Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Návod od znalce slovinského fotbalu: Hlavně umlčte bouřlivé fanoušky!

Lubomír Kubica (vpravo) v dresu Mariboru | foto: Drago Wernig - Taka

26 2009
Pokud hledáte experta na slovinský fotbal, musíte se obrátit do jihoizraelského přístavního města Ašdod. Právě do tamního klubu totiž v lednu přestoupil záložník Lubomír Kubica, ještě před pár měsíci hráč NK Maribor.

Na stadionu, kde dodnes visí Kubicův velký billboard, nastoupí v sobotu fotbalová reprezentace do klíčové kvalifikační bitvy.

"Naše kluky nečeká nic jednoduchého. V Mariboru jsou proslulí fanoušci," tvrdí třicetiletý český fotbalista Kubica, bývalý hráč Ostravy, Drnovic, kazašského Pavlodaru a někdejší obránce české jedenadvacítky.
 
Hodně si Slovinci před sobotním zápasem věří?
Jak jsem je poznal, tak absolutně. Už při prvním zápase v Teplicích měli dost šancí na to, aby vyhráli. Teď chtějí odplatu, což je motivace navíc.
 
Ovšem co se týče osobností, jmen nebo zkušeností by Slovinsko nemělo českému týmu konkurovat.
To pozor, oni nejsou žádná béčka. Trenér Kek dostal čas, aby mužstvo vybudoval podle svého, mladí už se otrkali a teď vystrkují růžky. Narostlo jim sebevědomí. Kvalifikaci rozjeli velmi slušně, fanoušci jsou v euforii a cítí velkou šanci, že znovu postoupí na mistrovství světa. Jako v roce 2002.
 
Legendární slovinský kanonýr Zlatko Zahovič dokonce tvrdí, že fanoušci v Mariboru dokážou soupeři vytvořit peklo. Nepřehání?
Nepřehání. I když se Slovinci nechovají vyloženě jako Balkánci, nezapalují bengálské ohně a neskáčou přes ploty, tak žhavější temperament nezapřou. Jsou sehraní, vášniví, hlasití. Když se v Mariboru postavil nový stadion, tak je jejich národní mužstvo o poznání silnější. Pokud v sobotu neumlčíme fanoušky rychlým gólem nebo naprostou převahou, poženou mančaft dopředu.
 
Připouštějí si, že by jejich tým mohl selhat?
Neřekl bych, i když oni český fotbal obdivují. Většina fanoušků by vyjmenovala půlku našeho národního mužstva. Ale věří tomu svému.
 
Na co si musí český tým dát pozor především?
Na slovinský rychlý přechod do útoku. Na rozdíl od zranitelnější obrany je útočná fáze výborně propracovaná. Ofenzivní výpady mají hodně jedovaté a Novakovič je umí dokonale zakončovat.
 
V Teplicích se mu to nepovedlo ani jednou.
Však si to ve Slovinsku všichni pamatují. Já tenkrát koukal na zápas v baru s naším chorvatským masérem a byli jsme jediní dva, co přáli soupeři. Dlouho jsem trnul, to přiznávám. A když dal po hodině Libor Sionko vítězný gól, všechny jsem překřičel.
 
Nevrhla se na vás naštvaná přesila?
Dívali se na mě divně, ale znali mě ze hřiště, tak mě nechali být. Ale strašně je štvalo, že prohráli. Nezasloužili si to. A teď se těší, že nám to oplatí.
 
Tři stabilní hráči - Ilič, Brečko a Šuler - jim budou chybět kvůli karetnímu trestu, brankář Samir Handanovič se zranil stejně jako obránce Maroh. Bude to citelné oslabení?
Možná u Handanoviče, který byl stabilní jedničkou. Chytá v Udine, má zkušenosti. Jeho starší bratranec Jasmin tak kvalitní není. A ti tři potrestaní? Hrají sice agresivně, ale nahraditelní jsou.
 
Jaký výsledek vůbec tipujete?
Neprohrajeme, což by se nám pro zbytek kvalifikace mohlo hodit.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze