Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nedvěd: Nelíbí se mi moc, že teď vyhráváme

4 2006
Praha - Dva a půl roku a patnáct zápasů Pavel Nedvěd v národním mužstvu čekal na gól. Dočkal se v sobotu v generálce na mistrovství světa proti Trinidadu a Tobagu (3:0), ve 22. minutě zvyšoval krásnou střelou na 2:0. "Vybojovali jsme míč, pak mi to Honza Koller dobře dal a mně to stačilo trefit. Nebylo to těžké," svěřil se Nedvěd.

Předtím se Nedvěd trefil v kvalifikaci na Euro 2004 v Bělorusku, bylo to 6. října 2003.

Pamatujete si na ten gól?
Ani ne. Pak jsem v národním mužstvu dlouho nebyl, přijel jsem až na baráž. Je to asi dost dlouho, ale není důležité, že jsem dal gól zrovna já. Důležitější bylo, jak jsme hráli.

Od vašeho posledního gólu v reprezentaci uběhlo třicet měsíců. Nechyběly vám?
Ne, góly mi nechybějí nikdy. Já si chci vždycky hlavně dobře zahrát.

Proti Trinidadu a Tobagu jste si zahráli dobře.
Celkem se nám to povedlo, hráli jsme dobře hlavně v první půli, hodně jsme běhali. Ale spokojení být nemůžeme. Trinidad je něco jiného než Amerika, která nás čeká na mistrovství světa. Co jsem viděl na videu, je asi desetkrát silnější.

Ale hru jste měli přizpůsobit právě na Spojené státy.
Spíš než vítězství bylo důležitější, že jsme chtěli hrát dobře, což se povedlo. Nezáleželo, kdo proti nám stojí, ale jak budeme hrát my. Bylo vidět, že jsme od Kostariky udělali pokrok. Byla tam větší rychlost, kombinace vycházely a to ještě čekáme na dva důležité hráče. Až budeme kompletní, budeme ještě silnější.

Roli Rosického jste zdatně převzal.
Žádnou roli jsem nepřebíral. Hrál jsem to, na co jsem zvyklý. Trenér mi dal úkoly a já se je snažil plnit. Měl jsme tam kolem sebe Honzu Poláka, Jardu Plašila, o Poborákovi ani nemluvím. Ten si odehraje vždycky svoje, i když je mu čtyřiatřicet.

Vypadá to, že se mužstvu vrací lehkost.
Připravovali jsme to na mistrovství světa. Doteď jsme hodně trénovali, běhali. Bylo logické, že s Kostarikou jsme měli těžké nohy. I dneska jsem to čekal horší, ale už to bylo celkem solidní. Ale vždycky se dá všechno zlepšit.

Do zápasu jste vlétli hodně nažhavení, jako by šlo už o mistrovství světa.
Chtěli jsme to odehrát se vším všudy, nepřipadalo v úvahu, abychom něco podcenili. Hlavní bylo, abychom hráli dobře a to se nám v první půli povedlo. Dál zápas trochu ovlivnilo střídání, ale všechno můžu být jen pozitivní.

Šampionát se blíží. Cítíte to?
Na nervozitu je ještě čas.

K nervozitě není důvod, v přípravě jste všechno vyhráli.
Tak to se mi právě moc nelíbí. Je lepší, když to v přípravě moc nejde a pak se to otočí.

Je to snad signál, že si soupeři budou dávat větší pozor?
Možná že jo, což není nikdy dobrý. Myslím si, že první zápas s Amerikou bude hodně klíčový. A jak už jsem řekl, je desetkrát silnější než Trinidad.

Den před zápasem bylo prodáno jen pět tisíc lístků. Čekal jste, že přijde patnáct tisíc diváků?
Myslel jsem si, že nebude jediné volné  místo. Ale jsme v Čechách, takže o tom si můžeme nechat jen zdát. Počasí bylo dobrý, nevím, co by lidi chtěli.

Jste zklamaný?
Jsem. Na Němce přijde přes čtyřicet tisíc lidí jen na trénink. Na náš zápas s účastníkem mistrovství světa jen patnáct.

Sám jste říkal, že do mistrovství světa je ještě čas. Euforie určitě ještě přijde.
Euforie už tady měla být, nevím na co lidí čekají. Každý zápas národního týmu je oslava, svátek. Když jim tohle nestačí, tak nevím, jestli nějaká euforie přijde.

Co je český Zlatý míč?

 Anketa o nejlepšího českého fotbalistu sezony, v níž hlasují novináři.

Ve Zlatém míče se zvlášť hlasuje na podzim a zvlášť na jaře. Výsledky se pak sečtou. Podzimní hlasování vyhrál Petr Čech, mezi nímž, Pavlem Nedvědem a Tomášem Rosickým se rozhodne o celkovém vítězi - více zde. Slavnostní vyhlášení z pražského Žofína vysílá živě ČT1 v pondělí 5. června od 20 hodin.

Po zápase s Trinidadem máte dva dny volna, jak je strávíte?
Dva dny volna moc nemáme, ten druhý jste nám zničili vy novináři Zlatým míčem. Moc spokojení nejsme, to říkám na rovinu, ale bereme to jako povinnost.

Ale vždyť je to anketa, vyhlášení nejlepšího českého fotbalisty sezony.
Nevím, jestli je dobrý mít anketu v našem volnu, nikdo nebyl spokojen.

Pavel Nedvěd v utkání s Trinidadem a Tobagem.Najdete na iDNES.czmobilní verze