Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Narozeniny oslavil Kluivert s předstihem

26 2000
P r a h a - Čtvrtfinálové utkání mistrovství Evropy mezi Nizozemskem a Jugoslávií bylo, oproti předpokladům, jasnou záležitostí. Oranjes poslali domů soupeře, který příliš nedokázal vzdorovat, ostatně výsledek 6:1 historie vyřazovacích bojů na evropských šampionátech nepamatuje. Navíc před příchodem na hřiště paní Štěstěna pořádně políbila Patrika Kluiverta. Jak si jinak vysvětlit fakt, že na co tento útočník sáhl, to mu vyšlo. V oficiálních statistikách budou u jeho jména figurovat tři branky.

Po utkání totiž Kluivert přiznal, že autorem v pořadí třetího gólu nebyl. Centr spoluhráče Bosvelta si do vlastní branky srazil Govedarica. UEFA tuhle skutečnost vzala na vědomí a z původního počtu čtyř dosažených branek jednu nizozemskému útočníkovi odebrala.

Přestože hráči slavné Barcelony bude 1. července teprve čtyřiadvacet let, má už za sebou pořádnou porci zážitků, a to nejen sportovních. Před třemi roky musel absolvovat veřejněprospěšné práce. Byl to trest za to, že v nedovolené rychlosti usmrtil svým vozem muže a zranil jeho společnici.

O něco později čelil obvinění ze znásilnění dvacetileté ženy. V soudní při nizozemskému reprezentantovi nebyla vina prokázána - naopak, v momentu, kdy proces vyhrál, začalo občansko-právní řízení proti žalobkyni, jež svými rozhovory pro média, v nichž popisovala neprokázaný zločin, poškodila fotbalistovu pověst. Patrick Kluivert obdržel odškodné ve výši 35 000 marek.

Dva nepříjemné životní zážitky se rodák z Amsterdamu snaží vymazat z paměti fotbalovými příběhy. Po začátcích v Schellingwoude se zabydlel v Ajaxu a coby čerstvě dospělý debutoval v reprezentaci. Shodou okolností proti České republice v roce 1994.

Palcové titulky s jeho jménem se začaly psát hned o rok později, kdy rozhodl svým gólem do sítě AC Milán o prvenství Ajaxu v Lize mistrů. 

Mezitím stačil v oranžovém národním triku absolvovat mistrovství Evropy 1996. Tam skóroval v utkání s domácí Anglií a proměnil penaltu ve čtvrtfinálovém roztřelu proti Francii. Tam ovšem nizozemská pouť skončila. 

Kluivert změnil působiště a ze země tulipánů zamířil na jih Evropy do AC Milán. Na Apeninském poloostrově se mu ovšem nedařilo podle představ. "Musím se pokusit opustit Itálii teď. V Miláně to zkrátka nefungovalo," svěřil se tehdy Kluivert. "Kdybych si mohl vybrat, nejraději bych šel do Anglie nebo do Španělska," dodal.

Jeho přání bylo vyslyšeno. Oslovil ho trenér Luis van Gaal a Patrick Kluivert ani na chvilku nezaváhal. V září 1998 se objevil v dresu slavného klubu FC Barcelona. To už měl za sebou další velký fotbalový svátek - mistrovství světa ve Francii. Ve čtvrtfinále pomohl gólem k postupu "oranjes" přes Argentinu, v semifinále proti Brazílii krátce před koncem normální hrací doby vyrovnal. Po penaltách ovšem postoupila Brazílie.     

Barcelona Kluivertovi svědčí, byť představy funkcionářů o nepřekonatelném mužstvu vzaly během letošního jara za své a dál už se v klubu Patrik bude muset obejít bez ochranné ruky van Gaala, který raději odstoupil z funkce.

Ale momentálně hraje prim reprezentace. 'Neuvěřitelný hráč a postrach soupeřů. Je to nejlepší Nizozemec, na kterého by platila snad jen pořádná osobní obrana,' hlásaly novinové titulky během přípravy na mistrovství Evropy.

Tvůrci oficiální internetové stránky Eura 2000 vyhlásili anketu, kdo se stane nejlepším střelcem šampionátu. Téměř polovina účastníků hlasování se domnívala, že Patrick Kluivert. Úvod mistrovství tomu nenasvědčoval. "Pokud se útok Bergkamp-Kluivert neprosadí, musí se vyměnit. Pouhá jména nám titul nezajistí!" žádal nekompromisně domácí tisk.  

To už je ovšem dávno zapomenutá a z pohledu nizozemských žurnalistů skoro úsměvná minulost. Patrick Kluivert je po utkání s Jugoslávií opět vynášen do nebe. A vzhledem k jeho fotbalovým kvalitám bezesporu právem.

Nizozemec Patrick Kluivert zářil ve čtvrfinále ME proti Jugoslávii. Na snímku mu dýchá na záda Niša Saveljič.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze