus a všechnu tu slávu tak trochu nezávidíme? Kdepak! A už jsem nedávno někde říkal, že si to za svou píli zaslouží. Navíc, k tomu odpichu do světa jsme mu přece pomohli my, sparťani."

Nedvěd přitom už v těchto hvězdných duelech patří k pamětníkům. Vždyť z těch pátečních aktérů patří do čtveřice, která si v roce 1994 zahrála premiérovou exhibici v Poštorné. Nedvěd spolu s Blažkem a Josefem Němcem v ligovém výběru, Pavel Kuka za legionáře.

"Jel jsem tenkrát do Poštorné společně s Míšou Horňákem, ale na dálnici někde u Devíti křížů jsem měl poruchu a pan Masopust pro nás musel poslat," zavzpomínal Nedvěd, který do Příbrami dorazil v luxusním BMW s italskou poznávací značkou.

A zatímco fotbalista je přesvědčen, že jako hráč Sparty jel v tom čtyřiadevadesátém klubovým sponzorským opelem, ředitel Nadace fotbalových interancionálů Otakar Dolejš se dušuje: "Bodejť by se mu to nerozsypalo, když jel ještě se starou škodovkou..."

Pavel Nedvěd si svléká promočené triko po exhibičním utkání mezi výběrem ligy a týmem legionářů, za který nastoupil.Najdete na iDNES.czmobilní verze