Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nedvěd: Domů se možná nevrátím

21 2003
Jeden z nejlepších fotbalistů světa, Pavel Nedvěd, hráč slavného Juventusu Turín, sbírá luxusní náramkové hodinky prvotřídních značek. Sám neví, kolik jich má. „Padesát? Nebo šedesát? Možná i víc,“ odhaduje. Jezdí vozem BMW, podle chuti limuzínou nebo kabrioletem. Polovinu jeho šatníku tvoří kousky od Armaniho. Boty i obleky mu šijí na míru. Na podrážkách má vyraženo Pavel Nedvěd. Svým jménem si nechává zdobit i rub saka. „Asi je v tom trocha snobství, ale líbí se mi to,“ připouští bez vytáček a tvrdí, že na jeho místě by si každý dopřál nějakou tu libůstku.

V Itálii jste tak populární, že pomalu ne­ můžete vyjít na ulici. Ale naši fanoušci jsou k vám mnohem chladnější. Trápí vás to? 
Někde jsem četl, že českým fandům vadí už to, jak se tvářím. Prý blbě čumím do kamery. Štve mě to, ale co nadělám? Přál bych si, aby mě lidi nehodnotili podle čumění a podle toho, jak se tvářím, ale poznali mě blíž.

S tím je právě problém. Jak vás mají poznat, když někdy býváte nepřístupný, ba až náladový? 
Moje nepřístupná tvář asi odradí spoustu lidí. Ale co když je to jen tvrdá slupka, bez které bych celý ten humbuk okolo sebe nezvládal?  

Takže od větší popularity vás odděluje tvrdá slupka?
Podívejte, popularitu vytvářejí hlavně média. Ta česká, na rozdíl od italských, mi nejsou nakloněna.

Že nejsou? Vždyť vás čeští novináři už čtyřikrát vyhlásili nejlepším fotbalistou!
Ale v Itálii mám s žurnalisty jiné vztahy. Chápou, když odmítnu rozhovor. Nekoukají na mě jako na frajera jen proto, že se mi zrovna nechce mluvit. Ale tady si hned o mně myslí kdovíco a napíšou článek, který je vůči mně negativní.

Takže vám uškodila především česká média a mžourání do kamery?
Kdepak, hlavní vina bývala ve mně, v mém chování při dřívějších reprezentačních zápasech. Český tým se nekvalifikoval na loňské mistrovství světa a já v rozhodujících zápasech nehrál dobře. To by mi snad fanoušci ještě prominuli, ale moje vystupování bylo špatné. Často jsem se na hřišti vztekal, protestoval a nadával. Naštěstí mě to pustilo, změnil jsem se. Chci, aby se nám s reprezentací povedlo něco velkého. A aby lidi poznali, jak strašně mi záleží na úspěchu národního mužstva.

Záleží vám i na tom, aby vás konečně docenili?
Ano. Nemusím se stát jejich oblíbencem, ale přeju si, aby viděli, že jsem seriózní fotbalista, který dělá pro úspěch mužstva úplně všechno. Rád bych získal jejich respekt, to je pro mě důležité.

Fotbalista v Itálii? Víc než politik

Jste si jist, že se z Itálie, kde máte první poslední, jednou vrátíte domů?
Hodně let jsem si tím byl naprosto jistý. Já i moje žena. Jenže poslední dobou je naše jistota poněkud otřesena.

Otřesena?
V české povaze je zahnízděna závist. Máme strach, aby to naše dvě děti po návratu domů nepocítily.

V Itálii vám nikdo nezávidí?
Občas se někdo najde, ale závistivců je daleko méně než v Česku. Italové jsou na bohaté lidi zvyklí a vědí, že fotbalista je víc než třeba politik. Je na prvním místě!

Vaši italští spoluhráči vám nikdy nezávidí? Čechovi, který bere víc než oni?
V minulosti mi někteří dali pocítit, že jim cizinci zabírají místo. Jednou mě to hodně rozčililo a ostře jsem se bránil. Jeden spoluhráč se totiž navážel do naší země a naznačoval, že jsem přišel odněkud z pralesa. Ovšem teď už se nic takového nestává.

Letos vás hráči italské nejvyšší soutěže vyhlásili jejím nejlepším fotbalistou. Vašemu renomé odpovídají i vaše příjmy. Přemýšlíte o jejich neskutečné výši?
Nezastírám, že jsme placeni až moc. Je strašně nespravedlivé, že skvělý lékař, který denně zachraňuje lidské životy, bere menší plat než fotbalista. Přitom význam lékařovy práce se s tou naší vůbec nedá srovnávat. Ale svět už je takový.

Lze to aspoň trošku napravit? Třeba charitou?
Charita je hlavní věcí, kterou bych měl vedle fotbalu dělat. Avšak není dobré, abych ji prezentoval v novinách. Pro lidi, kteří pomoc potřebují, je důležité, aby peníze dostali. Není rozhodující, od koho jim přišly.

Jste věřící člověk. Myslíte, že vaše dobročinné skutky a víra spolu souvisí?
Určitě. Snažím se druhým pomáhat.

Kdy jste začal věřit v Boha?
Když jsem byl malý, rodiče mě k víře vůbec nevedli. Ale babička a děda vždycky byli a pořád jsou perfektní. Bydleli jsme ve Skalné u Chebu. Děda mě vodil na fotbal a babička pro změnu do kostela, kam jsme to měli sotva sto metrů. Kráčeli jsme tam každou neděli a ve mně to zůstalo dodnes.

Dodnes chodíte do kostela s babičkou?
Ano, dostanu­li se do Skalné a je neděle, jsem šťastný, že zase jdeme spolu. Jednou jsem vzal i děti, ale jsou ještě malé a v kostele trochu zlobily. Takže zatím chodíme jen dva – babička a já.

Navštěvujete bohoslužby i v Itálii?
Jen nepravidelně. Ale v našem klubu máme svého kněze, který pro hráče slouží nedělní mši.

Jdete na mši a pak hurá k zápasu?
Mše se koná někde v hotelové zasedací místnosti. Pokud je v blízkosti hotelu, ve kterém se chystáme na utkání, nějaký kostel, pak náš kněz slouží mši v něm. Ale moc fotbalistů se jí neúčastní. I tak je italských hráčů, kteří věří nebo s vírou vyrůstali, mnohem víc než českých.

Papež je silný a bystrý člověk

Měl jste čest setkat se s papežem. Jak na vás zapůsobil?
Potkal jsem se s ním už dvakrát. Jednou jsme pro něj hráli dobročinný zápas na Olympijském stadionu v Římě – italská reprezentace proti výběru cizinců italské ligy. Po utkání jsem se s papežem osobně setkal a mohl mu políbit ruku. Podruhé si mě římští fotbaloví fanoušci vybrali jako posla na setkání mladých lidí ve Vatikánu. Na zcela zaplněném Svatopetrském náměstí jsem před papežem mluvil o tom, jak jsem vyrůstal v komunistickém státě, jak se u nás nemohlo svobodně cestovat a studovat. Svatému otci jsem pak věnoval svůj dres. Ačkoliv vypadá hodně staře a sešle, je velmi bystrý. Věděl, odkud pocházím, kde hraju, a řekl mi pár vět. Setkání s papežem řadím vedle narození dětí k mým naprosto největším zážitkům v životě.

Co je na Janu Pavlu II. tak charizmatického?
Tvář! Má ji neskutečně jemnou a nepředstavitelně pozitivní. Když jsem na něj pohlédl, viděl jsem strašně silného a zároveň dobrého člověka. Silnější osobnost jsem nikdy nepotkal. Při londýnském finále mistrovství Evropy v roce 1996 mi podala ruku britská královna Alžběta. I to byl velký okamžik, avšak setká­ ní s papežem pro mě znamená víc.

Před časem jste uvažoval o tom, že by papež pokřtil vaše děti. Už jste se téhle myšlenky vzdal?
Šance skutečně existovala. Jeden můj přítel má ve Vatikánu známé. Nepředstavujte si, že papež křtí jen jedno dítě. Křtu se naráz účastní sto, možná dvě stovky dětí. Jdou na řadu pěkně jedno za druhým. Ale mně bude stačit, když budou moje děti pokřtěné ve Vatikánu. Nemusí to být zrovna rukou papeže.

Všímají si vaše děti, jak jste slavný? Už začínají chápat, že luxus, který je obklopuje, není všude běžný?
Snažíme se, aby vyrůstaly s ostatními dětmi, nevyhledáváme privátní školy a školky. Chceme, aby poznaly, jak to v životě chodí. Dcera teď po prázdninách začne chodit do italské školy, zatímco v Praze jsme jí vyjednali ještě rok odklad.

Proč pro ni nenajmete českou učitelku, která by přijela za vámi do Turína?
Časem to asi budu muset udělat. Uvidíme, jak to budeme s manželkou zvládat.

Jste nesmírně zámožný muž. Neobáváte se únosu svých dětí a následného vydírání?
V dnešním světě si nemůžete být jisti vůbec ničím. Avšak tady v Itálii jsme dobře zabezpečeni, policie hlídá naši čtvrť čtyřiadvacet hodin denně. Jenže naprosto bez obav být nemohu. Horší to ale bude, pokud se vrátíme do Česka.

Nebezpečnější než v Itálii?
V Itálii bydlí bohatí lidé v klidných a dobře střežených zónách, kterých u nás zatím moc není.

Netušil jsem, že mě potká takové štěstí

Fotbalem jste vydělal obrovské jmění. Máte vůbec přehled, kolik činí vaše bankovní konto?
Tak zhruba to v hlavě nosím. Mám někoho, kdo se mi v Itálii stará o finance, ale po pravdě řečeno, jen k málokterým lidem chovám důvěru.

Patří mezi ně Josef Žaloudek? Mládežnický trenér z Plzně, u něhož jste od čtrnácti let bydlel a který vás připravil pro velký fotbal?
To je člověk, kterému věřím víc než sobě.

Pan Žaloudek je nyní vážně nemocný. Před pár dny nám řekl, že musí s chorobou bojovat, aby si ještě užil další radost z úspěchů Pavla Nedvěda. Nemrazí vás v zádech?
Je to můj druhý táta. Nikdy, ať jsem na tom byl jakkoliv, mě neopustil. Nemyslí na sebe, ne­ stará se o to, aby si zlepšil svou životní úroveň. Veškeré peníze, které kdy vydělal, strkal zpátky do fotbalu. Rozdával je nám, malým klukům. Dostávali jsme od něj na obědy, ze své­ ho nám kupoval spoustu věcí. Pro nás dělal vždycky všechno, pro sebe nikdy nic. Vychovával nejen skvělé fotbalisty, ale – což je ještě důležitější – výborné lidi.

Kladl jste si proto v mládí vysoké cíle?
Jsem kluk z vesnice a ani můj otec, ani pan Žaloudek netušili, že mě potká takové štěstí. O něčem podobném se mi nezdálo ani v nejúžasnějším snu. Dřel jsem a každým rokem jsem si ještě přidával. Ničím jsem se nenechal zlomit. Pokaždé jsem si říkal, že příští sezona musí být lepší. A abych byl lepší, potřeboval jsem víc trénovat. Zatím to tak chodí rok co rok, stále si přidávám.

Bude vám jedenatřicet, můžete mít všechno, po čem zatoužíte. Nenapadá vás myšlenka, proč se ještě dřít? Co kdybyste si už trochu ulevil?
Ulevil? Poslyšte, mně nikdy nestačilo to, co jsem už dokázal.

PAVEL NEDVĚD

Narodil se 30. srpna 1972 v Chebu. Žádný jiný český fotbalista se nikdy nedokázal v zahraničí prosadit výrazněji než on. Nyní hraje za Juventus Turín, jeden z nejvýznamnějších klubů světa, kam v létě 2001 přestoupil z Lazia Řím. V Česku vyrostl ve Škodě Plzeň a v první lize nastupoval za pražské kluby Duklu a Spartu. V reprezentaci, kde je kapitánem, odehrál 70 zápasů a vstřelil 16 gólů. Má manželku Ivanu a děti Ivanku a Pavla, s nimiž žije ve vile třicet kilometrů od Turína. Jeho dům leží přímo u golfového hřiště, ale Nedvěd golfu nepropadl – jeho koníčky jsou móda, automobily a sbírání hodinek. V současnosti je považován za jednoho z nejkvalitnějších hráčů planety.

Pavel Nedvěd střílí gól Realu Madrid v semifinále Ligy mistrů. Juventus vede 3:0 a už ani Zidanovo snížení ho o finále nepřipravilo.

Autoři:


Kurzy

AnglieNěmeckoŠpanělskoItálieFrancie
28. 10.Manchester U. - Tottenham2.233.33.45
28. 10.Arsenal - Swansea1.226.9313.3
28. 10.Crystal P. - West Ham2.493.213.02
28. 10.Liverpool - Huddersfield1.226.9113.9
28. 10.Watford - Stoke2.113.383.69
28. 10.W.B.A. - Manchester C.11.76.581.25
28. 10.Bournemouth - Chelsea5.454.181.62
29. 10.Brighton - Southampton3.313.162.35
29. 10.Leicester - Everton2.193.33.55
30. 10.Burnley - Newcastle2.833.192.65
27. 10.Mainz - Frankfurt2.623.192.86
28. 10.Hannover - Dortmund5.444.261.61
28. 10.Hertha - Hamburg1.893.494.46
28. 10.Schalke - Wolfsburg1.763.724.96
28. 10.Leverkusen - 1.FC Köln1.345.479.11
28. 10.Hoffenheim - M´gladbach2.073.643.53
28. 10.Bayern - RB Leipzig1.375.537.75
29. 10.Bremen - Augsburg2.493.292.95
29. 10.Stuttgart - Freiburg1.813.674.63
28. 10.Alaves - Valencia5.573.991.64
28. 10.FC Sevilla - Leganes1.663.795.75
28. 10.Atl.Madrid - Villarreal1.524.17.23
28. 10.Bilbao - FC Barcelona6.644.551.49
29. 10.Getafe - S.Sebastian2.483.412.87
29. 10.Girona - Real Madrid11.76.731.24
29. 10.Eibar - Levante1.963.464.13
29. 10.Malaga - Vigo2.913.32.51
30. 10.Espanyol - Betis Sevilla2.293.363.24
30. 10.Las Palmas - La Coruňa2.233.463.27
24. 10.Inter Milano - Sampdoria1.494.776.82
25. 10.Bergamo - Verona1.355.199.32
25. 10.Sassuolo - Udinese23.493.92
25. 10.AS Roma - Crotone1.168.2717.7
25. 10.Juventus - Spal1.111024.9
25. 10.FC Genoa - Napoli8.525.041.38
25. 10.Bologna - Lazio Roma5.153.841.71
25. 10.Cagliari - Benevento1.524.336.53
25. 10.Chievo - AC Milan3.533.32.19
25. 10.Fiorentina - FC Torino1.893.853.98
27. 10.Paris SG - Nice1.168.5516.4
28. 10.Bordeaux - Monaco2.613.532.65
28. 10.Caen - Troyes1.773.545.23
28. 10.Strasbourg - Angers2.623.192.87
28. 10.Guingamp - Amiens1.663.725.9
28. 10.Dijon - Nantes2.583.132.97
28. 10.Montpellier - Rennes2.143.193.84
29. 10.Lyon - Metz1.27.7313.4
29. 10.Toulouse - St.Etienne2.373.163.28
29. 10.Lille - Marseille3.213.512.25
Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Mužstvo Z V R P S B
1. Manchester City 9 8 1 0 32:4 25
2. Manchester United 9 6 2 1 22:4 20
3. Tottenham Hotspur 9 6 2 1 19:6 20
4. Chelsea FC 9 5 1 3 17:10 16
5. Arsenal FC 9 5 1 3 17:12 16
6. Watford 9 4 3 2 15:17 15
7. Newcastle United 9 4 2 3 10:8 14
8. Burnley 9 3 4 2 8:9 13
9. Liverpool FC 9 3 4 2 14:16 13
10. Southampton FC 9 3 3 3 8:9 12
11. Huddersfield Town F.C. 9 3 3 3 7:10 12
12. Brighton 9 3 2 4 9:10 11
13. West Bromwich Albion 9 2 4 3 7:10 10
14. Leicester City 9 2 3 4 12:14 9
15. Swansea 9 2 2 5 6:10 8
16. West Ham United 9 2 2 5 8:17 8
17. Stoke City 9 2 2 5 10:20 8
18. Everton FC 9 2 2 5 7:18 8
19. Bournemouth 9 2 1 6 6:13 7
20. Crystal Palace 9 1 0 8 2:19 3
Mužstvo Z V R P S B
1. Borussia Dortmund 9 6 2 1 25:7 20
2. Bayern Mnichov 9 6 2 1 22:7 20
3. RB Lipsko 9 6 1 2 16:10 19
4. Hoffenheim 9 4 4 1 16:11 16
5. FC Schalke 04 9 5 1 3 12:9 16
6. Hannover 9 4 3 2 10:7 15
7. Eintracht Frankfurt 9 4 2 3 10:9 14
8. Borussia Mönchengladbach 9 4 2 3 13:17 14
9. Bayer Leverkusen 9 3 3 3 20:14 12
10. FC Augsburg 9 3 3 3 12:10 12
11. Hertha Berlín 9 2 4 3 9:11 10
12. FSV Mohuč 05 9 3 1 5 10:15 10
13. VfB Stuttgart 9 3 1 5 6:11 10
14. VfL Wolfsburg 9 1 6 2 9:12 9
15. SC Freiburg 9 1 5 3 6:17 8
16. Hamburk SV 9 2 1 6 6:15 7
17. Werder Brémy 9 0 5 4 3:9 5
18. 1. FC Köln 9 0 2 7 3:17 2
Mužstvo Z V R P S B
1. FC Barcelona 9 8 1 0 26:3 25
2. FC Valencie 9 6 3 0 25:10 21
3. Real Madrid 9 6 2 1 18:7 20
4. Atlético Madrid 9 5 4 0 14:5 19
5. CD Leganes 9 5 2 2 8:3 17
6. FC Villarreal 9 5 1 3 15:10 16
7. Betis Sevilla 9 5 1 3 19:17 16
8. FC Sevilla 9 5 1 3 9:8 16
9. San Sebastian 9 4 2 3 20:18 14
10. Celta Vigo 9 3 2 4 18:14 11
11. Athletic Club Bilbao 9 3 2 4 10:10 11
12. UD Levante 9 2 5 2 9:11 11
13. Espaňol Barcelona 9 2 4 3 8:12 10
14. Getafe 9 2 3 4 11:10 9
15. FC Girona 9 2 3 4 9:14 9
16. Deportivo La Coruňa 9 2 2 5 10:18 8
17. Sociedad Deportiva Eibar 9 2 1 6 3:20 7
18. Las Palmas 9 2 0 7 7:22 6
19. Alavés 9 1 0 8 3:14 3
20. Málaga 9 0 1 8 4:20 1
Mužstvo Z V R P S B
1. SSC Neapol 9 8 1 0 26:5 25
2. Inter Milán 9 7 2 0 17:5 23
3. Juventus Turín 9 7 1 1 27:9 22
4. Lazio Řím 9 7 1 1 24:10 22
5. AS Řím 8 6 0 2 15:5 18
6. Sampdoria Janov 8 5 2 1 16:9 17
7. AC Chievo Verona 9 4 3 2 12:11 15
8. FC Boloňa 9 4 2 3 8:9 14
9. ACF Fiorentina 9 4 1 4 15:11 13
10. FC Turín 9 3 4 2 14:14 13
11. AC Milán 9 4 1 4 12:13 13
12. Atalanta Bergamo 9 3 3 3 14:13 12
13. Sassuolo Calcio 9 2 2 5 5:15 8
14. CFC Janov 1893 9 1 3 5 8:13 6
15. Udinese Calcio 9 2 0 7 15:21 6
16. US Cagliari 9 2 0 7 6:17 6
17. Crotone 9 1 3 5 6:19 6
Hellas Verona 9 1 3 5 6:19 6
19. SPAL Ferrara 9 1 2 6 7:15 5
20. Benevento 9 0 0 9 2:22 0
Mužstvo Z V R P S B
1. Paříž St.Germain 10 8 2 0 31:8 26
2. AS Monako 10 7 1 2 26:12 22
3. FC Nantes 10 6 2 2 9:7 20
4. Olympique Lyon 10 5 4 1 25:15 19
5. Olympique de Marseille 10 5 3 2 20:17 18
6. St Etienne 10 5 2 3 13:10 17
7. Girondins Bordeaux 10 4 4 2 16:15 16
8. Montpellier 10 4 3 3 8:6 15
9. SM Caen 10 5 0 5 7:8 15
10. FC Toulouse 10 4 2 4 11:15 14
11. Guingamp 10 4 1 5 12:14 13
12. Angers SCO 10 2 6 2 14:12 12
13. Troyes 10 3 3 4 9:14 12
14. O.G.C. Nice 10 3 1 6 13:16 10
15. Stade Rennes 10 2 3 5 12:15 9
16. Amiens 9 3 0 6 5:11 9
17. FCO Dijon 10 2 3 5 13:20 9
18. Racing Štrasburk 10 2 3 5 11:18 9
19. OSC Lille Métropole 9 1 3 5 6:14 6
20. Méty 10 1 0 9 5:19 3

Najdete na iDNES.czmobilní verze