Národní stadion stojí. Zatím jen v maketě

21 2007
Praha - O zápas českých fotbalistů s Německem má podle odhadů zájem až sto tisíc fanoušků. Do beznadějně vyprodaného hlediště stadionu v Praze na Letné však na sobotní kvalifikaci o Euro 2008 přijde asi 12 000 šťastlivců z řad obyčejných zájemců. Zbytek lístků z kapacity, jež je pro tento zápas necelých 19 000, byl vyčleněn pro partnery fotbalového svazu a Němce.

"Dá se bohužel pochopit, že na fanoušky zbylo málo lístků," smířlivě konstatuje útočník Jan Koller. "Nemáme tady velký stadion." Kollerova poslední věta by v budoucnu nemusela platit: výkonný výbor svazu včera schválil kroky ke stavbě Národního stadionu.

Čtyřicetitisícová aréna by měla vyrůst právě na místě areálu Sparty. Nedosáhla by obřích rozměrů barcelonského Nou Campu, ale i tak by se do ní vešlo víc než dvojnásobek fanoušků než teď.

"Do konce roku shromáždíme v souvislosti s Národním stadionem informace na úrovni územního řízení," prohlásil místopředseda svazu Vlastimil Košťál.

Znamená to, že se pro projekt, jehož maketa už existuje, zjistí svaz veškeré údaje. Například ohledně infrastruktury, územního plánu či vyjádření orgánů životního prostředí. Podle Košťála zatím nelze odhadnout, zda a kdy bude stadion opravdu stát.

Zato se tuší, že vyjde na 2,5 až 3 miliardy korun. Pokud by stadion využívala Sparta, šly by finance napůl z privátních a napůl z veřejných prostředků.

"Privátní prostředky by se zajišťovaly v součinnosti se skupinou J&T," zmínil Košťál vlastníka Sparty. Košťál také kalkuluje, že by stát výstavbu podpořil v návaznosti na myšlenku uspořádat v Praze olympiádu.

Současně s Národním stadionem by měly vyrůst arény v Brně s kapacitou 30 000 a ve Vítkovicích. Už příští rok míní otevřít stadion pro 21 000 fanoušků Slavia.

Hráči se bojí překupníků

To všechno je víceméně nejistá budoucnost. Realita bude v sobotu taková, že zápas v hledišti uvidí zlomek těch, kteří jej vidět chtěli. "Přitom je pro nás důležité mít za zády co nejvíc fanoušků," tvrdí útočník Milan Baroš.

Na stadionu budou vlastně jen výherci v loterii: o lístky se losovalo a v osudí bylo 10 tisíc zájemců, přičemž drtivá většina z nich usilovala o maximální počet čtyř vstupenek.

Spoustu fanoušků nejspíš dopředu odradila slabá šance na získání lístků. Z těch, co o ně žádali, byl uspokojen přibližně každý čtvrtý. Jedinou možností, jak se ke vstupence ještě nyní legálně dostat, je web www.czechindustry.cz. Na něm jsou k mání lístky od 7400 korun.

"Ke všemu jsou Němci velcí fanoušci. Mnozí určitě pojedou do Prahy bez lístku a využijí překupníků," předpokládá Koller. "Trochu se bojím, aby to nebylo jako při posledním pražském zápase s Holandskem, při kterém měl díky překupníkům hodně velkou podporu i soupeř," připomíná Baroš zápas minulé kvalifikace o mistrovství světa.

Fotbalový Svaz ve spolupráci s policií chystá proti překupníkům opatření. "Po zkušenostech s Holandskem snad lidé odpovědní za prodej vstupenek dokázali najít způsob, jak kupčení zabránit," věří brankář Petr Čech.

Zda je to oprávněná víra, ukáže sobotní praxe. I tenhle problém by zřejmě eliminoval větší stadion.

Autor:

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Jarní část začne 9. února. Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch, Peter Olayinka Jean-David BeauguelMichael Krmenčík, Lukáš Masopust, David Moberg Karlsson, Petr Ševčík

Nejčtenější

Zmrhal, svědek renesance Slavie. Před lety na něj lili pivo, teď slaví

Slávistický záložník Jaromír Zmrhal slaví gól v utkání Evropské ligy proti...

Pamatuje těžké časy, kdy Slavia bojovala o udržení v české lize. Ve čtvrtek záložník Jaromír Zmrhal...

Evropo, nejsme slabí. České týmy předvedly v pohárech ojedinělý počin

Slávistický obránce Vladimír Coufal napřahuje ke střele, petrohradský Šatov se...

VIDEO Šestnáct let trvalo, než české kluby ve fotbalových pohárech slavily tři výhry v jednom týdnu.

Tři výhry a Česku vyletěl koeficient, dvě místa v LM může jistit i remíza

Plzeňští fotbalisté zleva Hruška, Hořava, Kopic, Petržela, Limberský a Hejda...

Ještě na začátku listopadu to měl český fotbal v pohárové Evropě nahnuté. Sbíral málo bodů do...

Příbram - Sparta 1:1, hosté bez života, domácí v závěru trefili tyč

Martin Nový z Příbrami (vlevo) a Alexandru Chipciu ze Sparty v souboji o míč.

Sparťanští fotbalisté zase nevyhráli, už počtvrté za sebou. V závěrečném ligovém utkání podzimu se...

Unikát Hübschman: znovu zažil český pohárový týden snů a je jako Nedvěd

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Odehrál zápas, který se zapsal do historie. Byl významný z pohledu jeho osobní bilance a znamenal...

Další z rubriky

Antihvězda na trůnu. Modrič se stal „vůdcem“ fotbalové revoluce

Luka Modrič se Zlatým míčem.

Možná se nečekalo, že to bude trvat jedenáct let, ale bylo jasné, že jednou ta chvíle přijde....

Kde máte Modriče? Nebo Ronalda s Messim? Bizarní tipy ve Zlatém míči

Luka Modrič se svou rodinou poté, co převzal Zlatý míč za rok 2018.

Albert Stanislas Koumbobacko je rozhlasový reportér ze Středoafrické republiky. Pro něj je...

Lavička skončil u jedenadvacítky, k ní jde Krejčí. Sionko manažerem áčka

Vítězslav Lavička coby trenér české jedenadvacítky

Fotbalová reprezentace do 21 let má nového trenéra. Vítězslava Lavičku po neúspěšné kvalifikaci o...

Najdete na iDNES.cz