Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na zápisné už jsem dědek, říká kouč Komňacký před reprezentační misí

František Komňacký - Trenér František Komňacký (vpravo) prožil s fotbalisty Jablonce psychicky náročnou sezonu. | foto: Bořivoj Černý

11 2009
Poprvé v trenérské kariéře opustí v rozehrané soutěži na čas každodenní práci v klubu. Zkušený kouč Jablonce František Komňacký se premiérově zapojí do přípravy české fotbalové reprezentace jako asistent trenéra Michala Bílka před turnajem ve Spojených arabských emirátech.

"To je fakt, takovou zkušenost nemám. Ale vím, že se můžu na lidi tady v klubu spolehnout. I když budu daleko," tvrdí Komňacký, jenž oslaví 58. narozeniny v neděli v Asii.

V lize vrcholí příprava na důležitý konec podzimu, budete s jabloneckým asistentem Weberem denně v kontaktu?
Náplň tréninků bude stejná, není třeba být v kontaktu každý den, to by asi navíc bylo dost drahé... Tak obden spolu vyhodnotíme, co je nového, jak vypadá zdravotní stav a tak.

Už jste mluvili s trenérem Bílkem o vašich úkolech v reprezentaci?
Úplně detailně ne, ale předpokládám, že vzhledem ke svým zkušenostem a věku bych možná měl plnit roli jakéhosi poradce třeba ohledně taktiky. A při samotném zápase budu sledovat dění na hřišti z trošku jiného pohledu, abychom spolu mohli komunikovat během utkání a reagovat na jeho vývoj. Přece jen nebudu až tak vtažený do toho zápasu jako hlavní trenér, a ten pohled je pak jiný.

Jak jste se podílel na nominaci na mezinárodní turnaj ve Spojených arabských emirátech?
Seděli jsme nad ní čtyři, kromě Michala Bílka ještě další asistent Klusáček a trenér jednadvacítky Dovalil. Byla to kolektivní práce, řešili jsme třeba, koho z mladých vezmeme už do áčka a koho raději necháme v týmu do 21 let pro úspěch v kvalifikaci v Severním Irsku. Zásadní slovo ale měl hlavní kouč, ode mě konkrétně chtěl slyšet názory na hráče z ligy, od nás z Jablonce nebo ještě z Ostravy, kde jsem je vedl.

Z úspěšného jabloneckého celku není v užší nominaci nikdo, jen mezi náhradníky se objevil Jarolím. Kdy se to změní?
Až budou hráči podávat nadstandardní výkony, tak si to zaslouží, ale nikoho tam za každou cenu prosazovat nebudu. Do budoucna se ale dá uvažovat vzhledem k podzimním výkonům třeba o Vošahlíkovi, Huberovi a pořád je ve hře i Lafata, i když se mu střelecky nedaří. A do jednadvacítky se teď čerstvě dostal Kovařík.

U reprezentace máte premiéru, čeká vás nějaké zápisné?
V osmapadesáti letech bych řekl, že už jsem na zápisné přece jen dědek. Věřím, že ke mně budou lidé okolo národního týmu shovívaví.

Už jste někdy byl ve Spojených arabských emirátech nebo v jejich okolí?
Ne, ale shodou okolností jsem neprozřetelně slíbil mojí paní, že když budeme mít po podzimu 23 bodů, tak pojedeme jako vloni jablonecký šéf pan Pelta o Vánocích také do Mexika. Ty body se nám povedly, ale manželka v průběhu té prasečí chřipky místo změnila s tím, že vyrazíme právě do Asie. Teď tedy Emiráty okouknu a pak si tam užijeme dovolenou...Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ MANAŽER - STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze