Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nedvěd o svém startu rozhodne sám

2 2003
Praha - Kapitán české fotbalové reprezentace Pavel Nedvěd se na úterním večerním tréninku mohl strhat. Šel do všeho naplno, při nácviku různých herních situací spoluhráče hecoval, když se hrálo na dvě branky, řádil mezi ostatními záložníky jako kdyby už proti němu stáli Rakušané. "Už je to mnohem lepší, ale když pořádně kopnu, tak noha pořád ještě bolí," prozradil při odchodu ze hřiště. "Takže jestli budu hrát, o tom se rozhodne až v den zápasu." Dále čtěte: Z Kollera je klíčový muž x ANKETA: místo koho nastoupí Baroš x Zápas budeme sledovat on-line

Nedvěd má poraněný levý kotník ze sobotní kvalifikace v Nizozemsku, kde ho nelítostně převálcoval van Bommel. Tržnou ránu muselo spravit několik stehů a noha později otekla.

"Zlomeného nic není, otok už je skoro pryč, ale pořád ho to bolí. To víte, nakopnutý kotník," řekl jeden z lékařů národního mužstva Petr Krejčí. "V tomhle případě to necháme na hráči. Když se bude cítit, tak ať klidně nastoupí."

Český tým dnes večer od 20.30 hraje v Praze na Letné s Rakouskem kvalifikační utkání o účast na mistrovství Evropy 2004 v Portugalsku. K poslednímu předzápasovému tréninku se mužstvo trenéra Karla Brücknera sešlo na sparťanském stadinu v úterý v 18.30.

Nejprve se všichni shromáždili ve středovém kruhu, po krátké poradě se brankářů ujal asistent Jan Stejskal, bývalý reprezentační gólman, další asistent Jaroslav Šilhavý si vzal na povel k rozcvičení a rozklusání zbývajících osmnáct fotbalistů.

Trenér Brückner se svým nejbližším pomocníkem asistentem Miroslavem Beránkem pak obcházeli celé hřiště a i v rozích zkoumali kvalitu letenského trávníku. Největší péči věnovali novému širokému pásu, který se táhne středem celé hrací plochy. Ten byl sice položen teprve před několika dny, ale i na dálku bylo zřejmé, že oba trenéři jsou s jeho kvalitou i uchycením spokojeni.

Po zahřátí přišly na řadu míče, nejprve přihrávky v pohybu ve dvojících, potom nácvik dvou variant křídelních kombinací. Dvěma skupinám teď už veleli Brückner s Beránkem a zvlášť hlavní kouč téměř neustále hráčům hlasitě vysvětloval, jak takovou bleskovou akci provést co nejefektivněji.

Po pravé straně útočili Poborský, Grygera a Jiránek, zleva stejné kombinace prováděli Šmicer, Jankulovski a Vachoušek. Zbylí hráči pak ve dvojících nabíhali na centry a zakončovali. Jeden z takových hrotových párů tvořili Koller s Barošem, tedy dvojice, která podle všech předpokladů vyběhne i ke středečnímu duelu.

Reprezentanti už v úterý po poledni říkali, že z tréninků se tentokrát nedá rozpoznat, kterého záložníka z rotterdamské základní sestavy posadí trenér na lavičku. A večerní hra na dvě branky jejich slova jen potvrdila. Z tréninkového rozestavení skutečně jen těžko dedukovat, kdo vlastně Barošovi uvolní místo.

Na zkráceném hřišti stála na jedné straně osvědčená obrana Grygera, Bolf, Ujfaluši a Jankulovski doplněná Dostálkem, Jarošíkem, Gedeonem, Vachouškem a Lokvencem, na opačné straně ve žlutých vestách bojovali v útoku Koller s Barošem, celá rotterdamská záloha Poborský, Nedvěd, Galásek, Rosický, Šmicer a za nimi Jiránek s Hübschmanem.

Chytali Vaniak s Blažkem, zatímco brankářskou reprezentační jedničku Čecha drezúrovali Stejskal společně s masérem Jiřím Vítem, někdejším gólman z Olomouce.

Končilo se nácvikem přímých kopů. K tomuto účelu kustodi Jiří Šíma s Jaroslavem Johnem postavili podle Beránkových pokynů dvě zdi ze žlutých zapichovacích figurin. Z pravé strany se je pak snažili obstřelovat leváci Jankulovski s Vachouškem, z levé zase pravačkou stříleli Nedvěd, Poborský a Rosický.

Potom už se hráči trousili do kabin, miništáb rakouské televize české hvězdy marně naháněl, zvlášť rezolutně odmítl interview Jan Koller. Tenhle obr se však naopak ochotně nechal vyfotografovat s malým fanouškem, stejnou radost o chvíli později udělal vystříhanému klučinovi Nedvěd.

K mikrofonu a před kameru ulovili Rakušané dalšího vytáhlého útočníka Lokvence. "Říkali, že jsme velkými favority a chtěli vědět, co my na to," poznamenal Lokvenc poté. "Tak jsem jim řekl, že to tak samozřejmě cítíme, a že vyhrajeme."

Čtvrt hodiny před osmou už museli asistenti halekat: "Pánové, tak končíme!" Patřilo to brankářům, kteří ještě nacvičovali výkopy. Na hřiště se už totiž začínali trousit rakouští fotbalisté, kteří měli trénink naplánovaný na 20.00.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze