Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nedvěd byl jako Stallone

26 2002
Turín - V úterý odpoledne vyťukal Pavel Nedvěd na mobilu textovou zprávu pro přítele a sparťanského maséra Eduarda Poustku. Fotbalový záložník si v ní stěžoval, jak je vyšťavený po dvouhodinovém tréninku, který trenér překvapivě nařídil před večerním zápasem. Poustka zavolal nazpátek, teprve až utkání skončilo. „Hm, fakt bylo vidět, jak strašně jsi utahaný,“ říkal s ironií. „Vždyť jsi po hřišti lítal jako blázen!“

V Nedvědovu exhibici se proměnila Liga mistrů mezi Juventusem a Dynamem Kyjev. „Byl to můj nejlepší výkon od přestupu do Juventusu,“ uznal i sám hráč.

Ve slavném klubu je od loňského léta a jeho výkony jsou tam vysoce hodnoceny. Ale tak jako předevčírem ještě nezazářil. Při výhře 5:0 na tři góly nahrál a poslední sám výstavní ranou dal.

Demolition Man. Názvem akčního filmu se Sylvestrem Stallonem vystihla agentura AFP Nedvědovo účinkování. Myslela tím, že právě český záložník zcela zničil soupeře. Na své výpady se Nedvěd vydával z levé strany zálohy. Někdy si přeběhl do středu, občas byl k vidění napravo. „Začínám zleva a mám od trenéra velkou volnost k přesunům jinam, přesně tohle mi vyhovuje,“ libuje si.

Uprostřed trávníku začal i korunovaci své jízdy: zbavil se v 79. minutě protihráče, vběhl s míčem na kraj šestnáctky, odkud vypálil přesně do růžku mezi tyčí a břevnem. Působilo až estetickým dojmem, jak divoká střela prudce napnula síť, přitom za jiných okolností by Nedvěd tenhle zážitek divákům nedopřál. „Nebýt to 4:0, spíš bych místo střely přihrával,“ přiznává. „Zvykl jsem si tady víc míče rozdávat.“ To ukázal před svou trefou. Dvakrát přihrál na gól Di Vaiovi, jednou vyslal do brejku Davidse.

V hledišti se oslavně vlnily transparenty věnované záložníkovi z Česka. Na jednom byl kupříkladu jeho portrét, na dalším zase v klubových barvách černobílé srdce, v něm jeho číslo jedenáct a nad ním stálo: Pavel Nel... „Vůbec nechápu, co tím fanoušci mysleli,“ diví se i Nedvěd.

Víc než toho si ale všiml chvály od spoluhráčů po zápase. Ta nejsladší zazněla od Maura Camoranesiho, muže z druhé strany zálohy. „Bože, ty jsi toho naběhal!“ vyhrkl Camoranesi. „Právě on má přitom nezničitelnou fyzičku,“ vysvětluje Nedvěd, proč jej zrovna tato věta tolik těšila.

Po zápase jej čekala ještě dopingová kontrola, pak sebral kamaráda z Plzně, který je u něj na návštěvě, a chvátal domů. Do postele se dostal před jednou v noci. Dlouhý byl velký Nedvědův den, na jehož začátku se cítil unaven...

Mauro Camoranesi z Juventusu Turín gratuluje českému záložníkovi Pavlu Nedvědovi, který právě uzavřel skóre na 5:0 krásnou ránou do horního rohu brány Dynama Kyjev.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze