Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nazrála doba, aby se český fotbal vydal jinou cestou, říká Ivan Hašek

Právě Ivana Haška mnozí považují za člověka, který by český fotbal dokázal vyvést ze současného marasmu | foto: ČTK

5 2009
Je načase, aby se český fotbal vydal jinou cestou. - To mimo jiné říká v rozhovoru trenér Ivan Hašek, který v Emirátech vede tým Al Ahlí, a jehož by drtivá část české odborné i laické fotbalové veřejnosti ráda viděla v roli svazového předsedy.

Žádné velké silvestrovské oslavy se tentokrát Haška netýkaly. V Dubaji od 27. prosince hráče Al Ahlí pilně připravuje na jaro.

"I na Silvestra jsme měli od šesti večer trénink, při pětadvaceti stupních nad nulou," hlásí Hašek ze Spojených arabských emirátů.

"Tady se Silvestr moc nedrží, takže po tréninku byla jen jako obvykle společná večeře v sídle klubu a rozešli jsme se," dodává pětačtyřicetiletý kouč. "Nic slavnostního se nepodávalo, už si nevzpomínám, ale určitě jsem si dal nějakou rybu."

Hašek si do Prahy odskočil na čtyři dny kolem Vánoc, krátkou dovolenou mu umožnilo odložené ligové kolo, které se mělo hrát na Štědrý den. "Odložili to, protože už dva dny před Štědrým dnem mělo sraz před soustředěním národní mužstvo."

Po deseti kolech jste v lize s Al Ahlí druhý. Jste spokojený?
Mohlo to být samozřejmě lepší. Dlouho jsme ligu vedli, ale v posledních dvou prosincových zápasech jsme dvakrát remizovali a dostala se před nás Al Jazira. Už jsme toho měli dost, chyběla síla a tak jsme přestávku uvítali. Navíc mám devět hráčů zraněných, z toho osm obránců.

Už 26. prosince jste z Prahy pospíchal zpátky do Dubaje, přestože liga pokračuje odloženým jedenáctým kolem až 7. února.
Poslední prosincovou sobotu jsme totiž začínali přípravu, protože 3. ledna jsme měli hrát Ligový pohár. Jenže zemřel šejk, první muž jednoho z emirátů, takže ten pohár se odložil až ne devátého. Tak zatím jen trénujeme a děláme hlavně na kondici.

Při nedávné pražské dovolené jste jistě na vlastní kůži zaznamenal podporu fotbalové odborné i laické veřejnosti pokud jde o vaši případnou červnovou kandidaturu na post předsedy Českomoravského fotbalového svazu.
Schůzku jsem s nikým neměl, ale na tohle téma bylo hodně telefonátů a esemesek. Já se ale hlavně snažil, abych si vánoční svátky užil s rodinou. Na to jsem se soustředil především.

O bývalém svazovém místopředsedovi Vlastimilu Košťálovi jste se po jeho prosincové rezignaci vyjádřil ve smyslu, že vzhledem k nezáviděníhodnému stavu, do něhož se český fotbal i s Košťálovým přispěním dostal, se k problému postavil čelem a zachoval se jako chlap.
Právě tak jsem jeho rezignaci vnímal. Došlo mu, že fotbal nefunguje tak, jak si představoval.

Teď ale fotbalová veřejnost čeká, že se k fotbalu postavíte čelem i vy a budete na předsedu kandidovat.
Já se musím čelem postavit hlavně k mým povinnostem v Emirátech, přesněji řečeno v klubu Al Ahlí.

A ta vaše případná kandidatura?
Na to je dost času. Pokud vím, tak ta se musí ohlásit nejpozději šest týdnů před volební valnou hromadou. A ta je 27. června. Takže určitě se vyjádřím včas.

Ivan Hašek

Chovám se profesionálně, proto teď o případné kandidatuře na svazového předsedu nemluvím

Pokud jde o kandidaturu, reagujete podobně na všechny dotazy. Proč?
Protože mám v zahraničí trenérskou smlouvu, která mi končí až v květnu. Já v klubu ode všech, kteří pode mnou pracují, vyžaduju stoprocentní přístup, stoprocentní soustředění na práci. Tak se přece nemůžu pouštět do nějakých spekulací. Když chci, aby se hráči a další lidi kolem mě chovali profesionálně, nemůžu se chovat jinak.

Jenže liga v Emirátech má poslední kolo naplánované na 23. května. Takže tu eventuální kandidaturu stejně budete muset ohlásit před koncem ligové soutěže.
Netlačte mě k něčemu, o čem teď mluvit nechci. Slušně a seriózně se snažím vysvětlit, proč se v tuhle chvíli o mojí případné kandidatuře bavit nehodlám.

Jistě vás ale musí těšit, že fotbalové hnutí a veřejné mínění vás v současné době podporují. Oficiálně vám to dokonce v Dubaji oznámili pánové Čičmanec s Kučerou, kteří s tímto názorem zastupovali většinu českých a moravských okresních svazů.
Co platí dnes, nemusí platit za několik měsíců. Veřejné mínění i názory fotbalovým funkcionářů se prostě mění. A jestli mám z té současné podpory dobrý pocit? Žádné závěry z toho nedělám. Tohle není o pocitech. A když už bych o nich měl mluvit, tak prostě cítím, že nazrála doba, aby se český fotbal vydal jinou cestou, zdá se mi, že je čas, aby vykročil tím správným směrem. Jistě mi rozumíte, rozebírat to nebudu.

V listopadu jste se vyjádřil ve smyslu, že velká podpora fotbalového hnutí se za hlavu hodit nedá. Zastáváte dál stejný názor?
Samozřejmě. Zkrátka uvidí se, jak se to s tou podporou bude na jaře vyvíjet.  

V Emirátech za vámi mimo jiné byl i šéf žižkovského klubu Luděk Vinš, který chce v červnu na předsedu fotbalového svazu sám kandidovat. Na jaké téma jste se bavili?
Všeobecně o fotbale, například jakou cestou by se konečně měl začít ubírat. Můžu říct, že na věc máme podobné názory. Není mezi námi vůbec žádný problém.

Do Dubaje se za vámi vydal i bývalý rozhodčí Roman Berbr, tedy člověk, který v roce 2005 vedl volební kampaň vašemu protikandidátovi Vlastimilu Košťálovi.
Jaképak za vámi vydal. Byl tu prostě s rozhodčí Damkovou na dovolené, byli se podívat na jednom našem zápase a po něm jsme se spolu chvíli bavili. O fotbale obecně, tečka.  

Valná hromada ČMFS: HašekSoučasný druhý svazový místopředseda Jiří Kubíček se nechal slyšet, že s vámi na Nový rok asi deset minut telefonoval. A že tenhle rozhovor pro něj byl nejhezčím novoročním dárkem. Můžete to povídání přiblížit.
Lituju, ale podobné soukromé rozhovory neventiluju.

Kdybyste si měl vybrat, stal byste raděj letos v červnu svazovým předsedou, nebo dejme tomu po mistrovství světa v příštím roce trenérem českého národního mužstva?
Snad vám bude stačit odpověď, že žádné z těch rolí bych se nebál. Pokud jde o trenérství, plánovat se nedá. A vrcholný funkcionář? To zase zdaleka nezáleží jen na vás.

Ať už jedno, nebo druhé, obojí vyžaduje hlavně správné spolupracovníky. Souhlasíte?
Samozřejmě. Právě tohle považuju za nesmírně důležité. Už hlavně proto, že se za týmového hráče považuju.

Měl by mít budoucí svazový předseda rozhodující slovo pokud jde o reprezentační mužstvo? Jako ho měl svého času někdejší šéf svazu František Chvalovský?
Jednoznačně. Národní mužstvo, to by mělo být plně v gesci předsedy fotbalového svazu.Česká spořitelna, a.s.
Náborová podpora pro region Severozápadní Čechy

Česká spořitelna, a.s.
Středočeský kraj
nabízený plat: 20 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze