Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Národní fotbalový stadion bude na Letné

Sparta, stadion - Odklízené hřiště Sparty při ligovém zápase se Slováckem. | foto: Michal SváčekMF DNES

17 2006
Praha - Národní fotbalový stadion, který bude moderním sídlem české reprezentace, vyroste proti původním předpokladům na Letné na místě dnešního stánku Sparty. Oznámil to první místopředseda fotbalového svazu Vlastimil Košťál po středečním jednání s premiérem Jiřím Paroubkem. Nová aréna, která má vyhovovat evropským parametrům, bude mít kapacitu 35 000 diváků.

Paroubek s Košťálem o obsahu své schůzky informovali novináře přímo na Úřadu vlády.

"Zkoumali jsme podmínky pro výstavbu na Praze třináct, devět i na Strahově, ale nakonec se jako nejvhodnější ukázala varianta na Praze 7, v místech, kde je areál Sparty," řekl Vlastimil Košťál, který je z titulu své fotbalové funkce pověřen vést jednání o výstavbě národního stadionu.

Tento nový stánek by měl být hotov v roce 2010. Na dotaz, jestli se bude otevírat na jaře, v létě či na podzim, Košťál reagoval: "To teď nemůžu říct, nejsem v odhadech tak přesný, jako pan Leška."

Čímž udělal narážku na věčné sliby slávistického šéfa Vladimíra Leška ohledně nového stadionu Slavie. Ten totiž 15. prosince 2003 vyhlásil, že v pražském Edenu bude nový stadion Slavie otevřen utkáním 19. října 2005 v 17.40.

"Je možné, že se jedno číslo změní, ten čas výkopu," dodal tehdy Leška. Dnes je na místě někdejšího slávistického stadionu zarůstající rumiště...

komise sudích a delegátů končí - ZDE

Výstavba národního stadionu přijde na 2,5 až 3 miliardy korun. Miliardu přislíbil ze státního rozpočtu premiér Paroubek, zbylé finance musí zajistit fotbalový svaz ze soukromých zdrojů.

Odhadovaná cena je stejná jako u původně plánovaného padesátitisícového stadionu. "Kapacita je skromnější, ale cena zůstala stejná především kvůli plánovanému mobilnímu zastřešení," vysvětlil Košťál.

Otázka, zda se po případné změně osoby premiéra po volbách nebude o národním stadionu jednat nanovo, Paroubka z míry nevyvedla.

"Vzhledem k tomu, že výstavbu takového stadionu podle průzkumů podporuje osmasedmdesát procent našich občanů, jsem přesvědčen, že tato podpora jde i napříč politickým spektrem," poznamenal Paroubek. "Národní stadion je ctí každého národa a Česko by nemělo být výjimkou."

Poté Paroubek ještě dodal: "A jistě sledujete průzkumy veřejného mínění. Tak víte, že mám naději, že za tři týdny tady budu stát taky."

Jisté zatím je, že národní stadion bude stát částečně na místě, kde je dnešní sparťanský, a částečně bude zasahovat na další plochu v areálu.

"Jde o projekt, při němž nelze mluvit o rekonstrukci stávajícího stadionu," naznačil Košťál, že dnešní stadion Sparty a zároveň pomník někdejšího sparťanského diktátora Petra Macha bude srovnán se zemí.

Bývalý šéf letenského klubu Mach stadion v první polovině devadesátých let přestavěl bez stavebního povolení.

"Se Spartou je fotbalový svaz předběžně dohodnutý. Ještě příští soutěžní ročník by sparťané hráli na Letné a potom by se na přechodnou dobu přestěhovali na Strahov."

Na strahovský stadion by tak fotbaloví příznivci nějaký čas chodili na zápasy dvou nejpopulárnějších českých klubů, protože tam už je několik let v podnájmu Slavia.

Na národním stadionu by samozřejmě mělo hrát české národní mužstvo, domovské právo tam budou mít také sparťané. Zda se tam budou odbývat zápasy dalších klubů, to je podle Košťála záležitostí dalších jednání a dohod.

Premiér Paroubek však dobu optimisticky předběhl: "Národní stadion by měl sloužit nejen reprezentaci, ale měly by se na něm hrát mezinárodní zápasy pražských i mimopražských mužstev a samozřejmě liga." Přičemž těmi mezinárodními zápasy měl na mysli duely evropských pohárů.

Pětatřicetitisícová kapacita však neumožňuje přidělení finálových zápasů Ligy mistrů či Poháru UEFA, o čemž se při původně plánovaném stánku pro padesát tisíc lidí mluvilo.

"Řekl bych, že jsme se moudře uskrovnili. Účely, pro něž bude vybudován, i stadion s nižší kapacitou splní, jeho využitelnost je zaručena. Navíc jedno evropské finále jednou za čas není pro český fotbal to rozhodující. Nemělo by žádný smysl vystavět nefunkční kolos," objasnil Košťál.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze