Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nebudu mít start? Nevadí, říká Baroš

28 2006
Izmir - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Odehrají zápas za Česko, ale reprezentační záznam mít nebudou. Jiní o zápis do statistik nepřijdou. "Doufám, že Karel Poborský nastoupí v tom prvním zápase, abych se mu zase o něco přiblížil," poznamenal s úsměvem gólman fotbalového národního mužstva Petr Čech.

Brankářská jednička žertovala o zvláštním režimu, který reprezentaci ve středu v Turecku čeká.

Fotbalisté hrají v Izmiru na Atatürkově stadionu dva zápasy v jednom dni, ale jen jeden je oficiální.

Poborský je se 111 starty za národní tým rekordmanem, za měsíc mu bude čtyřiatřicet a je nejstarším členem v kádru.

Čechovi je teprve třiadvacet a v Turecku nastoupí za národní tým už po devětatřicáté.

Pro Česko je to první zápas v novém roce a zároveň poslední před závěrečným soustředěním na mistrovství světa.

"Snad někdy v dorostu jsem chytal dva zápasy v jednom dni. Ráno za mladší, odpoledne za starší. Jinak takový model nepamatuju," vzpomínal Čech. "Ale je dobře, že tu šanci máme. Vždyť už i v přípravě omezili střídání a pro nás je nutné, aby si zahrálo co nejvíc hráčů."

Právě Čech jako jediný dopředu ví, že bude v mužstvu, které odehraje od 20.00 oficiální zápas proti prvnímu týmu Turecka.

Než se půjde před utkáním rozcvičit, někteří jeho spoluhráči už budou mít za sebou souboj proti tureckému béčku, který začne v 17 hodin.

"Je přece jedno, jak to nakonec trenér rozdělí. Důležité je oba zápasy dobře odehrát," poznamenal Čech už vážně.

"Je naprosto pochopitelné, že já s Tondou Kinským si to strčíme proti béčku," přemítal druhý brankář Jaromír Blažek.

Je pravděpodobné, že kouč Karel Brückner do oficiálního zápasu pošle nejsilnější sestavu. Do prvního zápasu nasadí obvyklé reprezentační náhradníky.

"Máme brankářskou jedničku, čtyři obránce, které nikdy neměním. Pak jsou střední záložníci, Rosický je jasný a tady Polák, když není Galásek," naznačil Brückner.

"Počítám s tím, že budu hrát ten první zápas," říká záložník David Kobylík, jeden ze čtyř debutantů v mužstvu. Za národní tým ještě nikdy nehráli ani Tomáš Zápotočný, Karel Piták a Václav Svěrkoš. "Jsem rád, že tady vůbec můžu být," doplnil Kobylík.

Večerní zápas bude prestižní, hrát se bude v lepší atmosféře, bude víc sledovaný. A zanedbatelný není ani zápis do statistik.

"Já bych to tak nebral, vždyť jde jen o přípravu a mistrovství světa je daleko. V obou zápasech se bude zkoušet. I když budu hrát v prvním zápase, tak budu rád. Je to přece pořád národní mužstvo," podotkl stoper David Rozehnal, na podzim stabilní člen Brücknerovi základní sestavy.

Přesto může docházet ke kuriózním situacím: útočník Milan Baroš dá tři góly, ale kdyby třeba nastoupil jen v zápase "béček", k Janu Kollerovi, se čtyřiceti reprezentačními brankami českému rekordmanovi, se nepřiblíží.

"Ale to mi přece vadit nebude. Jde o to, abychom se připravili na mistrovství světa. Nikomu nejde o to, aby si připsal čárku za start. Mně je jedno, jestli skončím s jedenadevadesáti nebo dvaadevadesáti," dodal Baroš.Najdete na iDNES.czmobilní verze