Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na Ukrajině má jistotu pořádání Eura 2012 zatím jen Kyjev

13 2009
Jediné ukrajinské město - metropole Kyjev - má jistotu, že bude hostit zápasy fotbalového mistrovství Evropy v roce 2012. Výkonný výbor UEFA na dnešním zasedání v Bukurešti oznámil, že o zbylých třech dějištích na Ukrajině rozhodne až 30. listopadu. Naopak sestava polských pořadatelských měst je kompletní - Varšava, Poznaň, Vratislav a Gdaňsk.

Zástupci UEFA odložili konečnou volbu kvůli přetrvávajícím problémům na Ukrajině.

"Existují tu stále problémy, které musí být vyřešeny. Jedná se především o značné komplikace v infrastruktuře," oznámil šéf UEFA Michel Platini. Podle jeho slov se počítá se Lvovem, Doněckem a Charkovem, na definitivu si ale tato trojice bude muset ještě půl roku počkat.

Ze souboje o zorganizování šampionátu vypadla dvě jihopolská města Krakov a Chorzów, na Ukrajině se v podobné situaci ocitly Dněpropetrovsk a Oděsa.

Zatím není ani jisté, zda bude finálový zápas přidělen Kyjevu, jak bylo
plánováno. "Splňuje kritéria UEFA pro zápasy až do semifinálové fáze.
Finále se zde bude konat ale pouze v případě, že budou do 30. listopadu
splněny specifické podmínky na stadionu, infrastruktury letiště, místní
dopravy a ubytování. Jinak to bude Varšava," upozornil Platini.

Na Ukrajinu těžce doléhá ekonomická krize. Přestože je výstavba stadionů jednou z vládních priorit, příprava potřebných hotelů a dalších zařízení za časovým rozvrhem zaostává.

V úvahu přišel také plán, že by se zápasů ME zhostila šestice polských měst a jen dvě ukrajinská, o čemž nechtěla ukrajinská strana ani slyšet. Platini však nyní naznačil, že by se nakonec mohl šampionát odehrát ve čtyřech polských a dvou nejlépe připravených ukrajinských městech.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze