Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na tribuně Boleslavi kvetly trojlístky

Salpigidis z Panathinaikosu slaví vítězný gól v Mladé Boleslavi. | foto: Michal ŠulaMF DNES

3 2006
Mladá Boleslav - Na promrzlé tribuně v Mladé Boleslavi včera vykvetly zelené trojlístky. "Trifilara, olé!" provolával spokojený tlouštík v zelené bundě řeckého fotbalového klubu Panathinaikos Atény. Na jeho hrudi se vypínal pečlivě vyšitý symbol trojlístku a "Trifilara" je jeho řecký zbožštělý název.

Stodvacetikilový kolos, který právě s dalšími téměř třemi stovkami Řeků oslavoval skokem na ochranný plot jedinou trefu v utkání v podání aténského kanonýra Salpigidise, se jmenoval Stratos.

"Zimní bundu jsem vytáhl z šatníku po hodně dlouhé době," přiznal.

Když před čtyřmi dny opouštěl rodný ostrov Kréta, teploměr ukazoval příjemných 19 stupňů Celsia. Úterní přílet fanouškovským speciálem za utkáním Poháru UEFA na pražské letiště tak pro něj byl velkým šokem.

"Takovou zimu jsem při fotbale ještě nezažil," svěřil se zarytý fanoušek Panathinaikosu. "A to jsem s klubem navštívil i norský Trondheim, nejsevernější stadion, na kterém se pravidelně hrají evropské soutěže," vyprávěl.

Výletu do Česka však nelitoval. Přestože Řekové nastoupili v sestavě s náhradníky a spíš se viděli v nedělním derby s ligovým lídrem Olympiakosem Pireus, vyhráli v Mladé Boleslavi 1:0. "Jo, jo. Pireus. Město už teď tím zápasem pořádně žije. Je to pro nás vrchol sezony," tvrdil.

Také proto většina fanoušků řeckého klubu zůstala doma a ti, kteří do Mladé Boleslavi přece jen dorazili, místo oslavy pohárového vítězství burcovali hned po skončení zápasu své hráče proti nesmiřitelnému městskému rivalovi.

Sympatický Stratos je synonymem obrovské lásky k aténskému klubu. Z řeckého ostrova Kréta musí i na domácí zápasy milovaného týmu cestovat letadlem. Přesto žádný nevynechá.

Na včerejší duel dorazil i Alexandros ze Soluně, který je na rozdíl od Stratose na české mrazy zvyklý.

V Česku si už před lety našel manželku, usadil se v Praze. Z jeho mluvy byste nepoznali, jestli je Řek, nebo Pražák. Při zápase v Mladé Boleslavi se změnil v průvodce desítky obchodních přátel z rodné země. "Nejsem fanouškem Panathinaikosu, ale každý zápas řeckých týmů je pro mě tak velkým zážitkem, že si ho prostě nemůžu nechat ujít," vysvětlovat Alexandros v zelené čepici.Najdete na iDNES.czmobilní verze