Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Národní mužstvo potřebuje Haška, říká kandidát na šéfa fotbalu Vinš

Luděk Vinš, kandidát na předsedu fotbalového svazu | foto: ČTK

8 2009
Jeho tým vrávorá nad sestupovou propastí a on chce očistit český fotbal. "Určitě mi ten fakt někdo vpálí do očí a nedej bože, aby Viktorka spadla do druhé ligy. Přesto jsem přesvědčený, že nenabízím špatnou cestu," říká Luděk Vinš, šéf žižkovského klubu.

Kdo je Luděk Vinš

Prezident Viktorie Žižkov a sedmačtyřicetiletý pražský podnikatel. Vyrůstal v Karlíně, fandil fotbalové Spartě a hrál basketbal. Vystudoval ČVUT, od roku 1992 podniká. Kromě jiného nyní řídí Strojexport, Palác Fénix, PublicCom, Hotel Čechie. Před čtyřmi lety neúspěšně kandidoval na šéfa golfové federace. Neuškodí mu teď, že na Žižkově pracoval Ivan Horník, černá postava z korupční aféry? "Kdybych v té době Viktorce šéfoval, tak nekandiduju. Dnes je klub očištěn," tvrdí Vinš.

V úterý jako první oznámil, že bude 27. června kandidovat na šéfa svazu. Dokonce tvrdí, že má ve fotbalovém hnutí takovou podporu, že by mohl přihlášku do voleb podat okamžitě.

Být předsedou svazu dnes, co byste udělal s reprezentací, která  je v kvalifikační bídě?
Postavil bych se za názor, aby byl celý realizační tým odvolán. Důvodem číslo jedna by byly sportovní neúspěchy.

A důvodem číslo dvě flám po prohrané kvalifikaci se Slovenskem?
Pokud se ty informace zakládají na pravdě, jsem pro exemplární tresty. Vyřadit provinilce dočasně nebo i natrvalo z reprezentace. Ale na druhou stranu se musí říct, že nad hráči není pevná, razantní ruka. Jsou mladí, zajištění, proto jim stačí dát trochu volnosti a oni těm svodům podlehnou.

Má vůbec česká reprezentace zdravé jádro?
Dovolím si tvrdit, že ano. Po určitých a nekompromisních zásazích.

Co by chtěl prosadit po volbách

Vytvořit funkci ředitele reprezentace, který by byl zodpovědný za koncepci či výběr trenérů od mládeže po A tým. "Ideálem je Ivan Hašek, který by národní tým mohl i trénovat."
Ušetřit na svazu: "Je zbytečné mít 50 zaměstnanců."
Vytvořit funkci finančního ředitele či status fotbalového ombudsmana.
Vrátit policii na stadiony: "Je to nezbytné. Česká šoková terapie se nepovedla."
Upravit stanovy tak, aby při volbách nevznikaly patové situace.
Částečnou autonomii profesionálních soutěží, nikoli však odtržení od svazu.
Do mládežnického fotbalu dávat 30 milionů ročně: "Tuto sumu mohu garantovat z firem, s nimiž nyní spolupracuji."
Víc českého fotbalu v televizi, možná vznik Ligového poháru, zápasů Čechy – Morava nebo vytvoření reprezentace B.

Je současné vedení svazu slabé?
Je slabé, roztříštěné, bezkoncepční. Uvnitř svazu cítím spíš nesváry a aroganci. A taky kvůli tomu je fotbal  pošpiněný a leží v bahně.

Máte vy pevnou ruku? Jsou slyšet hlasy, že český fotbal potřebuje do čela diktátora.
Nenazval bych se diktátorem, ale od roku 1992 podnikám, vedu několik společnosti, mám spoustu podřízených a velkou zodpovědnost za peníze své i akcionářů. Proto se některá moje rozhodnutí mohou jevit jako velmi tvrdá až diktátorská. Kompromisy se dělají složitě.

Už v listopadu jste tvrdil, že jediný kandidát na pozici reprezentačního trenéra je Ivan Hašek. Byl jste za ním i v Dubaji. Platí to pořád?
Ivan je pro mě synonymem pro funkci ředitel reprezentace, kterou nově navrhuju. Má zkušenosti, kredit, patřičný respekt u veřejnosti i u hráčů. Jako šéf by měl pod sebou všechny národní týmy a mohl by být hlavním trenérem u áčka. Ale připouštím, že to není podmínkou.

Když ne Hašek, jakou máte pro národní tým variantu B?
Ačkoli striktně nesouhlasím s tím, aby reprezentační trenér vedl zároveň klub, v této rozhárané době bych udělal výjimku. Preferoval bych Karla Jarolíma ze Slavie.

Ivan Hašek se zatím nevyjádřil. Nakonec může ve volbách kandidovat proti vám.
Fotbalové hnutí je napnuté jako struna, takže je nejvyšší čas, aby řekl, co udělá. Všichni čekají na Haškovo rozhodnutí, což je klíčový moment. Já mu svou vizi představil. Sám bych si vzal na starosti manažerskou práci, on sportovní. Přijde mi to logické.

Autor:


Grafton Recruitment Praha
TEAM LEADER DEVELOPERŮ

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 70 000 - 90 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze