Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nad čtyřmi Čechy se vznáší žlutá hrozba

Tomáš Rosický - Tomáš Rosický dal Američanům dva góly a po vítězství 3:0 byl vyhlášen Mužem zápasu. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

15 2006
Westerburg - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Pro čtyři fotbalisty české základní sestavy by v sobotu proti Ghaně mělo platit jedno přikázání: dávat si pozor na žluté karty. "Nemůžu se krotit. Jde o postup ze skupiny. Když vyhrajeme, jsme tam," říká však jasně stoper David Rozehnal, jeden ze čtyř ohrožených.

Pokud fotbalista na mistrovství světa nasbírá dvě žluté karty, v příštím zápase nesmí hrát.

Pokud by však Češi zvítězili a zajistili si postup, absence opor v posledním zápase základní skupiny proti Itálii by mrzet nemusela. Alespoň by do osmifinále šli s čistým štítem.

A těm, kteří skupinu přežijí s jednou žlutou kartou, se pro vyřazovací boje maže.

Kromě Rozehnala se žlutá hrozba vznáší ještě nad Rosickým, Grygerovi a Lokvencovi. Ti všichni byli napomínáni v úvodním zápasu na šampionátu proti Spojeným státům.

"Moje karta byla úplně zbytečná," říká Tomáš Rosický, nejlepší muž zápasu. Dostal ji za to, že soupeři znemožnil rychlou rozehrávku volného kopu. "Fauloval jsem a než jsem odběhl, tak to do mě napálil. Přitom rozhodčí nepískal špatně."

Za nedisciplinovanost dostal kartu také Zdeněk Grygera. Paraguayský sudí přerušil hru a on dál pokračoval v akci.

"Ze soubojů se uhnout nedá, ale na tu disciplínu bychom si pozor dát měli," poznamenal Grygera. "Mrzí mě to, ale už se to nedá vrátit."

Lokvenc zase po odpískání posunul o metr míč. "Byla hodně přísná," podotkl.

Jen Rozehnal by napomínán za faul. "Ten hráč si do mě naběhl. Faul to byl, ale ne na žlutou."

Češi proti USA doplatili na přísný trend rozhodčích, resp. úzkostlivost paraguayského sudího Amarilly. 

"Paní Damková by ten zápas odřídili bez karet a stejně dobře," podotkl trenér Karel Brückner. "Upozorňoval jsem na to, že tady budou rozhodčí přísnější."

Češi patří všeobecně k nejméně napomínaným mužstvům, v deseti zápasech kvalifikace a dvou barážových dostali průměrně jednu na utkání.

"Tady nechtějí fauly ani nesportovní chování. Musíme se držet," nabádá Pavel Nedvěd.

Trend rozhodčích je nečitelný

Problém je však v tom, že každý rozhodčí píská jinak. "Za co dostal kartu Rosa, jiným prošlo," namítl Grygera.

"Nelíbí se mi, že ten trend je nečitelný. V podstatě před žádným zápasem nevíte, co od nich máte čekat. Když jsou dva stejné zákroky ve dvou jiných zápasech, většinou se v jejich posouzení rozhodčí neshodnou," všiml si kapitán Tomáš Galásek.

"Proto je složitější domlouvat se na nějakých věcech před zápasem. Přitom tyhle věci určitě nejsou maličkostí," podotkl Galásek.

"Jsou zápasy, kdy to rozhodčí pustí. Ale pak ti z Jižní Ameriky nebo Asiaté jsou zase úzkostliví a my na to doplatili," dodal Lokvenc.

Po Amarillovi z Paraguaye bude druhý zápas českého týmu na šampionátu proti Ghaně řídit Elizindo z Argentiny.Najdete na iDNES.czmobilní verze