Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nedvěd chtěl čepici. Při tréninku byla zima

7 2003
Praha - Karel Brückner si vykračoval v kulichu a teplé zimní bundě. Jan Koller schovával dlaně a prsty do rukávů od mikiny. "Co je to tady za počasí? To je jak na Sibiři," prohodil Pavel Nedvěd. Trénink fotbalové reprezentace začal v sychravém dopoledni. Na pražském Strahově bylo tak osm stupňů nad nulou, fičel studený vítr a hráče masíroval déšť.

"Dej mi čepici a rukavice," žádal kapitán Nedvěd po kustodu Šímovi. "A co pak budeš dělat v zimě?" přiletěla odpověď. A nic mu nepřinesl.

Pro Nedvěda a také pro Jiránka s Jankulovským bylo nejtěžší vyrovnat se se studeným pražským počasím. Všichni za reprezentací přiletěli ze slunné Itálie, kde hrají.

"To mně takové počasí nevadí, jsem zvyklý. V Holandsku pršelo, už když jsem odlétal," poznamenal Tomáš Galásek z Ajaxu Amsterdam.

Pět dní před závěrečným vystoupením v evropské kvalifikaci trénovalo jen dvanáct hráčů a tři brankáři. A to ještě na mokrém trávníku běhal s ostatními i Tomáš Ujfaluši, který v sobotu v Rakousku nesmí kvůli trestu hrát.

Sparťanský obránce Petr Johana jen lehce vyklusával, protože v pondělí večer ještě hrál ligu. V útrobách strahovského stadionu s ním pobíhal i Martin Jiránek, který má potíže s přitahovačem třísla. "Ale to zvládneme. Není to nic vážného," řekl lékař Jiří Fousek, který se o reprezentanty stará.

Na Strahově úplně chyběli Rudolf Skácel se Štěpánem Vachouškem, jejichž letadlo z Marseille v době tréninku zrovna v Praze přistávalo, i Karel Poborský. Ten sice ve Vídni nesmí nastoupit jako Ujfaluši, ale podle plánu měl s mužstvem soustředění absolvovat. "Připojí se ve středu," podotkl Jaroslav Dudl, technický vedoucí týmu. Další sparťan Tomáš Hübschman se připravuje s jedenadvacítkou, i když je i v nominaci áčka.

Na Vachouška už netrpělivě čeká Petr Voříšek, jeden ze dvou nováčků v národním mužstvu. "Teprve se rozkoukávám, vždyť většinu kluků vůbec neznám." S Vachouškem vyrůstali v Teplicích a hráli spolu za reprezentační jedenadvacítku.

"Jinak jsem tady nadšený. Přál bych každému, aby mohl trénovat s Nedvědem," říkal Voříšek obdivně. A to ještě vedle váženého spoluhráče sedí v kabině. "Místo mi přidělili. A když jsem si tam sednul, byl Pavel vedle mě."

V úterý dopoledne měli reprezentanti jen lehký trénink. Úsměvy, vtípky a "vypečené" hry, to bylo jeho náplní. "Jendo, dej mi ten míč," křiknul trenér Brückner na útočníka Kollera, když si hráči s míčem líně pohrávali a trenér jim chtěl vysvětlit další cvičení.

Při nich se často fotbalisté pohybovali ve dvojicích, většinou poskládaných podle společné hráčské minulosti. Tak třeba: Štajner s Holeňákem, známí z Liberce, stejně jako bývalí olomoučtí spoluhráči Ujfaluši s Heinzem. Bolf s Galáskem, to je přátelství z Ostravy. Nebo Týce a Jankulovski, tahouni stříbrné reprezentace do 21 let z roku 2001.

Nedvěd se dal dohromady s Lokvencem, protože mu chyběl tradiční parťák Poborský. Lokvencovi zase Rosický, který patří ke čtyřem marodům, s nimiž Brückner pro zápas v Rakousku nemůže počítat. A na Kollera "zbyl" novic Voříšek.

Když po hodině a půl fotbalisté trávník opouštěli, mezi šedivými mraky prosvítalo slunce. "Je do dobrý, bude čas na procházku po Praze. Přijede mi mamka s bratrem," poznamenal Galásek. Úterý je jediným dnem v celém soustředění, kdy odpoledne fotbalisté netrénují.

Kouč fotbalové reprezentace Karel Brückner režíruje trénink národního týmu

Pavel Nedvěd (vpředu) a Vratislav Lokvenc při tréninku fotbalové reprezentace.

Jan Koller bojuje s Markem Jankulovským (vlevo) a Tomášem Ujfalušim (vpravo) na tréninku fotbalové reprezentace.

Jiří Štajner (vlevo), Jan Koller a Marek Heinz na tréninku fotbalové reprezentace

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze