Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ruští chuligáni našli zastání. Opravdoví chlapi, bránili svou zem

TOUHA PO PACIFIKACI. Slzný plyn mezi fanoušky Anglie před zápasem s Ruskem. | foto: AP

14 2016
Evropa je sepsula, v Rusku, ve své vlasti, našli fotbaloví chuligáni zastání. "Nevidím nic špatného na tom, že se naši fanoušci perou. Naopak, dobrá práce hoši, jen tak dál," nechal se slyšet politik Igor Lebeděv.

Slova, která provokují. A také odrážejí ruský pohled na víkendové násilí v Marseille, kde se před vzájemným utkáním na mistrovství Evropy poprali angličtí a ruští stoupenci. Násilí pokračovalo i během zápasu, ale to už jen z ruské strany, disciplinární komise UEFA za to ruskou reprezentaci z turnaje podmínečně vyloučila.

Ještě než znali rozhodnutí komise, někteří ruští představitelé chování svých krajanů v Marseille schvalovali.

Lebeděv, syn známého ruského nacionalisty Vladimíra Žirinovského, je znám svými extrémními názory. Je zástupcem jeho nacionalistické strany a členem Státní dumy. Jeho názory přinesl britský deník The Guardian.

„Nerozumím politikům a představitelům, kteří kritizují naše fanoušky. My bychom se jich měli zastat. A pak to řešit, až se vrátí domů,“ píše Lebeděv v sérii tweetů.

Dále tvrdí, že kritika jen Rusů není fér, že za pouliční násilí v Marseille byli zodpovědní především Angličané.

Oficiální stanovisko Ruska

"Považujeme to za nepřijatelné a od našich občanů očekáváme, že budu dodržovat zákony hostitelské země," řekl Dmitrij Peskov, tiskový mluvčí prezidenta Vladimira Putina.

Také odsoudil prohlášení některých představitelů Ruska, kteří výtržníky podpořil. "Nemůžeme s těmito vyjádřeními souhlasit. Nereprezentujou oficiální stanovisko.“

Vladimír Markin, mluvčí ruských vyšetřovatelů, na svůj twitterový účet napsal: „Asi byli Angličané překvapení, když viděli, jak vypadají opravdoví chlapi. Zřejmě jsou zvyklí už jen na ty z gay přehlídek.“

Přidal se také Maxim Motim, člen moskevského zastupitelstva, který byl přímo v Marseille povzbudit ruský tým. Obvinil pořadatele, že organizaci turnaje nezvládají.

„Věřte mi, že kdyby byla tak špatná při ligovém zápase Spartak - CSKA, viděli bychom mnohem větší hrůzy. Je pravda, že naši fanoušci v závěru vběhli do anglického sektoru, ale neudělali nic špatného. Všechno to jsou pomluvy.“

Reportéři britského listu si všimli, že se Rusové na sociálních sítích chlubili množstvím ukradených anglických vlajek potřísněných krví, a dokonce je prodávali.

„V devíti z deseti případů se fanoušci jdou na fotbal porvat, je to normální. Tihle chlapi bránili čest své země. Přece si ji od Angličanů nenechají špinit. Měli bychom jim porozumět a odpustit,“ píše dále Lebeděv.

Andrej Malosolov, bývalý novinář a tiskový mluvčí ruského fotbalového svazu, ve svém sloupku v médiích napsal, že kdyby ruští fotbalisté měli tolik nadšení co jejich fanoušci, už dávno by byli mistry Evropy.

„Myslím si, ať budou důsledky jakékoli, měli bychom být na ruské fanoušky hrdí a říct o nich i něco pozitivního.“

Oficiální hlas z Ruska však zněl trochu jinak než předchozí příspěvky, vyjádřil ho ministr sportu Vitalij Mutko: „Je zřejmé, že někteří nepřijeli na fotbal. Měli zakryté tváře a své zemi udělali ostudu.“

Lebeděv reagoval: „Osobně si myslím, že kdyby tam Mutko byl osobně a nebyl představitelem státu, tak by Rusko bránil taky.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze