Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na královský pobyt si už fotbalisté vydělali

Penha Longa, přechodný domov fotbalistů - Hotel Penha Longa nedaleko Lisabonu bude přechodným domovem českých fotbalistů na mistrovství Evropy, které se uskuteční v červnu a červenci 2004 v Portugalsku. | foto: Ladislav JosefČTK

1 2003
Praha - Královského pohodlí ve vyhlédnutém hotelovém komplexu Penha Longa poblíž Lisabonu se čeští fotbaloví reprezentanti vzdát nehodlají. I přesto, že v základní skupině mistrovství Evropy sehrají proti původním předpokladům pouze jeden zápas v Lisabonu. Za dalšími dvěma musí cestovat na portugalský sever do Aveira, která leží sedmdesát kilometrů jižně od Porta.

"Z původně vybraného hotelu Penha Longa je to do Aveira dvě hodiny autobusem, což není nic k nevydržení. A s tím je samozřejmě srozuměn i trenér Brückner," říká generální sekretář fotbalového svazu Petr Fousek.

Jistou roli v tom, že Češi nedlouho po losu přestali uvažovat o přesunutí svého hlavního stanu na sever Portugalska, sehrála i výměna zápasů v D skupině.

"První utkání s Lotyšskem jsme měli hrát v Portu večer ve tři čtvrtě na devět, zatímco na zápas  Holandska s Německem vyšlo Aveiro večer od šesti. Pořadatelé šampionátu tato utkání vyměnili, protože v POrtu je větší stadion a zápas Nizozemska s Německem je mnohem atraktivnější a mnohem lépe využitelný komerčně," vysvětluje Fousek.

Češi tak až do Porta muset nebudou, v základní skupině je čekají pouze dvě noci mimo hotel Penha Longa a čtyři snesitelné dvouhodinové cesty klimatizovaným autokarem.

V Aveiru hraje Česko v úterý 15. června od 18.00 s Lotyšskem a v sobotu 19. června od 20.45 s Nizozemskem. K poslednímu utkání základní skupiny proti Německu nastoupí Česko ve středu 23. června ve 20.45 v Lisabonu.

Někdejší šlechtické sídlo Penha Longa uprostřed zeleně asi třicet kilometrů od Lisabonu je vybavené veškerým komfortem. A tento objekt česká fotbalová delegace vybrala za základnu národního mužstva během šampionátu už krátce po skončené kvalifikaci.

"Nabídky dlouhodobějšího ubytování v bližších vzdálenostech k Aveiru neodpovídají našim představám. Jsou prostě nepoužitelné. Definitivně se musíme vyjádřit do tohoto pátku, ale na devětadevadesát procent Penha Longu bereme," řekl dále Fousek s tím, že české výpravě bude vyhrazeno jedno celé hotelové křídlo.

Výhodou Penha Longy je i fakt, že se nemusí cestovat daleko za tréninky. Druholigová Sintra má hřiště v patnáctikilometrové vzdálenosti.

"Jak jsme si zjišťovali, tak z ostatních hotelů se za tréninky bude jezdit přes půl hodiny. A to ještě jen v případech, kdy nebudou dopravní zácpy," doplňuje Fousek.

Přestože jedna noc v hotelu Penha Longa přijde na 700 eur, čeští fotbalistů už na tento luxus vyděláno mají. Každý účastník mistrovství Evropy získá startovné 7,5 milionů švýcarských franků, což je v přepočtu přes 157 milionů korun.

Vítěz šampionátu vydělá částku přibližně mezi 560 a 577 miliony korun. Podle toho, kolik získá v základní skupině, kde je za vyhraný zápas milion a za remízu půl milionu švýcarských franků.

Při postupu ze základní skupiny do čtvrtfinále obdrží reprezentace další 3 miliony, při postupu do semifinále získá další čtyři miliony, poražený finalista bere dalších 6 a vítěz dalších 10 milionů švýcarských franků.

Pokud by česká fotbalová výprava pobývala v Penha Lonze až do finále. tedy asi 26 dnů, při sedmatřiceti lidech (23 hráčů, čtyři trenéři, dva lékaři, fyzioterapeut, dva maséři, dva kustodi, kuchař, vedoucí mužstva a šéf reprezentace) by jí pobyt přišel na 21,5 milionu korun.

I při prohraném finále by však na konto fotbalového svazu přibylo kolem 450 milionů korun.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze