Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Národní fotbalový stadion? Idea žije

4 2003
Praha - Sto tisíc lidí chce na vlastní oči vidět kvalifikační duel fotbalistů s Nizozemskem příští středu v Praze. Touha se splní jen pětině. Chybí tu Národní fotbalový stadion? Na ligová utkání však chodí v průměru okolo pěti tisíc diváků. Vyplatí se miliardová stavba?

"Asi jsme propásli dobu, kdy se o tom mělo silně uvažovat," míní reprezentační kouč Karel Brückner. "Raději bych viděl útulné tréninkové středisko na soustředění."

Ideu Národního fotbalového stadionu probudil bývalý svazový boss Chvalovský po stříbrném úspěchu na Euru 1996. Společně s Rakušany na něm chtěl uspořádat i mistrovství Evropy. Plány stadionu přežily i krach "rakouskouherského" spojenectví.

Už před čtyřmi lety existoval projekt Sportovního a kulturně-společenského centra, které mělo vyrůst nákladem 4,2 miliardy korun s patnáctiletou návratností uvnitř strahovského spartakiádního stadionu.

Na stejném místě však zahájí v září provoz tréninkové centrum Sparty, postavené v úsporném režimu za 240 milionů korun...

"Národní fotbalový stadion? Nadále na něm intenzivně pracujeme," říká přesto předseda fotbalového svazu Jan Obst.

Pozornost se přesunula o pár metrů západně, k rekonstrukci stadionu Evžena Rošického, kde nyní hostuje Slavia nebo atletický mítink Praga Academica. Před lety tuto variantu doporučovalo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

"Podali jsme na pražský magistrát žádost na pronájem pozemků, v říjnu by se jí měla zabývat městská rada," vysvětluje Obst. Souběžně jedná s majitelem stadionu - Českým svazem tělesné výchovy a možnými investory. A stále má před sebou složitý koloběh dalších úřednických obstrukcí.

"Věříme, že obrovský zájem o utkání s Nizozemskem dá našim snahám čerstvý impulz," dodává Obst.

Plány? Stadion pro 50 000 diváků, který by splňoval kritéria evropské federace UEFA nejvyšší, tzv. pětihvězdičkové kategorie. Což by mohlo přivést do Prahy třeba i finále Ligy mistrů. Hrubý odhad? Náklady pět až šest miliard.

Doba stavby dva až tři roky. To je ideál, ale připomeňme, jaké komplikace léta sužují stavbu hokejové arény.

Svazové touhy podporuje Jan Kinda, ředitel STES, svazové marketingové firmy.
Naopak šéf Sparty a reprezentace Vlastimil Košťál se diví: "Do toho by šel jen blázen. Vždyť takový stadion se zaplní jednou do roka."

Podruhé možná, když Sparta v Lize mistrů přivítá Real Madrid. A co si myslí hráči? "Až bude chodit na ligu aspoň dvacet tisíc fanoušků, pak můžou chtít takový stadion," říká Jiří Štajner, útočník německého Hannoveru.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze