Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pořadatelé v Bratislavě selhali, vystrašené děti chránili komentátoři

Kvůli výtržnostem fanoušků bylo zhruba na čtyřicet minut přerušeno utkání Evropské ligy mezi Slovanem Bratislava a pražskou Spartou. Český celek zápas nakonec vyhrál 3:0. | foto: AP

24 2014
Bratislava (Od našeho zpravodaje) - Při čtvrtečním fotbalovém zápase Slovan Bratislava - Sparta, který na čtyřicet minut přerušily výtržnosti fanoušků, selhala pořadatelská služba. Na tomto závěru se shodují i slovenská média. Ta také upozorňují, že stadion Pasienky naprosto nevyhovuje.

„Hrubá chyba organizátora zápasu,“ napsal slovenský deník Šport.

Zápas 3. kola základní skupiny Evropské ligy skončil výhrou českého mistra, ale výsledek 3:0 zůstal ve stínu výtržností fanoušků. Ostuda, která obletěla celou Evropu.

Sparta a Slovan byly za časů společného státu velkými rivaly, a tak nepokoje šly očekávat. Pořadatelé však takřka nereagovali...

Bezpečnostní služba zůstala v klidu, když skupinka fanoušků Slovanu Bratislava přišla k sektoru hostů. Zůstala v klidu i ve chvíli, kdy na to sparťané reagovali lomcováním s chatrným plůtkem, který je odděloval od zbytku protilehlé tribuny.

Velké problémy začaly.

„Organizátoři nezasáhli a pořádek museli nastolit až přivolaní těžkooděnci,“ napsal deník Pravda.

Který tábor za násilnosti může? Sparťané ani příznivci Slovanu si nemají co vyčítat. Na obou stranách byli „fanoušci“, kteří se přišli hlavně poprat. Slovenská média přesto obviňují především sparťanské chuligány.

„Hanba padá i na hlavu sparťanských chuligánů. Primitivy, kteří se po letech na Slovensku zase připomněli tím nestupidnějším způsobem. Sparto, takovéto omezence přivažte doma k řetězu a nevyvážejte je za hranice, nikdo normální o ně nestojí,“ uvedl Šport.

Podívejte se, jak chuligáni vyvrátili chatrný plot a následně se prali mezi normálními fanoušky:

Chuligáni se střetli na protilehlé tribuně přímo mezi normálními fanoušky, kteří před nimi ze strachu utíkali. Někteří hledali bezpečí i na hrací ploše, odkud je zase vyháněli policejní těžkooděnci.

Kopance, rány pěstí nebo železnými tyčemi, jež radikálové v kuklách a maskách získali z rozpadlého plotu, krev v obličejích, vystrašení rodiče... Reportéři Českého rozhlasu dokonce chránili děti tím, že je vytahovali na své komentátorské stanoviště.

„Šlo o život,“ líčil bývalý slovenský reprezentant Szilárd Németh, spolukomentátor slovenské RTVS. Spolu s reportérem Marcelem Merčiakem musel ze své komentátorské pozice před rozvášněnými fanoušky utéct.

„Čeští fanoušci prorazili dvojité oplocení a napadli domácí příznivce. Bezpečnostní služba zaspala nebo jen skandálně přihlížela,“ zdůraznil deník Plus.

Fotogalerie

A novináři SME k tomu dodali: „Aby se hráči, komentátoři nebo fanoušci báli o život? Aby lidi, kteří přišli s dětmi na fotbal, utíkali před skupinkou zfetovaných jedinců z obavy o život? Děkujeme! O takový zápas už se nemáme zájem.“

Situaci komplikoval stav stadionu Pasienky, kam se Slovan Bratislava přesunul ze zbouraného Tehelného pole. Stařičká aréna nevyhovuje v mnoha směrech včetně bezpečnosti.

Však také Evropská fotbalová unie UEFA původně nechtěla zápasy Evropské ligy na Pasienky pustit. Ovšem na Slovensku moc vyhovujících stadionů není. V Žilině se hrát nemohlo, neboť mezi kluby panuje velká rivalita. A tak Slovan dostal výjimku podmíněnou dílčími úpravami stadionu.

„UEFA povolila Slovanu hrát na zastaralých Pasienkách, které po všech směrech nevyhovují. Hanba, která nemá obdoby. Byl by zázrak, kdyby po včerejšku UEFA, která tak váhala, aby umožnila Slovanu doma hrát, neuvalila na jediný bratislavský stadion trest,“ dodalo SME.

Výtržnosti radikálních fanoušků na zápase Slovan Bratislava - Sparta:

.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze