Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Náhradníci roli berou a čekají na šanci

16 2006
Westerburg, Kolín nad Rýnem - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Až se dnes v podvečer rozhlédnou po nádherné aréně v Kolíně nad Rýnem, řeknou si: "Tak tady si taky nezahraju." Kdo? Fotbalisté, kteří v českém mužstvu na mistrovství světa mají předem danou roli náhradníka. "My ji bereme, stejně jsme součástí týmu," tvrdí obránce Radoslav Kováč.

Podívejte se na video

"V klubu bych to nesl těžce, ale v reprezentaci je to něco úplně jiného," poznamenává Kováč, který hraje za Spartak Moskva.

"Tak to prostě je. A myslím, že je to v pořádku," říká smířeně Jaromír Blažek, jeden ze dvou náhradních gólmanů.

"Snažím si to tady užít, jsem přece na mistrovství světa," poznamenává jeho parťák Antonín Kinský. "U nás je kvalitních gólmanů hodně a já jsem moc rád, že jsem se mezi tři vyvolené dostal."

Oba dělají náhradníka Petru Čechovi, nejlepšímu gólmanovi světa, který je o jednu fotbalovou generaci mladší než oni. "Naším úkolem je Čechína dobře připravit, pomáhat mu," říká Kinský.

"Petr ví, co potřebuje a my se musíme přizpůsobit," doplňuje Blažek.

Tahle trojka to spolu táhne už tři roky, byli společně na posledním mistrovství Evropy v Portugalsku a teď jsou na šampionátu v Německu.

Neuvažovali, že pozvánku odmítnou, když vědí, že si nezachytají?

"Ne, vůbec. Portugalsko bylo nádherné, takže jsem se moc těšil i sem. Je to pro mě čest," tvrdí Kinský z ruského Saturnu Ramenskoje.

"Nároďák je pro mě vždycky relax, zvlášť po mizerné sezoně se Spartou," podotýká Blažek.

Oba se připravují stejně jako Čech, možná trénují ještě víc. "Když jsem v klubu a chytám zápasy, tak tolik netrénuju a mám víc odpočinku," poznamenává Kinský.

Všichni tři gólmani absolvují taktickou přípravu, před zápasem jdou na rozcvičku a když se začne, Čech se postaví do branky a Blažek s Kinským si sednou na lavičku. "Necítím se tak odstrčený," ujišťuje Kinský.

A čekají na šanci, stejně jako další náhradníci do pole. Ta může přijít v případě zranění či trestu. Před soubojem s Ghanou jsou hned čtyři muži základní sestavy ve žlutém ohrožení: Grygera, Rozehnal, Rosický a Lokvenc.

"Kdyby se nedej bože něco stalo, tak si myslím, že jsme připraveni dobře," říká Radoslav Kováč, náhradník na stopera. "Ale jinak nemá cenu cokoli měnit, když kluci hráli dobře."

Nebo je tu další možnost, jak se náhradníci mohou dostat do hry.

Pokud v sobotu český tým porazí Ghanu, s největší pravděpodobností si zajistí postup do osmifinále. V závěrečném zápase základní skupiny proti Itálii by tak kouč mohl některé opory šetřit, jako to udělal v Portugalsku.

"Budeme chtít skupinu vyhrát, kvůli sebevědomí, kvůli image. Šance, abych chytal, je tedy malá, ale budu určitě připravený," přemítal Blažek, který na Euru 2004 odchytal vítězný zápas proti Německu.

"Kdybych tam šel, tak bych se s tím vyrovnal dobře. O mně se ví, že jsem flegmatik, nervy bych neměl. To vy novináři byste se spíš nervovali," pronesl Kinský s úsměvem.Najdete na iDNES.czmobilní verze