Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nedvěd byl jednoznačnou volbou

23 2003
Paříž - Naprosto jednoznačná byla podle pořadatelů ankety Zlatý míč letošní volba evropského fotbalového krále. Kandidátů na prvenství bývá obvykle víc, ovšem France Football ve svém čísle věnovaném prestižní trofeji zdůraznil, že Nedvěd tentokrát dominoval hlasování od začátku do konce.

Velkou část z dvaceti stran pak věnoval právě českému vítězi.

Nedvěd byl podle časopisu v očích většiny hlasujících "šéfem" dvou nejlepších mužstev Evropy ve svých kategoriích - české reprezentace a Juventusu Turín.

Zatímco loni vyhrál Ronaldo o 26 bodů a předloni Owen o 36, Nedvědův náskok byl 62 bodů. Jeho neúčast ve finále Ligy mistrů mu prý možná pomohla, protože ukázala, jak moc český fotbalista pro tým znamená.

Thierrymu Henrymu na druhém místě přišly draho neúspěchy Arsenalu v Lize mistrů a třetímu Paolu Maldinimu zase uškodil jeho dobrovolný odchod z italské reprezentace.

V rozsáhlém rozhovoru, který s ním byl pořízen ještě v Turíně, Nedvěd řekl, že oba tito hráči by se na prvním místě také dobře vyjímali. Stejně tak prý může být za nejlepšího fotbalistu světa může dál považován Zinedine Zidane.

Budoucnost patří podle Nedvěda takovým hráčům, jako jsou Henry nebo další Francouz Djibril Cissé, kteří jsou hodně rychlí a přitom jim míč nedělá
potíže.

Fotbalový záložník vzpomíná také na osobnosti, které ho ovlivnily v České republice, zvlášť na Josefa Masopusta, kterého "vždycky považoval za mýtus", a na svého už zesnulého trenéra v Plzni Josefa Žaloudka.

"Naučil mě, že jen díky soustavné práci se dá jít dopředu. Za to, čím jsem dnes, vděčím velkou měrou jemu," říká Nedvěd.

Sám sebe nepovažuje za nenahraditelného - "to byli jedině Maradona a Platini" - ani za nejsilnějšího ze všech. Proto prý také vítězství v anketě nečekal. Nedvěd připustil, že Česká republika může být považována za jednoho z favoritů pro mistrovství Evropy, on sám za nejsilnější týmy označil Francii, Itálii, Portugalsko a Španělsko.

Časopis podrobně rozpitval Nedvědovy kvality i jeho kariéru, půlstranu věnoval také prvnímu českému majiteli Zlatého míče Josefu Masopustovi a seznámil čtenáře s tím, jak kdo v anketě hlasoval.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze