Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Byl míč v bráně, nebo ještě ne? Na Euru to pohlídá Jestřábí oko

První využití brankové technologie GoalControl sledovali fanoušci v utkání MS 2014 mezi Francií a Hondurasem. | foto: Reuters

20 2016
Nestane se, aby na fotbalovém mistrovství Evropy ve Francii míč přešel brankovou čáru a sudí si toho nevšimli. A nebo uznali gól, ačkoliv míč celým objemem v bráně nebyl. Na blížícím se Euru pomůže rozhodčím branková technologie.

Už také Evropská fotbalová unie (UEFA) do svých soutěžích zařadila moderní technologie. Rozhodl o tom před časem její výkonný výbor, novinkou je, že vybral už osvědčený systém, nejvíc využívaný a známý z tenisu.

Jestřábí oko je jedním ze čtyř ověřených systémů, které pro fotbal schválila Mezinárodní fotbalová federace (FIFA).

Branková technologie byla poprvé používána na světovém šampionátu 2014 v Brazílii, šlo o německý systém GoalControl se 14 vysokorychlostními kamerami.

Jestřábí oko pracuje na podobném principu, zavedli ho v nejbohatší klubové soutěži světa v Premier League, poté se přidaly nejvyšší soutěže v Itálii, v Německu a na loňském šampionátu žen v Kanadě.

Nyní následuje Euro ve Francii. Kamery budou nainstalovány na brány na všech deseti stadionech. Každou bránu sleduje sedm kamer. Jestli míč přešel čáru celým objemem systém odhalí během vteřiny, rozhodčí se to dozví díky speciálním hodinkám.

UEFA na každý zápas zároveň deleguje i brankové rozhodčí, kteří tak nyní budou mít za úkol sledovat především dění v pokutovém území a být tak víc nápomocni hlavnímu sudímu.

„Společně by to mělo fungovat perfektně. Brankoví rozhodčí a technologie se navzájem budou skvěle doplňovat. Víc zaměří na pokutové území a budou nápomocni hlavnímu k veškerému dění. Pokutové území je přece nejzásadnější část hřiště,“ poznamenal šéf rozhodčích UEFA Pierluigi Collina.

Technologie Jestřábího oka pohlídá rovněž už srpnový Superpohár v Trondheimu, od příští sezony ji budou mít zápasy vyřazovací fáze Ligy mistrů. Další rok by na řadu měla přijít i Evropská liga.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze