Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Národní stadion potřebujeme, řekl šéf fotbalového svazu Hašek čtenářům

Ivan Hašek | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

29 2009
Myšlenka národního fotbalového stadionu není mrtvá. "Je zcela evidentní, abychom měli stadion pro víc jak třicet tisíc diváků. Určitá jednání probíhají," řekl předseda fotbalového svazu Ivan Hašek v on-line rozhovoru iDNES.cz.

Česko má dva stadiony, na které se vejde dvacet tisíc diváků, ostatní mají kapacitu hlediště nižší.

"Stadion by měl být víceúčelový. Určitá jednání probíhají především se zahraničními investory. V současné době není v silách svazu takový projekt samostatně zainvestovat," přiznal Hašek čtenářům.

Odpovědi Ivana Haška čtěte zde

K on-line rozhovoru usedl ve čtvrtek před polednem. Hašek českému fotbalu šéfuje přesně sto dvacet čtyři dní. A velkou část své dosavadní vlády spojil i s funkcí trenéra národního mužstva. Koučem však není už dva týdny.

"Myslím si, že dělat předsedu a zároveň trenéra by dlouhodobě nebylo možné," poznamenal Hašek. I během on-line rozhovoru musel řešit spoustu věcí, který s výkonem funkce svazového předsedy souvisí.

"Něco se povedlo víc, něco méně. Ale samozřejmě neustále pracujeme na tom, aby to bylo lepší. Ale víme, že neuspokojíme všechny hned," reagoval na dotaz, jak by hodnotil období od 27. června, kdy byl drtivou většinou delegátů valné hromady zvolen předsedou.

O deset dní později se stal dočasným koučem české reprezentace. Po marném boji v kvalifikaci o mistrovství světa 2010 jako kouč skončil a za svého nástupce u národního týmu vybral Michala Bílka.

Bílkovým prvním úkolem je postup na mistrovství Evropy 2012, které pořádají Polsko s Ukrajinou. "Samozřejmě si dáváme ty nejvyšší cíle, ale pro nás je především důležité, aby reprezentační tým byl schopný konkurovat ostatním soupeřům. A měl vrchol v roce 2014 na mistrovství světa v Brazílii," řekl Hašek.

Naopak nejbližším programem národního mužstva je turnaj ve Spojených arabských emirátech, kam fotbalisté vyrazí 13. listopadu. V nominaci nejspíš nebude zraněný útočník Milan Baroš, zdravotní potíže trápí i Tomáše Rosického. Jak on je na tom?

"Když jsem s Tomášem v minulých dnech mluvil, měl silně nakopnuté lýtko, což je bolestivé, ale snad to nemá na dlouho," prozradil Hašek.

Jeden ze čtenářů by v týmu viděl Petra Švancaru. A Hašek v odpovědi překvapil. "I já jsem o něm uvažoval, všichni hráči mají do národního mužstva dveře otevřené. I Petr Švancara," reagoval. "Myslím si, že Petr je přesně typ hráče, kterého náš fotbal potřebuje. Je to hráč, na kterého lidí chodí. Navíc je velmi efektivní."

A pokud by nový kouč Bílek dvaatřicetiletému útočníkovi ze Slovácka šanci dal, může se Švancara dočkat zápasu i před svými klubovými fanoušky. "V příštím kvalifikačním cyklu bychom rádi jedno utkání odehráli v Uherském Hradišti," podotkl Hašek.

Co ještě Hašek v on-line rozhovoru řekl?

Chce se sejít s italským trenérem českého původu Zdeňkem Zemanem. "Rád bych jeho zkušeností využil pro náš fotbal."

Pokud by mohl vrátit čas, Jana Kollera by na kvalifikaci na Slovensku nominoval stejně. "Když jsem ho viděl na tréninku i v zápasech ruské ligy, měl výbornou formu."

A také prozradil, že ve fotbale podporuje zavedení videorozhodčího. "Ale ještě nenazrála doba, kdy UEFA a FIFA to schválí. Já osobně si myslím, že by video fotbalu prospělo, technika se neuvěřitelně vyvíjí."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze