Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nedvěd: Chci hrát na mistrovství světa

Pavel Nedvěd se raduje po gólu. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

14 2003
Teplice - Pavel Nedvěd se chce rvát o mistrovství světa 2006 v Německu. To znamená, že za fotbalovou reprezentaci bude hrát ještě dva a půl roku. "Mám vůli pokračovat, mužstvo má velkou vnitřní sílu." Nedvěd ta slova řekl před sobotním přípravným zápasem s Kanadou. Ještě nikdy předtím od něj podobná nezazněla. "Takhle razantně to slyším poprvé," reagoval Karel Brückner, trenér národního týmu.

Je to téměř přesně na den dva roky, kdy Nedvěd před odvetným barážovým zápasem s Belgií burcoval mužstvo: "Pro naší generaci je to poslední šance, jak si zahrát na mistrovství světa." Česko vyhořelo a na šampionát do Koreje a Japonska nepostoupilo.

Teď Nedvěd poprvé nahlas vyslovil přání, že chce hrát na světovém šampionátu, který se za necelé tři roky bude konat v Německu. "Jsem přesvědčen, že to chci, ale zase tomu nechávám volný průběh. Ono vždycky záleží na spoustě věcí, třeba jak dopadne příští rok Euro," poznamenal Nedvěd.

Co Nedvěda žene na turnaj do Německa? "Byl by to pro mě vrchol," podotkl. Jen málo výjimečných fotbalistů jako je Nedvěd totiž nikdy na mistrovství světa nehrálo.

Impuls mu dal i trenér Brückner, který se před pár dny dohodl se svazem na prodloužení smlouvy. Ta nová mu skončí právě po mistrovství světa v Německu. "To bylo pro mě moc důležité. Brückner je ten správný člověk, který nás tam dostane."

A co na to Brückner? "Není to překvapení. Předpokládal jsem, že Pavel pokračovat bude. Nemohlo to dopadnout jinak." Kde vzal tu jistotu? "Znám ho. Vyplynulo to samo. Je lepší tomu nechat volný průběh, než na něj nějak tlačit."

"Nátlak" teď ale vyvíjí Nedvěd na spoluhráče Karla Poborského. "Přemlouvám ho, aby to tady se mnou ještě vydržel."

V národním mužstvu jsou nejstarší, oběma je jedenatřicet a čeká je třetí evropský šampionát. "Před sedmi lety v Anglii jsem byl moc mladý. Teď si toho vážím, protože ta největší tíha leží na mně a na Karlovi."

Jenže Poborský se už dřív nechal slyšet, že v červnu po mistrovství Evropy v Portugalsku skončí s fotbalem. V poslední době však názor mění. I proto, že hraje ve fantastické formě, kterou neměl ani v pětadvaceti. "I v jeho případě jsem optimista," řekl Brückner.

Co Poborského může v kariéře zastavit? "Jedině hlava. Že na to prostě nebude mít psychicky," myslí si Nedvěd.

Poborský v sobotu v Teplicích proti Kanadě nastoupí k 90. zápasu za reprezentaci a vyrovná tím rekord Zdeňka Nehody v počtu zápasů za národní mužstvo. Nedvěd hrál za reprezentaci zatím třiasedmdesátkrát. Kolikrát ještě za národní mužstvo spolu nastoupí?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze