Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nebýt v Lize mistrů? Pád do propasti trýzně

12 2003
Vigo - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Čtyřikrát v kariéře už hrál Radek Bejbl proti Celtě Vigo. A ani jednou neprohrál. "Dobrá bilance, ne?" říkal v pondělí zkušený fotbalový záložník. Pak o poznání tišeji odtušil: "Snad vydrží..."

Neprohrát Bejbl s Vigem popáté = dobré vyhlídky na Ligu mistrů pro Slavii. Výtečný účet si zatím Bejbl vystavil v dresu Atlétika Madrid ve španělské lize, kterou dřív hrál.

V pondělí do rozpáleného města, kde je od moře slyšet křik racků, přicestoval se Slavií k prvnímu dějství dramatu o Ligu mistrů.

Co vlastně Liga mistrů pro červenobílý klub znamená? Zřejmě víc než domácí titul, za kterým v úvodu ligy razantně vykročil. Vždyť už v minulé sezoně trenér Miroslav Beránek prohlašoval: "Bude k ničemu, když budeme českými mistry a nepostoupíme do Ligy mistrů."

Beránek spíš bral opačnou možnost: být až druzí v Česku, ale dojít k milionům. Slavia skutečně skončila v lize za Spartou, teď zbývá vyplnit druhou část rovnice - vyřadit Vigo a vpadnout mezi klubovou smetánku. Je to pro Slavii cesta k bohatství.

Zápas Vigo - Slavia můžete sledovat v podrobné on-line reportáži

Skončit nyní v předkole? To je skok do propasti trýzně při sledování, jak se kasa plní šťastnějším. "Nejde jen o peníze," zdůrazňuje kapitán Richard Dostálek.

"Vzpomínám, jak jsme vypadli v předkole se Šachťorem Doněck a oni pak hráli třeba s Laziem Řím. Seděl jsem doma před televizí, díval se na šoty ze zápasu a bezmocně si říkal: Vidíš, tam jsi mohl být ty!"

Ze tří selhání Slavie v kvalifikaci o Ligu mistrů byl Dostálek u dvou. Po Doněcku zažil i krach s Panathinaikosem Atény. "Nyní je to pro mě možná poslední šance Ligu mistrů hrát," míní devětadvacetiletý záložník.

To je další motor. Naděje Bejbla nebo Kuky na Ligu mistrů možná definitivně v případě neúspěchu zmizí v oceánu, který Vigo omývá. Mladí hráči zase cítí, že Liga mistrů je brána k lukrativnímu angažmá v cizině.

Kupříkladu Petr Čech, někdejší brankář konkurenční Sparty, si velké jméno udělal zejména v ní. Už chápete, proč podle Beránka nemusí před zápasy s Vigem žádný jeho fotbalista hledat motivaci?

A pak - jsme opět u toho - komu by se nezatočila hlava ze stovek milionů, které Liga mistrů slibuje. "Slavie nezanikne a ani nás z ní nikdo nevyhodí, když do Ligy mistrů nepostoupíme. Ale v klubu je znát, jak moc každému na úspěchu záleží," prozrazuje Dostálek.

A Kuka? "Já stavím účast v Lize mistrů na stejnou úroveň jako český titul. Ale je mi jasné, že pro toho, kdo ve Slavii počítá peníze, je Liga mistrů."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze